حمله پهپادی، توپخانه‌ای و موشکی سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق

مناطقی در شمال شرق کردستان عراق ابتدا به صورت هوایی بمباران شدند و اکنون شلیک توپخانه‌ای در جریان است

نیروی زمینی سپاه پاسداران صبح امروز به نقاط مرزی و ارتفاعات شمال‌شرق اقلیم کردستان حمله کرد. رسانه‌های کردی نوشته‌اند که حملات توپخانه‌ای سپاه همچنان ادامه دارد.

یکی از فرماندهان سابق پیش‌مرگه از حرب دموکرات کردستان ایران به خبرگزاری رویترز گفت که در ساعات اولیه صبح پهپادها و جنگنده‌های ایرانی مناطق سیدکان و چومان و حاجی عمران در شمال‌شرق استان اربیل را هدف قرار داده‌اند.

روداو گزارش داده است که هم‌اکنون حملات توپخانه‌ای به این مناطق در جریان است.

سپاه پاسداران نیز با انتشار یک اطلاعیه، حمله به اقلیم کردستان را تایید کرده و نوشته است گروه‌های مستقر در اقلیم کردستان در استان‌های غربی ایران ناامنی ایجاد کرده بودند.

نکته مبهم در بیانیه سپاه آن است که اعلام شده این حمله روز چهارشنبه ۱۷ شهریور انجام شده و علاوه بر حمله پهپادی و توپخانه‌ای، ۷ موشک زمین به زمین نیز به این مناطق شلیک شده است.

حزب دمکرات کردستان ایران (حدکا)، حزب دمکرات کردستان(حدک)، کومله کردستان ایران و کومله زحمتکشان کردستان احزابی هستند که از سال ۲۰۱۶ بخشی از نیروهای خود را به ارتفاعات مرزی مابین اقلیم کردستان و پیرانشهر و اشنویه مستقر کرده‌اند.

روز دوشنبه، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، علیه گروه‌های مخالف حکومت ایران که در شمال عراق ساکن هستند، اعلام جنگ کرد. او از ساکنان اقلیم شمال عراق خواست از مقر «تروریست‌ها» فاصله بگیرند تا آسیبی متوجه آنان نشود. پاکپور ادعا کرد که «گروهک‌های تروریستی و مسلح» از اقلیم شمال عراق برای «ایجاد ناامنی» در مناطق مرزی ایران «سوء‌استفاده» می‌کنند. فرمانده نیروی زمینی سپاه با بیان این که «این وضعیت برای ما قابل‌تحمل نیست»، گفت: «پاسخ‌های لازم را به تروریست‌ها خواهیم داد.»

در آن‌سوی مرزهای غربی ایران، در کردستان عراق بیش از ۳۰ هزار پناهجوی کرد ایرانی ساکن هستند که به دلیل مخالفت با نظام جمهوری اسلامی امکان بازگشت به کشور خود را ندارند و در شرایط سختی زندگی می‌کنند. با این حال، جمهوری اسلامی ایران با بهانه‌هایی مختلف در صدد دور کردن آنان از مرزهای ایران است و ادعا می‌کند که گروه‌های کرد مخالف آن، اقدام‌های نظامی خود را علیه ایران، در عراق از سر گرفته‌اند. پاکپور پیش‌تر نیز مدعی شده بود که دولت عراق مرزهای غربی ایران را رها کرده است و جمهوری اسلامی ایران در مرزها با «عناصر غیردولتی» طرف است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در واکنش به صحبت‌های فرمانده نیروی زمینی سپاه، روز چهارشنبه ۱۷ شهریور خالد عزیزی، دبیركل حزب دموكرات كردستان، با انتشار بیانیه‌ای به اظهارات اخیر محمد پاكپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، واکنش نشان داد و از جامعه بین‌المللی خواست موضع قاطعی در برابر حکومت جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کند. 

در مرداد ۱۴۰۰ نیز علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در دیدار با فواد حسین، وزیر خارجه عراق، از بغداد خواست که کردهای ایرانی مقیم کردستان را از آن کشور اخراج کند. او حتی تهدید کرد که در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران اقدام پیشگیرانه علیه آنان انجام خواهد داد.