مخالفت دو هزار مقام نظامی سابق اسرائیل با بازگشت به برجام

«دستپاچگی برای مذاکره با تهران به طور مستقیم منافع اسرائیل را به خطر می‌اندازد»

«نگران هستیم که دولت بایدن و برخی کشورهای اروپایی حامی بازگشت به برجام نگرانی آنهایی که در معرض تهدید‌های ایران قرار دارند و با این تهدید‌ها آشنا هستند را نادیده بگیرند»-ATTA KENARE / AFP

بیش از دو هزار مقام عالی نظامی بازنشسته اسرائیل به دولت جو بایدن در مورد توافق هسته‌ای جدید با ایران هشدار داده و تاکید کردند که «دستپاچگی برای مذاکره با تهران به طور مستقیم منافع اسرائیل را به خطر می‌اندازد.»

این هشدار به دولت بایدن در حالی انجام می‌شود که کابینه اسرائیل در نشست اخیر خود به این نتیجه رسیده بود که دولت بایدن برای توافق با ایران شتابزده است و تهران نیز آن را احساس کرده است. برآورد نمایندگان حاضر در مذاکرات هسته‌ای جاری در وین نیز حاکی از پیشرفت گفت‌و‌گو‌ها است.

اسفند ماه ۱۳۹۹ نیز  ۱۸۰۰ نفر از ژنرال‌ها و درجه‌داران ارشد پیشین ارتش اسرائیل و عوامل پیشین موساد، سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، ضمن هشدار در مورد پیوستن دوباره آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران، این اقدام را «تهدیدی وجودی برای این کشور یهودی‌نشین» دانستند که شعله‌ورکننده «رقابتی گسترده در زمینه تسلیحات هسته‌ای» در خاورمیانه خواهد شد.

نگارش متن نامه را اجلاس امنیتی دفاعی اسرائیل بر عهده داشته و نشریه واشینگتن فری بیکن نیز نسخه‌ای از آن را دریافت کرده است. این نامه به امضاء «هابیتونیستیم»  (Habithonistim) رسیده است که انجمنی متشکل از صدها مقام عالی‌رتبه بازنشسته اسرائیل است.

در بخشی از این نامه آمده است: «نگران هستیم که دولت بایدن و برخی کشورهای اروپایی حامی بازگشت به توافق با ایران نگرانی آنهایی که در معرض تهدید‌های ایران قرار دارند و با این تهدید‌ها آشنا هستند را نادیده بگیرند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این در حالی است که مقامات تهران، واشینگتن و بروکسل یکصدا از پیشرفت مذاکرات هسته‌ای در وین خبر می‌دهند و زمزمه نگارش متن توافق به گوش می‌رسد.

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به تهدید مقامات جمهوری اسلامی در مورد نابودی اسرائیل آمده است: «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رفتار ستیزه‌جویانه برای جلوگیری از فاجعه ضروری است.»

این نامه خاطرنشان می‌کند که تصمیم بایدن برای لغو تحریم‌ها ثبات منطقه  که در نتیجه پیمان ابراهیم به دست آمده را تضعیف می‌کند.

این نامه تاکید می‌کند که قدرت‌های جهانی نباید به برجام که توانایی ایران برای غنی‌سازی و پیشبرد برنامه‌های موشکی را نادیده گرفته بود، بازگردند. بر اساس این نامه، برجام حمایت رژیم از «تروریسم» را نیز نادیده گرفته بود.

امضاء‌کنندگان نامه به بایدن توصیه می‌کنند که توافق جدید باید شامل بازرسی سرزده‌ از تاسیسات ایران در هر زمان و هر مکانی باشد.

مقامات نظامی سابق اسرائیل با اشاره به سابقه جمهوری اسلامی در نقض تعهدات هسته‌ای تاکید می‌کنند که بازرسی از سایت‌های نظامی هم باید در توافق جدید مورد توجه قرار بگیرد، برنامه‌های موشکی بالستیک ایران محدود شود و تحریم‌های مرتبط با حمایت از «تروریسم» باقی بمانند.

مقامات دولت بایدن پیش‌تر برای لغو تحریم‌های ناقض توافق هسته‌ای اعلام آمادگی کرده بودند.

اما تهران خواستار لغو همه تحریم‌ها است.

بیشتر از جهان