طالبان: وظیفه زن «فرزندآوری» است

یک سخنگوی طالبان حضور زنان در دولت جدید افغانستان را رد کرد و گفت زنان باید بر زاد‌ و ولد و پرورش فرزند تمرکز کنند

«زنان افغانستان آن‌هایی‌اند که برای مردم افغانستان فرزند به دنیا می‌آورند، فرزندان را بر اساس اخلاق اسلامی پرورش می‌دهند» - Saeed KHAN / AFP

سید ذکرالله هاشمی، یک سخنگوی طالبان، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی طلوع‌نیوز افغانستان با تاکید بر اینکه زنان در دولت جدید سمتی نخواهند داشت، حضور آنان در دولت را به «روسپیگری» تشبیه کرد.

او همچنین گفت سپردن وزارت به زنان «گذاشتن باری بیشتر از تحمل بر دوش آنان» است.

فیلم این سخنان را که زیرنویس انگلیسی دارد، خبرنگاران انگلیسی‌زبان افغان در توییتر منتشر کرده‌اند.

هاشمی گفت: «حضور زنان در دولت ضرورتی ندارد. ضروری است که زن در دولت داشته باشیم؟»

او در ادامه گفت و شنود با مجری اخبار گفت: «این رسانه‌ها هرچه می‌خواهند بگویند، اما در ۲۰ سال گذشته ایالات متحده و دولت دست‌نشانده آن در افغانستان کاری غیر از روسپیگری در ادارات کرده‌اند؟»

مجری برنامه در پاسخ گفت: «نمی‌توانید همه زنان را به روسپیگری متهم کنید.»

هاشمی جواب داد: «منظورم تمام زنان افغان نیست. چهار تا زن که برای اعتراض به خیابان می‌آیند نماینده زنان افغانستان نیستند. زنان افغانستان آن‌هایی‌اند که برای مردم افغانستان فرزند به دنیا می‌آورند، فرزندان را بر اساس اخلاق اسلامی پرورش می‌دهند ... زنان از پس وظایف وزارت برنمی‌آیند. گذاشتن چنین باری بر دوش آن‌ها بیش از تحملشان است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تشکیل دولت موقت طالبان در این هفته که تمام اعضای آن مرد‌ هستند و زنان یا اقلیت‌های قومی در آن حضور ندارند با اعتراض زنان روبه‌رو شده است.

طالبان پس از بازگشت دوباره به قدرت در ماه قبل همچنین اعلام کردند دختران و پسران و زنان و مردان نباید در مدارس و دانشگاه‌ها در یک کلاس درس بخوانند.

این در حالی است که این گروه اصرار دارد که از مواضع افراطی خود در حکومت قبلی‌‌اش از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۱ فاصله گرفته است.

اما گزارش‌های خبری بسیاری حاکی از ضرب‌وشتم معترضان و خبرنگاران به دست جنگجویان طالبان، اجرای تنبیهات بدنی در خیابان‌ها و ممنوعیت ورزش برای زنان و دختران است.

پس از آنکه طالبان هزاران زندانی و از جمله تروریست‌ها و فعالان ارشد القاعده را به تازگی آزاد کرد، ایندیپندنت در گزارشی به کنشگران هشدار داد بیش از ۲۰۰ قاضی زن پنهان‌شده در افغانستان هم در خطر مرگ قرار دارند.

از سوی دیگر، خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه به نقل از منبعی ناشناس در طالبان گزارش داد این گروه در پی آغاز به کار رسمی دولت جدید خود در روز شنبه ۱۱ سپتامبر است که مصادف با بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر در ایالات متحده است.

© The Independent

بیشتر از جهان