تصاویر باورنکردنی از متلاشی شدن شهاب‌سنگ بر فراز اقیانوس

هر روز بیش از صد تن خرده‌سنگ فضایی وارد جو زمین می‌شود

«شهاب از میان آسمان مقابل ما گذر کرد و متلاشی شد» ـ Mark A. Garlick / Warwick & Cambridge Universities / AFP

محققان موفق شده‌اند تصاویر فوق‌العاده‌ای از خرد شدن یک شهاب بر فراز ساحل جنوبی جزیره تاسمانی ثبت کنند.

تصویر این خرده جرم سبز روشن از فراز کشتی تحقیقاتی سازمان تحقیقات صنعتی و علمی و آژانس ملی علوم استرالیا (CSIRO) گرفته شده است.

در زمان ثبت این تصویر، کشتی تحقیقاتی در حال نقشه‌برداری از کف دریای تاسمان و انجام مطالعات اقیانوس‌شناسی و آزمایش‌های مربوط به تجهیزات دریایی بود.

جان هوپر مدیر سفرهای سازمان تحقیقات صنعتی و علمی و آژانس ملی علوم استرالیا که در زمان مشاهده این شهاب، سرنشین این کشتی بود می‌گوید: «آن چه که ما با مرور تصاویر زنده دیدیم، واقعا ما را حیرت‌زده کرد، ابعاد و روشنایی شهاب باورنکردنی بود. 

شهاب از میان آسمان مقابل ما در کشتی گذر کرد و متلاشی شد. این باورنکردنی بود که تصاویر آن را ببینیم و ما خیلی خوش‌شانس بودیم که توانستیم بر روی کشتی تمام آن را به صورت زنده ببینیم.» 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

«این ویدیو با دوربین پخش زنده کشتی ثبت شده است. در حالی که شاهدان عینی بسیاری شاهد چنین منظره‌ای بوده‌اند اما گمان می‌رود که این تنها فیلم موجود در دسترس از یک شهاب است. علاوه بر این هیچ گزارشی از سوی سازمان بین‌المللی شهاب‌ها و شهاب سنگ‌ها وجود ندارد.»

گلن نیگل از مرکز نجوم و فضا CSIRO می‌گوید: «دوربین‌ها همه‌جا هستند، در جیب ما و اطراف شهرهایمان، اما همیشه باید به جهت مناسبی نشانه‌گیری شده باشند و البته در زمان مناسب. کشتی تحقیقاتی RV در زمان مناسب در مکان مناسب قرار داشت.»

روزانه بیش از صد تن از خرده‌سنگ‌های فضایی وارد جو زمین می‌شوند.

در روز جمعه، سیزدهم همین ماه یک سیارک نزدیک به زمین با فاصله چندصد مایل از کنار زمین عبور کرد. این سیارک که از فاصله چهارصد کیلومتری (معادل دویست و چهل مایلی: تقریبا در همان فاصله گذر کرد که ایستگاه فضایی بین‌المللی) زمین عبور کرد، تازه یک روز بعد از عبور شناخته شد.

سیارک دیگری به ارزش ده کوینتیلیون دلار (معادل ده هزار برابر اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹) نیز یافت شد. این موضوع می‌تواند به روشن شدن معمای شکل‌گیری منظومه شمسی کمک کند زیرا این سیارک تقریبا به کلی از فلز تشکیل شده و احتمالا از نظر ساختار و ترکیبات خود بی‌نظیر است.

© The Independent

بیشتر از علوم