ملابرادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان وارد پاکستان شد

احتمال درخواست پاکستان از طالبان برای برقراری آتش‌بس در افغانستان

ملا عبدالغنی برادر برای دیدار با عمران خان و شاه‌محمد قریشی وارد اسلام‌آباد شد-وزارت خارجه پاکستان

ملا عبدالغنی برادر، در راس هیاتی ۹ نفره، برای دیدار سه روزه با مقام‌های پاکستان، وارد اسلام‌آباد پایتخت این کشور شد. ملا برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و فرد شماره دو در این گروه است.

محمد نعیم، سخنگوی گروه طالبان می‌گوید: ‌«ملابرادر آخوند، معاون سیاسی امارت اسلامی افغانستان و رئيس دفتر سياسی، در راس یک هيات بلندپايه، براساس دعوت رسمی کشور همسايه پاکستان، راهی اسلام‌آباد شد. او در این سفر ملاقات‌هایی با نخست وزیر محترم پاکستان، عمران خان و وزیر خارجه، شاه ‌محمود قریشی خواهد داشت.»

سیاست پاکستان در قبال افغانستان، تحت نظر ژنرال قمر جاوید باجوه، رئیس ارتش پاکستان تعیین می‌شود. سخنگوی طالبان توضیح نداده‌ است که آیا دیدار با آقای باجوه هم در دستور کار این سفر است یا نه.

اما آقای محمد نعیم می‌گوید:‌ «در ملاقات‌ها پیرامون موضوعات دوجانبه، بحث صورت خواهد گرفت؛ به‌ویژه در مورد مشکلات مهاجرین، رفت‌وآمدهای افغان‌ها به پاکستان و مشکلات تجار.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این سفر پس از اعلام توقف گفت‌وگوهای صلح برای ۲۰ روز، یعنی در تاریخ ۵ ماه ژانویه انجام می‌شود. پیشتر، هیا‌ت‌های مذاکره‌کننده دو طرف، به این توافق رسیدند که برای مشورت با رهبران خود، ۲۰ روز وقفه داشته باشند.

هیات مذاکره‌کننده افغانستان، به کابل و نمایندگان طالبان به اسلام‌آباد بازگشته ‌است.

هرچند ملاهبت‌الله، رهبر طالبان و اعضای شورای رهبری این گروه، براساس گزار‌ش‌ها، زندگی مخفیانه‌ای در پاکستان دارند، روشن نیست که‌ ملابرادر با هبت‌الله آخوندزاده هم دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد یا نه

یک روز پیشتر از این سفر،‌ زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی در این کشور، به پاکستان رفتند و در روز دوشنبه با ژنرال قمر جاوید باجوه دیدار و گفت‌وگو کردند.

ژنرال باجوه به او گفت پاکستان از تلاش‌های او برای برقراری صلح و ثبات در منطقه‌، حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، با بازگشت هیات افغانستان به کابل، دولت اعلام کرده ‌است می‌خواهد دور دوم مذاکرات، به جای قطر در کابل انجام شود.

هرچند دو هیات مذاکره‌کننده توافق کردند ادامه مذاکرات را در قطر انجام دهند، رییس جمهور کشور گفته‌ است برای تثبیت تعهد طالبان به صلح و قطع تاثیر عوامل خارجی بر فرایند مذاکرات، مهم است که دور بعدی گفت‌وگوها در داخل خاک افغانستان انجام شود.

آقای خلیلزاد پس از ورود به پاکستان نوشت:‌ «بدبختانه جنگ ادامه دارد. ضرورت تفاهم سیاسی، کاهش خشونت و آتش‌بس همچنان فوری است. لازم است که تاخیری در تجدید گفت‌وگوها نباشد و طبق توافق، در ۵ ژانویه از سرگرفته شود.»

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، ماه گذشته در سفر به کابل نیز اطمینان داد هرچه در توان دارد برای کاهش آتش‌ جنگ در کشور همسایه‌ انجام خواهد داد. برای افغانستان برقراری آتش‌بس در صدر اولولیت‌ها است.

بیشتر از جهان