«معلوم بود واکسن ایرانی به بهار ۱۴۰۰ نمی‌رسد»

واکسن‌های دریافتی پاسخگوی نیاز کادر درمان کشورهم نیست 

 مقامات بهداشتی درباره موج چهارم و پنجم کرونا در ایران هشدار دادند -Ali Moaref/IRNA

رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی ایران اجرای طراح واکسیناسیون سراسری علیه کرونا با واکسن ایرانی در آینده نزدیک را غیرممکن دانسته و گفت: «معلوم بود که زحمات دانشمندان کشور برای تولید واکسن کرونا در ماه‌های اول ۱۴۰۰ به نتیجه نخواهد رسید.»

محمدرضا ظفرقندی با بیان این موضوع، به شبکه خبر ایران گفت با توجه به اینکه آشکار بود تولید واکسن در اوایل امسال به نتیجه نمی‌رسد، «اصرار داشتیم که پیش‌خرید واکسن‌های معتبر انجام شود.»

ظفرقندی با اشاره به تعداد پایین واکسن‌های وارداتی از سه کشور هند، چین و روسیه، گفت: «این میزان واکسن‌ها پاسخگوی نیاز کادر درمان کشور هم نیست و برای همین امیدواریم که به‌زودی با ورود اولین محموله واکسن کوواکس تزریق واکسن برای اعضای سازمان نظام پزشکی را آغاز کنیم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پیش‌بینی و وعده‌های داده‌شده به ایران از دریافت واکسن کرونا تا ب امروز محقق نشده است. بنا بر گفته مقامات وزارت بهداشت «ایران برای خرید بیش از ۴۲ میلیون دز واکسن اقدام کرده بود و خرید بیش از ۲۱ میلیون دز واکسن از مسیر خرید مستقیم و سبد کواکس» هم قطعی شده بود اما تا پایان سال ۹۹، دو میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسنی که ایران منتظرش بود، نرسید.

تا امروز، ۱۲ فروردین‌ماه، طبق اعلام مقامات بهداشتی، ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم چین وارد کشور شده است. با احتساب محموله‌های جدید واکسن اسپوتنیک مجموع واکسن‌های دریافت شده از روسیه به حدود ۶۰۰ هزار رسیده است. از واکسن‌های بهارات هم قرار بود که ۵۰۰ هزار دوز وارد کشور شود که فقط ۱۲۵ هزار دوز وارد شد. دادستانی هند فعلاً جلوی انتقال باقیمانده واکسن‌ها به ایران را گرفته است.

ظفرقندی با ابراز نارضایتی از نحوه تحویل واکسن‌های خریداری‌شده گفت: «واکسن در پکیج‌های با تعداد ۱۰۰ هزار و ۲۰۰ هزار تحویل می‌شود که حتی امکان واکسیناسیون فاز اول کشوری برای اعضای کادر درمان و افراد آسیب‌پذیر را تأمین نمی‌کند.»

 برداشت از این آمار این است که ایران موفق نخواهد شد فاز اول واکسیناسیون عمومی را طبق برنامه پیش ببرد. از سوی دیگر وعده شروع واکسیناسیون سراسری علیه کرونا با استفاده از واکسن ایرانی نیز محقق نخواهد شد.

واکسن‌های موسسه پاستور ایران، گروه دارویی برکت، سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی و موسسه رازی که به‌عنوان واکسن‌های ایرانی، امیدهای تولید واکسن داخلی هستند، هنوز به مرحله تولید انبوه نرسیده‌اند. یکی از دلایل این تأخیر، نبود مواد اولیه و کمبود «رزین و ژل» است. همین کمبود باعث شد برنامه تولید مشترک ایران و روسیه برای تولید واکسن اسپوتنیک وی نیز به اجرا درنیاید.

«سبد کواکس» شامل واکسن‌های تائید شده و مجوز دار در سراسر جهان است اما ایران، بنا به دستور علی خامنه‌ای، مجاز به خرید واکسن‌های آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی نیست.

بیشتر از جهان