ادای احترام به روح لاگرفلد با پروژه پیراهن سفید

عدد 7 شانس این طراح فقید نقش اصلی را ایفا می کند

AFP: کارل لاگرفلد در رونمایی از مجموعه زمستانی برای شنل

پنج ماه پس از درگذشت کارل لاگرفلد (طراح مد شانل و فِنبی) تعدادی از دوستان سرشناس‌اش دور هم جمع شده‌اند تا با ارائه یک پروژه، به او ادای احترام کنند:«ادای احترام به کارل: پروژه پیراهن سفید».

افراد سرشناسی از جمله کارا دلوین (مدل) و کیت ماس (مدل) و دیان کروگر (هنرپیشه و مدل سابق)، به افتخار میراث این خالق مد تعبیرهای خود را از پیراهن سفید معروف لاگرفلد ارائه خواهند داد.

در میان دیگر سرشناسانی در این پروژه شرکت دارند، باید از اَمبِر والِتا، مدل، لوئیس همیلتون، قهرمان اتوموبیلرانی بریتانیایی، تامی هیلفیگِر و الساندرو میشل، طراحان مد نام برد.

نهایتا هفت طرح انتخاب خواهد شد که هفتاد وهفت بار تکرار و به بهای هفتصد وهفتاد و هفت یورو برای خیریه به فروش خواهد رسید.

شماره هفت به این دلیل انتخاب شده که شماره شانس لاگرفلد و معرف بسیاری از عناصر زندگیش، از جمله محل خانه‌اش در پاریس (محله هفتم)، و نام کتاب فروشی و بنگاه انتشاراتش (اِل هفت) بوده است.

تمام عایدات فروش (پیراهن‌ها) در اختیار موسسه خیریه فرانسوی «سُور لا وی» گذاشته خواهد شد که به مخارج پژوهش‌های پزشکی دانشگاه «دِکارت» پاریس کمک می‌کند. لاگرفلد سال‌ها از این موسسه خیریه حمایت می‌کرده است.

کارین رُیتفِلد، طراح مد و دوست دیرین لاگرفلد، مسئولیت این پروژه و برگزاری نمایشگاه آخرین طرح‌های پیراهن لاگرفلد در هفته مد پاریس سپتامبر ۲۰۱۹ را در سطح بین‌المللی برعهده دارد. 

رویتفلد در مورد پروژه پیراهن سفید گفت:«وقتی به مهمترین طرح‌های نمادین کارل فکر می‌کنم، همیشه پیراهن‌های سفید او به یادم می‌آید.»

«این ادای احترام، به ما این فرصت را می‌دهد که ارج به میراثش را با عشقش به مد و کارهای خیریه او درهم ادغام کنیم؛ تصور نمی‌کنم برای ما راه بهتری برای تجلیل عشق او به خلاقیت وجود داشته باشد.»

رویتفلد روابط کاری و خصوصی نزدیکی با لاگرفلد داشت و در طول سال‌های کارشان در پروژه‌های متعددی با یکدیگر همکاری کردند.

پیِر پائولو ریگی، مدیر مزون کارل لاگرفلد، می‌گوید این پروژه (پیراهن سفید) راهی است برای مردم که احساسات و ستایش خود را از طراح مد فقید، شریک شوند.

ریگی می‌گوید:«شرکت کنندگان در ادای احترام به کارل، همگی کسانی هستند که او را می‌شناختند، به او نزدیک بودند و به او الهام دادند.»

«فرستادن یک پیام شخصی از راه خلق یک تعبیر شخصی از پیراهن نمادین کارل، برای هریک از شرکت کنندگان (در این پروژه) شکلی خاص و صمیمی از ارتباط دوباره با اوست.»

روز سه شنبه نوزدهم فوریه، مزون شانل تایید کرد که لاگرفلد در سن هشتاد و پنج سالگی در پاریس درگذشته است.

لاگرفلد با هفتاد سال سابقه، یکی از موفق‌ترین و شاخص‌ترین شخصیت‌های صنعت مد بود.

او بیشتر برای کارش در مزون شنل شناخته می‌شود که از سال ۱۹۸۳ سرپرست بخش هنری‌اش بود.

در هنگام درگذشت او، شانل در یک بیانیه رسمی گفت:«کارل لاگرفلد، به عنوان یک فرد فوق‌العاده خلاق، طرح‌های خاصی را که گابریل (کُوکوُ) شانل خلق کرده بود، بازسازی کرد: کت و کت و دامن‌های شانل، لباس سیاه کوچک، توئیدهای مرغوب، کفش‌های دو رنگ، کیف‌های لحاف دوزی شده، مروارید و زینت آلات بدلی.

او درباره گابریل شانل می‌گفت: «کار من تکرار کار او نیست، بلکه این که او (اگر زنده بود) چه می‌کرد. نکته خوب در مورد شانل این است که ایده‌ای است می‌توانید آن را به بسیاری چیزها انطباق دهید.

© The Independent

بیشتر از مُد و زیبایی