دوستی دختر دوازده ساله ترک با لک لک‌ها در «دهکده لک لک»

این روستا از سوی بنیاد میراث طبیعی اروپا «دهکده لک لک» نام گرفته

عکس از  İHA

 بیزانور دختر دوازده ساله ترک که در روستای موسوم به «دهکده لک لک» زندگی می‌کند با دسته‌ای از لک لک‌هایی که همه ساله مهاجرت‌های طولانی را پشت سر می‌گذارند رابطه دوستی عمیق برقرار کرده است.

 این روستا که در استان شمال‌شرقی بورسا واقع شده در سال ۲۰۱۱ از سوی بنیاد میراث طبیعی اروپا «دهکده لک لک» نام گرفت.

پدر بیزانور چاکل، ماهیگیر است و بیزانور هر روز از ماهی‌هایی که پدرش از دریا با خود می‌آورد ضیافت با شکوهی در بالکن خانه‌شان برای لک لک‌ها برگزار می‌کند.

 همین که بیزانور به بالکن می‌آید شش لک لک که حالا دوستان صمیمی او هستند با شتاب خودشان را به بالکن می‌رسانند و در اطراف بیزانور جمع می‌شوند.

بیزانور در صحبت با خبرگزاری‌های محلی گفته دوستی با حیواناتی که هنوز اهلی نشده‌اند یک کار لذت بخش است: «وقتی افراد دیگر از خانواده‌ام در کنارم باشند لک لک‌ها به سمت ما نمی‌آیند، اما همین که مرا تنها می‌بینند با شتاب به سویم پرواز می‌کنند. آنها در کنار من خود را مصون احساس می‌کنند و این مرا شادمان می‌کند».

این روستا که اسم واقعی‌اش «اسکی کارا آچ» است همه ساله در اوایل تابستان میزبان ده‌ها لک لک است که برای تخم‌گذاری به این روستا مهاجرت می‌کنند.

 این روستا به دلیل وجود یک دریاچه بزرگ در آن، که زیستگاه انواع ماهی‌هاست محل مناسبی برای زندگی و تغذیه لک لک‌ها به شمار می‌آید.

 پس از آن که دهکده لک لک وارد فهرست روستاهای زنجیره‌ای لک لک از سوی نهادهای اروپایی شد، همه ساله در این جا فستیوال بین‌المللی لک لک برگزار می‌شود.

این تنها بیزانور نیست که با لک لک‌ها دوستی عمیق دارد بلکه داستان دوستی هشت ساله عمو آدم و «لک لک یارن» نیز هنوز در این روستا ورد زبان‌هاست.

 «لک لک یارن» همه ساله در اوایل تابستان نزد عمو آدم که شغلش ماهیگیری است می‌آید و هر دو مدتی را در دهکده لک لک می‌گذرانند.

عمو آدم به لک لک از ماهی‌های که صید کرده می‌دهد و اینگونه دوستی هر دو سال تا سال محکم تر می‌شود.

 خبرگزاری های محلی گزارش کرده‌اند که «لک لک یارن» امسال نیز به دیدار عمو آدم به دهکده لک لک آمده و این بار جفتش را نیز با خود آورده است.   

این نوشته برگردان فارسی از مقالات منتشر شده دیگری است و منعکس کننده دیدگاه سردبیری روزنامه ایندیپندنت فارسی نمی باشد.

https://www.independentturkish.com/

© IndependentTurkish

بیشتر از سفر