اگر ترامپ به مراسم تحلیف نرود، تکلیف چمدان هسته‌ای چه می‌شود؟

یک چمدان دستی موسوم به «فوتبال هسته‌ای» و دیگری رمز فعال‌سازی چمدان، معروف به «بیسکوییت هسته‌ای»، همیشه همراه رئیس جمهور آمریکا است

یک دستیار نظامی کاخ سفید، کیف دستی معروف به «فوتبال هسته‌ای» را که حاوی کد سلاح هسته‌ای اضطراری است حمل می‌کند، عکس متعلق به سال ۲۰۱۲ است که در کاخ سفید گرفته شده است -AFP

رئیس جمهور منتخب، جو بایدن قرار است به زودی ریاست جمهوری ایالات متحده را به عهده بگیرد. او قدرت را در اداره زرادخانه هسته‌ای کشور نیر به دست می‌گیرد؛ مسیولیتی که رئیس جمهورهای آمریکا، از زمان جنگ سرد و بحران موشک‌های کوبا تاکنون، به عهده داشته‌اند.

در این میان، رئیس جمهور دونالد ترامپ گفته است در مراسم تحلیف و سوگند ریاست جمهوری که از هم اکنون به خاطر ویروس کرونا با پیچیدگی‌هایی روبه‌رو است، شرکت نخواهد کرد.

عدم حضور ترامپ چه مشکلی ایجاد خواهد کرد؟ همه رئیس جمهورها همراه با یک دستیار نظامی، همه‌وقت و همه‌جا وسایل لازم برای فعال کردن سلاح هسته‌ای کشور را به همراه دارند.

دو وسیله، یکی چمدان دستی موسوم به «فوتبال هسته‌ای» است و دیگری رمز فعال‌سازی چمدان که به «بیسکوییت هسته‌ای» معروف است، همیشه همراه رئیس جمهور آمریکا است. این دو، به کسی تحویل داده می‌شود که در روز تحلیف، ریاست جمهوری را به عهده می‌گیرد. معمولا این دو وسیله حدود ظهر آن روز، به رییس جمهور جدید تحویل داده می‌شود.

اما این بار آقای ترامپ مشخص نکرده در مراسم سوگند ماه آینده در واشینگتن شرکت خواهد کرد یا نه، بنابراین آیا بایدن خواهد توانست وسایل هسته‌ای را به موقع تحویل بگیرد؟

هانس کریستنسن، کارشناس سلاح‌های هسته‌ای، به اینسایدر گفته: «سؤال خوبی است. وضعیت بی‌سابقه‌ای است.»

استفان شوارتس، عضو ارشد غیرثابت بولتن علوم اتمی، که هفته گذشته در این رابطه با مرکز کنترل و عدم تکثیر تسلیحات (CACNP) گفتگو کرد، معتقد است برخی بر این باورند که چمدان «فوتبال هسته‌ای» بیشتر از یکی است.

به گفته شوارتس، دست‌کم یک چمدان «فوتبال هسته‌ای» برای رئیس جمهور، یکی برای معاون او و یکی دیگر برای یک شخص زنده سوم است. چمدان «فوتبال هسته‌ایِ» متعلق به شخص سوم، همیشه در کاخ سفید نگهداری می‌شود.

بنابراین، در این مورد، پنتاگون می‌تواند در روزی که آقای بایدن به ریاست جمهوری می‌رسد، چمدان هسته‌ای دیگری به او تحویل دهد. به گفته کسانی که

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از رویه انتقال قدرت آگاهی دارند، این امر باید در لحظه‌ای که او سوگند یاد می‌کند صورت بگیرد.

پس از آن، دستیار نظامی بایدن، دارنده چمدان مذکور خواهد شد و چمدان ترامپ دیگر هیچ اعتباری نخواهد داشت؛ فارغ از اینکه ترامپ و دستیار نظامی او کجا باشند.

همزمان، رمز فعال‌سازی چمدان هسته‌ای به رئیس جمهور و معاون جدید داده می‌شود، که به گفته شوارتس، چند ساعت پیش از مراسم تحلیف درباره آن توجیه شده‌اند.

شوارتس گفت: «اگر ترامپ در مراسم سوگند حاضر نشود، در این صورت احتمالا دستیاری خواهد داشت که چمدان هسته‌ای را تا ظهر حمل می‌کند. دستیار او  با چمدان هسته‌ای در مراسم حاضر خواهد بود تا پس از ادای سوگند بایدن را همراهی کند.»

«در چنین شرایطی، حتی اگر چمدان چهارم در دفتر نظامی کاخ سفید از قبل آماده نشده باشد، انتظار می‌رود پیش از ادای سوگند آن را آماده کنند.»

باز پاترسون، سرهنگ سابق نیروی هوایی، که حمل چمدان فوتبال هسته‌ای بیل کلینتون را به عهده داشت، می‌افزاید این فرآیند باید بدون وقفه صورت بگیرد زیرا «باید این‌طور باشد.»

وی به اینسایدر گفت «این فرآیند برای اینکه مؤثر باشد و درست انجام شود، باید مسئولیت‌ها به‌درستی مشخص شود.» وی پیشتر از موضوعی درباره آقای کلینتون پرده برداشته بود، آنهم درست صبح روزی که پیش از آن، رسوایی جنسی مونیکا لوینسکی به خبرها درز کرد. او فاش کرده بود که آقای کلینتون نمی‌توانست بیسکوئیت هسته‌ای (رمز برای فعال کردن چمدان هسته‌ای) خود را پیدا کند.

در این خصوص، پاترسون در خاطرات خود به نام «ترک مسئولیت: شاهد عینی به خطر افتادن امنیت ملی از سوی بیل کلینتون» نوشته: «ما در کاخ سفید شروع کردیم به گشتن دنبال رمزها. او در آخر اعتراف کرد که رمزها را جای دیگری گذاشته است.»

در عین حال، رئیس جمهور ترامپ در گفتگویی با ای‌بی‌سی نیوز، حدود چهار سال پیش گفت پذیرفتن مسئولیت بیسکوئیت و فوتبال هسته‌ای «جدی» و «بسیار ترسناک» است.

ترامپ چند ماه بعد از شروع دوره ریاست جمهوری، در توییتر نوشت دکمه هسته‌ای او «بسیار بزرگ‌تر از» رهبر کره شمالی کیم جونگ اون است. او اضافه کرده بود «و دکمه من کار می‌کند»! او گفت: «وقتی آنها به من توضیح دادند که این رمزها برای چیست و همان‌طور که شما می‌گویید، تا چه حد قدرت ویرانگری دارد، لحظات بسیار جدی‌ای خلق شده بود.»

با این حال، به گفته مایکل دابس، که زمانی به عنوان خبرنگار واشینگتن پست در مسکو فعالیت می‌کرد، داخل این چمدان چرمی چیزی به نام دکمه هسته‌ای وجود ندارد.

به گفته دابس، «سلاح اصلی هسته‌ای، ماشین ویرانگری که می‌تواند دنیا را به نابودی بکشاند»، در اصل، چهار عنصر مهم دارد که عبارتند از دفترچه دستورالعمل‌ها، دفترچه آئین‌نامه، رمز هویت روی یک کارت، و یک سیستم رادیویی-تلویزیونی اضطراری.

زیرو هالیبارتون، سازنده چمدان دستی در یوتا، از زمان آغاز طرح «فوتبال هسته‌ای» برای رئیس جمهور ایالات متحده، ساخت این چمدان‌‌ها را به عهده داشته است. در صورتی که ترامپ در مراسم سوگند بایدن شرکت نکند، او می‌تواند دوباره یکی از آنها را بسازد.

آقای پاترسون، به اینسایدر گفت: «موضوع آنچنان هم مهم نیست» زیرا در هر صورت این ارتش است که تضمین می‌کند چمدان و رمز تحویل داده شده است، فارغ از هر شرایطی. او گفت: «امیدوارم رئیس جمهور ترامپ در مراسم حاضر شود. آنجا کاری نیست به جز تحویل مسئولیت، که سال‌ها است دارد انجام می‌شود.»

یک سخنگوی پنتاگون به اینسایدر گفته است وزارت دفاع برای انتقال وسایل هسته‌ای در روز سوگند برنامه مشخصی دارد، ولی چیزی از جزئیات این برنامه ارائه نکرد.

© The Independent