عذرخواهی شرکت هواپیمایی به خاطر آگهی «نژادپرستانه»

در این ویدیوی تبلیغاتی مردی با صورت سیاه شده در نقش باراک اوباما بازی می‌کند

AFP

شرکت هواپیمایی ایتالیایی به خاطر آگهی ویدیویی‌ خود که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود و در آن فردی با صورت سیاه شده نقش باراک اوباما را بازی می‌کرد، عذرخواهی کرد.

در این آگهی ویدیویی شرکت «آلیتالیا» که برای تبلیغ پروازهای مستقیم این شرکت هواپیمایی از رم به واشنگتن ساخته شده بود، بازیگری که به شدت صورتش آرایش شده بود، در نقش باراک اوباما ظاهر می‌شود.

این ویدیو یکی از چهار آگهی تبلیغاتی آلیتالیا برای پرواز‌های مستقیم رم-واشنگتن بود. در سه آگهی دیگر نیز بازیگران در نقش سه رئيس جمهور دیگر آمریکا، آبراهام لینکن، جرج واشنگتن و دونالد ترامپ، به ظاهر می‌شوند.

آگهی‌ای که در آن فردی در نقش باراک اوباما بازی کرده بود در فیس‌بوک به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و کاربران این ویدیو را «شنیع» دانستند. یک کاربر در نظری نوشته بود که صورت سیاه کردن «در سطح بین المللی یک عمل نژادپرستانه تلقی می‌شود».

به گزارش نیویورک تایمز، سخنگوی این هواپیمایی در ابتدا از این ویدیو حمایت و تاکید کرده بود که بازیگر نقش باراک اوباما سفید پوست نیست و این آرایش به منظور برجسته‌کردن ویژگی‌های صورتش انجام شده است.

با این حال این شرکت بعدتر به خاطر این آگهی عذرخواهی کرد و گفت آن را از تمام شبکه‌های اجتماعی خود حذف کرده است.

این هواپیمایی در بیانیه‌ای در توییتر نوشت: «آلیتالیا از بی‌احترامی‌ای که به خاطر آگهی ویدیویی مسیر جدید واشینگتن ما صورت گرفته، عذرخواهی می‌کند. این ویدیو از تمامی کانال‌های ما در شبکه‌های اجتماعی حذف شده است».

این بیانیه می‌افزاید: «احترام به همه در شرکت ما یک امر اجباری است. ما هرگز قصد آزار کسی را نداشتیم و از اتفاقی که افتاده درس خواهیم گرفت».

آلیتالیا بزرگترین خط ایتالیا است. هواپیماهای این شرکت به صد مقصد مختلف پرواز می‌کند که شامل ۲۷ پرواز داخلی و ۷۳ پرواز بین‌المللی است.

انتقادها به آلیتالیا در حالی صورت گرفته است که پیش از آن نیز آرم تجاری «گوچی» متهم شده بود که طرح یکی از بلوزهای زنانه‌اش صورت سیاه شده را تداعی می‌کند. گوچی پس از بالا گرفتن انتقادها فروش این بلوزها را متوقف کرد.

بلوز یقه اسکی ۸۹۰ دلاری گوچی محصول مجموعه «پاییز-زمستان» ۲۰۱۸ بود. یقه سیاه این بلوز تا روی بینی بالا می‌آمد و جای لب آن یک لب سرخ طراحی شده بود.

سال گذشته آرم تجاری سوئدی «اِچ اند اِم» هم به خاطر استفاده از مدل کودک سیاه‌پوستی که لباس کلاهداری پوشیده بود که روی آن نوشته شده بود «باحال‌ترین میمون جنگل»، مجبور به عذرخواهی شد. کاربران شبکه‌های اجتماعی این تبلیغ را «نژادپرستانه» و «غیرقابل قبول» دانسته بودند.

© The Independent

بیشتر از زندگی