استقبال ایران از اظهارات ولیعهد سعودی: می‌توانیم وارد فصل تازه‌ای از تعامل شویم

شاهزاده محمد بن سلمان در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود که ریاض با ازسرگیری روابط با تهران مخالفتی ندارد

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران- عکس از ایرنا

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه در استقبال از اظهارات اخیر ولیعهد عربستان سعودی در خصوص مناسبات دو کشور گفت، تهران از تغییر لحن ریاض استقبال می‌کند و این دو قدرت بزرگ منطقه می‌توانند وارد فصل تازه‌ای از تعامل و همکاری شوند.

به گزارش ایرنا، سعید خطیب زاده در یک نشست خبری گفت: با دیدگاه‌های سازنده و روش گفت‌وگو محور، این دو کشور مهم منطقه و جهان اسلام می‌توانند با پشت سر گذاشتن اختلافات، وارد فصل تازه ای از تعامل و همکاری برای نیل به صلح و ثبات و توسعه منطقه ای شوند.

شاهزاده محمد بن سلمان در یک مصاحبه تلویزیونی که سه‌شنبه شب از تلویزیون دولتی سعودی پخش شد گفت، عربستان به دنبال ثبات منطقه خاورمیانه است و در صورتی که ایران به حمایت از شبه‌نظامیان در منطقه پایان دهد، ریاض با ازسرگیری روابط با تهران مخالفتی ندارد.

وی با بیان این که عربستان به دنبال خصومت دائمی با ایران نیست، تاکید کرد هرگونه بهبود روابط مشروط خواهد بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که گزارش‌هایی درباره مذاکره دو کشور برای حل و فصل اختلافات با میانجیگری عراق منتشر شده است. تهران و ریاض رسما در مورد این مذاکرات، که طبق گزارش‌ها اوایل ماه جاری میلادی انجام شده است، اظهار نظر نکرده‌اند.

روابط ایران و عربستان که از پیش به دلیل فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی به ویژه در سوریه و بعد در یمن به تیرگی گراییده بود، به دنبال حمله گروهی از تندروهای حامی حکومت به نمایندگی‌های دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد در سال ۲۰۱۶ به‌طور کامل قطع شد.

به دنبال این اتفاق، یمن تبدیل به میدان مبارزه دو قدرت بزرگ مسلمان خاورمیانه تبدیل شد؛ ایران از شبه‌نظامیان شیعه حوثی که از سال ۲۰۱۴ بخش‌های بزرگی از یمن را اشغال کرده‌اند حمایت می‌کند و عربستان از سل ۲۰۱۵ در حمایت از دولت قانونی یمن وارد جنگ شد.

تغییر لحن و رویکرد ایران و عربستان زمانی مشاهده می‌شود که تهران و واشنگتن گفت‌وگوهای غیرمستقیم خود را با میانجیگری اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ آغاز کرده‌اند؛ توافقی که ریاض آن را برای مهار جاه طلبی‌های جمهوری اسلامی کافی نمی‌داند.