مخالفت بیل گیتس با دسترسی کشورهای درحال توسعه به فرمول واکسن

گیتس گفت که «تعجب زیادی ندارد» که کشورهای ثروتمند در تزریق واکسن برای خود اولویت قائل باشند

 «چه کسی این میلیاردر را به ریاست بهداشت جهانی منصوب کرده؟ آهان، راستی، خودش»-Ludovic MARIN / AFP

بیل گیتس، میلیاردر بشردوست و از بنیان‌گذاران مایکروسافت، گفت که فرمول‌های واکسن را نباید در اختیار کشورهای در حال توسعه گذاشت. این سخنان وی با انتقادهای شدیدی مواجه شده است.

روز یکشنبه اسکای نیوز در مصاحبه با آقای گیتس از وی پرسید آیا «بهتر و مفیدتر» نیست که حق مالکیت معنوی دستور ساخت واکسن از بین برود و این فرمول‌ها در اختیار جهان قرار گیرد؟

آقای گیتس خونسرد پاسخ داد «نه» و افزود: «کارخانه واکسن در جهان زیاد است و مساله ایمنی واکسن برای مردم بسیار مهم است. پس انتقال دانشی که هرگز تجربه نشده مثلا انتقال دانش ساخت واکسن از کارخانه [جانسون اند جانسون] به کارخانه‌ای در هند کار جدیدی است و اساسا به علت سرمایه‌گذاری و تخصص ماست که امکان‌پذیر است.»

آقای گیتس در ادامه گفت: «در این مورد مانع اصلی حق مالکیت معنوی نیست. این‌طور نیست که برخی کارخانه‌های واکسن بیکار باشند و مجوز لازم را کسب کرده باشند و بتوانند معجزه‌وار واکسن ایمن تولید کنند. این‌طور چیزها باید آزمایش شود و بادقت بر هریک از فرآیندهای تولید نظارت کرد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تارا ون هو، استاد ارشد دانشگاه حقوق اسکس، توییت کرد: «گیتس طوری صحبت می‌کند انگار نمی‌شد از مرگ آن‌ همه انسان در هند جلوگیری کرد اما سرانجام در حالی که بریتانیا و ایالات متحده در عمل پا بر گلوی کشورهای در حال توسعه می‌فشارند و از برداشتن حق [مالکیت معنوی] خودداری می‌کنند، غرب به کمک این کشورها خواهد رفت. چندش‌آور است.»

نیک دیردن مدیر موسسه «عدالت جهانی، همین حالا» در توییترش نوشت: «گیتس چه حرف چندش‌آوری زد که "وضع کشورهای جنوب آسیا چندان هم بد نیست، وقتی همه مردم ما واکسن زدند این کشورها باید به گرفتن اضافه‌واکسن‌های ما راضی باشند، چون کارخانه بیکار وجود ندارد". چه کسی این میلیاردر را به ریاست بهداشت جهانی منصوب کرده؟ آهان، راستی، خودش.»

 گیتس گفت که «تعجب زیادی ندارد» که کشورهای ثروتمند در تزریق واکسن برای خود اولویت قائل باشند.

او افزود: «اینکه در بریتانیا و ایالات متحده ۳۰ ساله‌ها دارند واکسن می‌زنند حال آنکه همه ۶۰ ساله‌ها هنوز در برزیل و آفریقای جنوبی واکسن نزده‌اند عادلانه نیست، اما تا سه چهار ماه دیگر واکسن به کل کشورهایی که ویروس به شدت در آنها شیوع دارد، خواهد رسید.»

روزنامه‌نگاری به نام استفن بوران‌یی توییت کرد: «آقای گیتس بسیار خوش‌بینانه عمل می‌کند اما دید ناخوشایندی نسبت به جهان دارد. نمی‌توانیم بیش از این واکسن بسازیم، نمی‌توانیم از سودمان بگذریم، نمی‌توانیم در انتقال درست فناوری به کشورهای فقیر اعتماد کنیم، وقتی ما سیر شدیم پس‌مانده‌هایمان را به آنها می‌دهیم. افتضاح است.»

او افزود: «حقارت نظرگاه این مرد و سایر به اصطلاح رهبران جهان حیرت‌انگیز است. شرکت‌های اسمال‌پاکس و پولیو هردو در واکنش به این وضعیت، دانش و فناوری خود را در اختیار جهانیان گذاشته‌اند. مایه خوشحالی است اگر بتوانیم کاری کنیم که بازار داروسازی به حل بزرگترین بحران تاریخ حیاتمان کمک کند. هرچه بادا باد.»

در یادداشتی که روز دوشنبه در‌‌ واشینگتن پست منتشر شد، جوزف استیگلیتز استاد دانشگاه کلمبیا و لوری والاچ مدیر دیده‌بان تجارت جهانی سازمان «شهروند اجتماعی» نوشتند: «برنداشتن حق مالکیت معنوی واکسن کووید از نظر اخلاقی اشتباه و ابلهانه است.»

آنان مدعی شدند: «لغو حقوق مالکیت معنوی برای این که کشورهای در حال توسعه بتوانند واکسن بیشتری تولید کنند کمک بزرگی برای رسیدن به ایمنی گله‌ای در جهان خواهد کرد.»

© The Independent

بیشتر از جهان