سلطان سلیمان اول به استانبول باز‌می‌گردد

خریدار ناشناس، تابلو را بیش از ۶۰۰ هزار دلار خرید و به شهر استانبول هدیه کرد

پرتره سلطان سلیمان اول از سلاطین عثمانی- Twitter/Ekrem İmamoğlu

ماه گذشته، یک پرتره از سلطان عثمانی در قرن شانزدهم، سلطان سلیمان اول، که در غرب به سلیمان محتشم و در شرق به سلیمان قانونی معروف بود، در خانه‌ حراج ساتبی (Sotheby's auction) در لندن برای فروش ارائه شد و به قیمت ۴۳۸ هزار و پانصد پوند (۶۰۳ هزار و هشتصد و سه دلار) فروخته شد. خریدار ناشناس، آن اثر را به شهرداری کلانشهر استانبول اهدا کرده است.

اکرم اوماموغلو، شهردار کلانشهر استانبول، اهدا شدن آن اثر را در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد. او در توییتر خود همراه با انتشار عکس آن اثر هنری، نوشت: «این [پرتره سلطان سلیمان یکم] به خانه باز می‌گردد! پرتره سلیمان محتشم که در ماه مارس در حراج لندن خریداری شده بود، توسط خریدار آن به شهرداری کلانشهر استانبول اهدا شد. این افتخار بسیار بزرگی برای ما است که نگهداری از این اثر هنری گرانبها به عهده شهرداری کلانشهر استانبول گذاشته شده است.»

حراج پرتره سلطان سلیمان اول بخشی از برنامه بزرگتری بود که از سوی حراجی ساتبی به عنوان «هنرهای جهان اسلام و هند، از جمله فرش‌ها و قالیچه‌های زیبا» تبلیغ شد. انتظار می‌رفت که این پرتره قیمتی بین ۸۰ هزار تا ۱۲۰ هزار پوند داشته باشد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پرتره فروخته شده در این حراج، حتی اگر به گفته ساتبی، روی آن سن سلطان نوشته نشده باشد، سلطان سلیمان اول را در ۴۳ سالگی به تصویر می‌کشد. این نقاشی به دو نمونه دیگر از قرن شانزدهم شباهت دارد که هر دو نمونه، مستقیماً از روی نقاشی متعلق به پائولو جیوویو (Paolo Giovio)، انسان‌شناس و مورخ ایتالیایی قرن شانزدهم که مالک بیش از ۴۰۰ پرتره بود، کپی شده است.

اواسط ماه ژوئن سال گذشته، تابلویی از پرتره سلطان محمد دوم، هفتمین سلطان امپراتوری عثمانی، که در حراج کریستیز لندن به مزایده گذاشته شده بود، توسط شهرداری استانبول به مبلغ یک میلیون و ۱۷۲ هزار و ۸۰۳ دلار خریداری شد.

بیشتر از فرهنگ و هنر