برای نقل مکان به این شهرها به شما پول می‌دهند

شهرها، شهرک‌ها و روستاهایی از آمریکا تا اروپا که پول می‌دهند تا در آنجا زندگی کنیم

چند منطقه ایتالیا به دنبال جذب ساکنان جدید است - FILIPPO MONTEFORTE / AFP

دوست دارید بار و بندیل را ببندید و برای زندگی به جای جدیدی بروید؟ بعضی بابت این زحمت حاضرند به شما پول هم بدهند.

با روند سریع شهرنشینی در سراسر جهان، بسیاری از شهرها، شهرک‌ها و روستاهای کوچک با کاهش جمعیت روبه‌رو می‌شوند زیرا جوانان‌ آن‌ها به کلانشهرها مهاجرت می‌کنند. از همین رو برخی از آن‌ها که آینده‌نگرند، طرح‌هایی را برای جذب ساکنان تازه به اجرا گذاشته‌اند و حاضرند سرکیسه را هم شل کنند.

این طرح‌ها معمولا فواید و مواهب مختلفی به همراه دارد؛ مثل آغاز کسب‌وکاری جدید یا آوردن مهارتی که برای آن منطقه مفید است یا تعهد دادن به نوسازی ملکی در آن ناحیه.

 اغلب هم ترجیح داده می‌شود جوانانی پذیرش شوند که تشکیل خانواده‌ داده‌اند و به آن‌ها امتیازات بیشتری می‌دهند تا بمانند.

ویلیام راسل، کارشناس بیمه خارجی‌های مقیم، در مورد بهترین مقاصدی که برای جذب ساکنان جدید پول می‌دهند، تحقیقی انجام داده است:

ایالت‌های آمریکا

اوکلاهما

کسانی که مایل باشند در دومین شهر این ایالت، تولسا، زندگی و دورکاری کنند، می‌توانند تا سقف ۱۰ هزار دلار کمک‌هزینه بگیرند.

طرح «دورکاری از تولسا» برای کوچ‌نشینان دیجیتالی فضایی برای کار و رویدادهای شبکه‌بندی فراهم می‌کند و ۱۰ هزار دلار را یا یکجا به آنان می‌دهد تا برای خود خانه جدیدی دست‌وپا کنند یا آن را در قالب کمک‌هزینه‌ای ماهانه می‌پردازد.

مینه‌سوتا

بمیجی، شهری در مینه‌سوتا که تنها ۱۴ هزار نفر جمعیت دارد، برای جذب ساکنان جدید طرح اسکان ۲۱۸ را به اجرا در آورده است. این شهر به کوچ‌نشینان دیجیتالی تا دو هزار و ۵۰۰ دلار برای هزینه‌های نقل‌مکان و اقامت و فضایی رایگان و اشتراکی برای کار می‌دهد و امکان دسترسی به «طرح سرایدار محله» را فراهم می‌کند تا به تازه‌واردها در مستقر شدن کمک کند.

آلاسکا

آلاسکایی‌هایی که واجد شرایط دریافت مقرری نقدی سالانه این ایالت باشند می‌توانند سالانه حدود یک هزار و ۶۰۰ دلار فقط بابت زندگی کردن در آن ایالت دریافت کنند.

این پول از محل «سود سهام دائمی» تامین می‌شود که در سال ۱۹۷۶ برای سهیم کردن اهالی آلاسکا در سود فروش نفت این ایالت پا گرفت.

ورمونت

این دومین ایالت کم‌جمعیت آمریکا در پی ساکنان جدید است. طبق طرح «کمک‌ مالی به دورکاران» به مدت دو سال به متقاضیان اقامت در این ایالت ۱۰ هزار دلار می‌دهند.

اسپانیا

تحولات سریع اسپانیا باعث شد این کشور در پایان قرن بیستم از جامعه‌ای کشاورزی به جامعه‌ای شهری تبدیل شود و همین امر موجب شد بسیاری از مردم املاک خود را در پوبلوهای (روستاها) سنتی‌ رها کنند و به شهرهای بزرگ بروند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

برخی از این روستاها به کسانی که از زندگی روستایی استقبال می‌کنند، پول نقد می‌دهند. شهر کوچک پونگا در آستوریاس به خانواده‌ها سه هزار یورو کمک‌هزینه اقامت و بابت هر بچه‌ای که در این روستا به دنیا بیاورند، سه هزار یورو می‌دهد. شهر روبیا در گالیسیا نیز به ساکنان جدید ماهانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو کمک‌هزینه می‌پردازد.

سوییس

افراد زیر ۴۵ سال می‌توانند ۲۵ هزار و ۲۰۰ دلار بابت نقل مکان به دهکده دورافتاده آلبینن سوییس دریافت کنند.

البته سلام گرگ بی‌طمع نیست! ساکنان جدید باید متعهد شوند دست‌کم ۱۰ سال در این دهکده زندگی کنند و فقط کسانی که اقامت سوییس داشته باشند واجد شرایط دریافت این پول‌اند، یعنی کسانی که یا جمعا ۱۲ سال ساکن سوییس بوده باشند یا پنج سال اقامت با مجوز نوع ب در این کشور داشته باشند یا با فردی سوییسی ازدواج کرده باشند و ضمنا پیش از پایان این ۱۰ سال برای گرفتن شهروندی این کشور اقدام کنند.  

ایتالیا

چند منطقه ایتالیا به دنبال جذب ساکنان جدید است.

دهکده قرون وسطایی کاندلا در منطقه آپولیا به مجردها ۸۰۰ یورو، به زوج‌ها یک هزار و۲۰۰ یورو و به خانواده‌ها تا دو هزار یورو پول می‌دهد تا آنجا زندگی کنند. به علاوه، به این افراد اعتبار مالیاتی نیز داده می‌شود تا در تامین هزینه‌ خدماتی نظیر حمل زباله کمک‌حالشان باشد. متقاضیان باید در کاندلا برای گرفتن اقامت رسمی اقدام کنند و دست‌کم هفت هزار و ۵۰۰ یورو درامد داشته باشند.

کالابریا، ناحیه‌ای که در نوک پنجه چکمه ایتالیا واقع شده است،متقاضیان زیر ۴۰ سال را با وعده ۲۸ هزار یورو به اقامت دعوت می‌کند و این مبلغ را یا در اقساط ماهیانه ۸۰۰ تا هزار یورو در طول سه سال یا یکجا برای راه‌اندازی کسب‌وکاری چون رستوران، مغازه یا اقامتگاه به آنان می‌پردازند.

دهکده قرون وسطایی سانتا فیورا در توسکانی و شهر باستانی ریه‌تی در لازیو نیز برای دورکارانی که به اقامت طولانی‌مدت دو تا شش ماهه در این روستاها و اجاره خانه مایل باشند تا ۲۰۰ یورو در ماه یا ۵۰ درصد تخفیف در کل اجاره‌بها در نظر می‌گیرد. متوسط اجاره‌بها ماهانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو است و تازه‌واردان می‌توانند در نهایت ماهانه ۱۰۰ یورو بپردازند.

سانتو استفانو دی سسانیو در منطقه آبروزو نیز اخیرا پرداخت کمک‌هزینه‌هایی تا سقف ۴۴ هزار یورو برای جلب ساکنان جدید ۱۸ تا ۴۰ ساله را آغاز کرده است. این طرح برای هرکسی است که کارت اقامت ایتالیا دارد؛ چه ساکن اروپا باشد و چه نباشد. ساکنان جدید باید کسب‌وکاری در این روستا راه بیاندازند و دست‌کم پنج سال آنجا بمانند.

در ایتالیا طرح خانه‌های یک یورویی نیز اجرا می‌شود؛ بدین ترتیب که در دهکده‌های خالی از سکنه برای جذب ساکنان جدید املاک را به قیمت یک یورو می‌فروشند. این ساکنان جدید باید متعهد شوند خانه جدید خود را ظرف مدت مشخصی نوسازی کنند.

© The Independent

بیشتر از سفر