حمله بی‌سابقه «سلطان» به وزیر ورزش

علی پروین: «اجازه نمی‌دهیم وزیر ورزش از قوطی مدیرعامل انتخاب کند»

عکس از ایران ورزشی

درآستانه شروع مجدد لیگ فوتبال ایران، علی پروین بازیکن و مربی پرافتخار و محبوب باشگاه پرسپولیس با اشاره به مشکلات مدیریتی این باشگاه، تیغ تیز انتقاد را به سوی وزیر ورزش و جوانان و همچنین محمدرضا داورزنی، معاون ورزش قهرمانی این وزارتخانه نشانه گرفت. پروین در گفت‌وگویی با اشاره به ناتوانی وزارت ورزش در سامان دادن به شرایط تیم‌های فوتبال، خطاب به محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، وزارت ورزش و جوانان گفت: «به نظر من بهتر است داورزنی به جای رسیدگی به وضعیت پرسپولیس و استقلال درباره مسائل خانوادگی‌اش تصمیم بگیرد که می‌دانم این روزها مشکلات زیادی دارد! مطمئن هستم که باز هم یک نفر را از قوطی در می‌آورند و مدیرعامل می‌کنند. آقای سلطانی‌فر! به شما دلسوزانه می‌گویم که پرسپولیس و استقلال متعلق به هواداران و پیشکسوتان هستند».

پروین هم‌چنین با تاکید براینکه مسئولان وزارت ورزش با مردم روراست نیستند، مدیریت این وزراتخانه را بسیار ضعیف دانست و دلیل اصلی حفظ و سرپا ماندن دو تیم بزرگ پایتخت را تنها حمایت‌های مالی اسپانسر دانست.

وی هم‌چنین درباره ادعای وزارت ورزش برای سپردن امور دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به هواداران، گفت: «این حرف‌ها شعار است. این شعارها را برای هواداران سر می‌دهند اما ما قدیمی‌ها این دو باشگاه را متعلق به مردم می‌دانیم. اگر واقعا پرسپولیس و استقلال را متعلق به مردم می‌دانند آیا تا به حال شده که حرف هوادارانشان را گوش دهند و خواسته‌های آنها را عملی کنند؟ بهتر است به خاطر درآمد ۹۰ میلیاردی پرسپولیس و ۸۲ میلیاردی استقلال دعاگوی اپراتور تلفن همراه باشند و هواداران هم به جان ایرانسل دعا کنند نه مسئولان وزارت ورزش!»

اسطوره فوتبال ایران هم‌چنین در واکنش به اعتراضات و شکایت‌های بسیار هواداران از وضعیت نامشخص باشگاه و هم‌چنین بی‌توجهی مسوولین ورزش ایران به هواداران و با اشاره به وضعیت سخت معیشتی مردم گفت: «هواداران چه گناهی کردند که اینقدر حرص و جوش بخورند؟ در این شرایط سخت اقتصادی تنها دلخوشی هواداران همین فوتبال است که میلیون‌ها نفر از مردم کشورمان با آن روزگار خود را سر می‌کنند. دولتمردان برای جمع کردن چنین جمعیت انبوهی چند صد میلیارد دلار باید هزینه کنند؟ متاسفانه با تصمیمات سلطانی‌فر و دوستانش همین دلخوشی‌ها را هم از مردم می‌‌گیرند».

گفتنی‌ست پس از این مصاحبه جنجالی و انتقادات شدید علی پروین علیه وزارت ورزش و شخص معاون این وزارت‌خانه، محمدرضا داورزنی در واکنش به این سخنان گفت: «ما مدیرعامل انتخاب نمی‌کنیم بلکه هیات مدیره انتخاب می‌کند که فکر نمی‌کنم از قوطی درآمده باشند، بلکه صاحب‌نظر هستند. هیات مدیره هم حساسیت خودش را دارد و وزارت ورزش تلاش کرده در این امور دخالت نکند تا به قول دوستان از قوطی مدیر در بیاورد».  

مشکلات مدیریتی در باشگاه پرسپولیس پس از برکنار شدن حمیدرضا گرشاسبی از مدیریت باشگاه به دلیل قانون منع به‌ کار‌گیری بازنشسته‌ها، دچار حواشی زیادی شد. به نوشته روزنامه فرهیختگان، ناکارآمدی وزارت ورزش در حل مشکلات پرسپولیس باعث شده تا میزان بدهکاری‌های این باشگاه به مرز ۵۰ میلیارد تومان برسد که عمده این بدهی‌ها مربوط به دوران مدیریتی ایرج عرب است. به نوشته روزنامه فرهیختگان باشگاه پرسپولیس تنها به مربی سابق خود، برانکو ایوانکوویچ، هجده میلیارد تومان بدهکار است.

در پی‌ انتشار شایعاتی مبنی بر کناره‌گیری حمیدرضا عرب مدیرعامل فعلی باشگاه پرسپولیس، فعالیت‌های مختلفی برای جانشینی او در دست انجام است. درهمین خصوص نامه‌ای از سوی هفتاد نماینده مجلس منتشر شده که آنها خواستار بازگشت حمیدرضا گرشاسبی مدیرعامل سابق پرسپولیس به سمت خود بوده‌اند. گرشاسبی دو سال پیش جانشین علی اکبر طاهری مدیرعامل مستعفی پرسپولیس شد و در اواسط فصل گذشته جای خود را به ایرج عرب داد که به عنوان مسئول اداری – مالی در باشگاه پرسپولیس فعالیت می‌کرد.

آنچه باعث جدایی گرشاسبی از پرسپولیس شد مساله بازنشستگی بود. قانونی که خود مجلس شورای اسلامی بر ضرورت اجرای آن تاکید داشت.  

بیشتر از ورزش