۴۴۵ نفر دیگر جان باختند‌؛ وعده‌های بی‌سرانجام و تدابیر دیرهنگام

ستاد اجرایی فرمان امام در جان باختن مردم ایران در اثر ابتلا به کرونا نقشی عمده داشته است 

تاکنون ۴۶ میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن کرونا وارد کشور شده است _ ATTA KENARE / AFP

در شبانه‌روز منتهی به جمعه ۱۹ شهریور، ۴۴۵ نفر در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و بیش از ۲۱ هزار بیمار جدید شناسایی شدند. طبق اعلام وزارت بهداشت، از این تعداد، ۳۰۰۰ نفر نیاز به بستری داشتند.

در عین حال، بیش از ۷۰۰۰ بیمار بدحال در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری‌اند. براساس آمار رسمی، تاکنون ۱۱۳ هزار و ۳۸۰ نفر قربانی ویروس کرونا شده‌اند و در حال حاضر، ۲۴۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۴۴ شهر در وضعیت نارنجی و ۵۸ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. 

سرعت واردات واکسن

روز جمعه، مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک، اعلام کرد تاکنون ۴۶ میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن کرونا وارد کشور شده است و در این بین، تعداد واکسن‌های وارداتی شهریور و مرداد امسال  بیشتر از دیگر ماه‌ها بوده است، به‌طوری‌ که در شهریور حدود ۲۰ میلیون دوز واکسن وارد کشور شد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، در مرداد نیز ۱۳ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۱۰ دوز وارد شد. به‌عبارت‌ دیگر، از مجموع واکسن‌های وارداتی، ۴۳ درصد در شهریور و ۲۹ درصد در مرداد وارد شده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که مقام‌های جمهوری اسلامی پس از ناکامی در تولید واکسن داخلی و وعده‌های بی‌سرانجام، اقدام به واردات واکسن کرده‌اند. 

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیمه‌شب پنجشنبه ۱۸ شهریور، در جلسه ستاد مبارزه با کرونا در قزوین گفت: «در شرایطی که دولت را تحویل گرفتیم، اصلا واکسن نداشتیم و شنیده‌ بودیم که می‌گفتند به ما واکسن نمی‌دهند، اما از جایی که فکر نمی‌کردیم خداوند نعمت‌های خود را رساند.» 

بهرام عین‌اللهی با بیان اینکه به دنبال «باران واکسن» بودیم اما «سیل واکسن» جاری شد، گفت: «تا پایان شهریورماه، ۵۰ میلیون دوز واکسن دیگر وارد کشور می‌شود که می‌تواند واکسیناسیون را به سطح مطلوبی برساند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سعید نمکی، وزیر بهداشت دولت دوازدهم، بارها مدعی شده بود که کشورهای «دوست» به ایران واکسن نمی‌دهند و در ارسال محموله‌های واکسن «بدعهدی» می‌کنند. با این حال، پس از اوج‌گیری موج پنجم کرونا و بالا گرفتن انتقادها از منع واردات واکسن به کشور، برخی نمایندگان مجلس و سازمان‌های مرتبط فاش کردند که واردات واکسن به کشور به پشتوانه واکسن‌های داخلی و روسی متوقف شده است. 

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در گفت‌وگو با رادیو جوان اعتراف کرد توقف واردات واکسن به‌دلیل واکسن‌های داخلی بوده است. حشمت‌الله فلاحت پیشه، نماینده سابق مجلس، نیز گفت ایران به پشتوانه واکسن‌های روسی، دست رد به همه واکسن‌های دنیا زد. 

محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال‌احمر، در یک برنامه تلویزیونی گفت وزارت بهداشت تا فروردین ۱۴۰۰ اجازه واردات واکسن را صادر نکرد. مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، نیز افشا کرد که وزارت بهداشت مانع واردات شش میلیون واکسن از طریق بخش خصوصی شد. 

وعده بی‌سرانجام واکسن داخلی 

حالا آمار قربانیان ویروس کرونا، بر اساس اعلام رسمی، از مرز ۱۱۳هزار نفر گذشته است و به گفته وزیر بهداشت، این تعداد از قربانیان هشت سال جنگ ایران و عراق بیشتر است. عین‌اللهی در حالی مرگ روزانه ۶۰۰ نفر به‌دلیل بیماری را «فاجعه» دانست که خود نیز در زمستان ۱۳۹۹، نامه منع واردات واکسن به کشور را امضا کرده بود.

آماری که وزارت بهداشت از قربانیان کرونا ارائه می‌دهد بر اساس معیارهای تشخیص قطعی است و بنا بر تایید مسئولان این وزارتخانه، از جمله ایرج حریرچی، آمار واقعی جان‌باختگان دو تا سه برابر آمار رسمی است. 

حالا، واردات واکسن به کشور در شرایطی سرعت گرفته است که بسیاری از خانواده‌ها در غم از دست دادن عزیزان خود سوگوارند و هزاران نفر از شهروندان ایرانی جان خود را از دست دادند. 

طبق اعلام گمرک ایران، در شش ماه گذشته حدود ۴۷ میلیون دوز واکسن کرونا وارد ایران شده است که ۷۰ درصد آن در ماه‌های مرداد و شهریور وارد شد. این آمار نشان می‌دهد که تا مردادماه، در واردات واکسن کرونا به کشور تعلل شد تا تولید واکسن داخلی به سرانجام برسد.

با این حال سازندگان واکسن برکت، به‌رغم ادعای تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن تا شهریور، نتوانستند به وعده خود عمل کنند. حسینعلی شهریاری، نماینده مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوال مجری رادیو جوان درباره اینکه چرا چنین وعده‌ای داده شد، با دفاع از تولیدکنندگان واکسن برکت گفت خودشان هم نمی‌دانستند که نمی‌توانند این تعداد واکسن تولید کنند. 

ابراهیم رئیسی در حالی ادعا می‌کند که واکسیناسیون مردم را در اولویت قرار داده است که محمد مخبر، معاون اول او، به‌عنوان رئیس «ستاد اجرایی فرمان امام» با ادعای بی‌پایه و اساس تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن، در مرگ‌ هزاران شهروند ایرانی به‌دلیل ابتلا به کرونا نقش داشت.

او در اردیبهشت ۱۴۰۰، در نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای، مدعی شده بود ستاد اجرایی فرمان امام به‌زودی به یکی از قطب‌های تولید واکسن در جهان تبدیل خواهد شد و در پاییز ۱۴۰۰ صادرات واکسن را آغاز می‌کند. اما حالا تعداد واکسن‌های تولیدی برکت حدود ۵ میلیون دوز است. ستاد اجرایی فرمان امام نهادی زیرمجموعه رهبر جمهوری اسلامی است که در فعالیت‌های کلان اقتصادی نقش دارد.