فیفا ۱۰۰ بازیکن و مربی تیم ملی زنان را از افغانستان خارج کرد

«این گروه اکنون در دوحه فرود آمده‌ و خوشحال‌اند که در سلامت‌اند»

بر اساس خبرهای رسیده به ایندیپندنت، در میان ۱۰۰ پناهنده‌ای‌ که از طریق فیفا از افغانستان خارج شدند، حداقل ۲۰ فوتبالیست زن وجود دارد.

این گروه که عمدتا زنان و دختران بودند، از جمله برخی از بازیکنان تیم ملی، روز پنجشنبه کابل را با پروازی به مقصد دوحه ترک کردند.

دولت قطر در اجرای این برنامه نجات به فیفا کمک کرد و برای تضمین این سفر از نزدیک با این سازمان همکاری کرد.

یکی از منابع نزدیک به این عملیات گفت: «این گروه اکنون در دوحه فرود آمده‌ و خوشحال‌اند که در سلامت‌اند.»

«برای خروج این گروه، مذاکراتی طولانی‌ از ماه اوت انجام شده است.»

چنین به نظر می‌رسد که این نهاد حاکم بر ورزش فوتبال به تلاش خود برای فراهم کردن مسیری امن برای خروج شمار بیشتری از بازیکنان و خانواده‌های آن‌ها از افغانستان که در ماه اوت به کنترل طالبان درآمد، ادامه می‌دهد.

هنوز مشخص نیست این گروه شامل بازیکنان، کارکنان پشتیبانی، مربیان و دیگر افرادی که در ترویج فوتبال زنان در افغانستان نقش داشته‌اند، قرار است از دوحه به کجا بروند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

قبل از خروج از کابل به آن‌ها پاسپورت و اسناد رسمی داده شد.

این در حالی است که ایندیپندنت در ماه سپتامبر فاش کرد که ۳۲ دختر عضو تیم ملی فوتبال افغانستان در این کشور سرگردان‌اند.

در نامه‌ای از عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، خواسته شد تا به این دختران و خانواده‌هایشان ویزای موقت بدهد تا بتوانند به خاک پاکستان وارد شوند.

در ماه اوت، پس از عدم مقاومت دولت افغانستان در مقابل پیشروی جنگجویان طالبان و افتادن این کشور به کنترل این شبه‌نظامیان تندرو مذهبی‌، حدود ۱۴ هزار نفر، از جمله بسیاری از شهروندان بریتانیایی، تحت «عملیات نقب» با هواپیما از کابل خارج شدند.

اما هزاران نفر دیگر جا ماندند و به‌خصوص درباره آینده زنان ترس‌هایی وجود دارد.

هفته گذشته، بن اسلیتر، سرباز سابق بریتانیایی که در افغانستان بازداشت شده بود، آزاد و به همراه دیپلمات‌های ارشد بریتانیایی به قطر منتقل شد. او هنگام تلاش برای تخلیه ۵۰ کارمند شرکت تحت مدیریت خود و خانواده‌هایشان، در مرز پاکستان، دستگیر شده بود.

اعتقاد بر این است که دولت قطر به تسهیل آزادی آقای اسلیتر، عضو سابق پلیس نظامی سلطنتی و مدیرعامل یک شرکت مشاوره مستقر در افغانستان به نام «نومدز کانسپت گروپ» (Nomads Concept Group)، پس از دستگیری او در ماه گذشته، کمک کرده است.

© The Independent

بیشتر از جهان