انتخاب کنید: دلتان می‌خواهد چه در خواب ببینید؟

یک روش آزمایشی جدید، امکان دستکاری خواب افراد را پدید خواهد آورد

PIXABAY

دانشمندان می گویند که می توانند رویاهای افراد را با تلقین و ایجاد تصور موضوعاتی خاص در آنها دستکاری کنند، چیزی مانند رویاهای شفاف. محققان در فلوید اینترفیس مدیا لب در دانشگاه MIT از روشی به نام کاشت خواب هدفمند (TDI) برای دستیابی به این هدف استفاده کرده اند. روش TDI  با تاثیر بر مرحله اولیه خواب  که معروف به هیپناگوژیا است، آنچه را که فرد در خواب خواهد دید  به گونه ای آگاهانه شکل می دهد. هیپناگوژیا- اولین مرحله خواب –  به لحاظ حالت امواج مغزی و تجربیات این مرحله به مرحله REM  (حرکت سریع چشم) شبیه است. هرچند که در مرحله هیپناگوژیا، فردی که خواب است هنوز می تواند صداها را بشنود. به همین دلیل افراد شرکت کننده در این آزمون، فرمان های صوتی از قبیل "به خاطر داشته باشید که به یک درخت فکر کنید" و "به یاد آورید که افکار خود را مشاهده کنید" را ضبط کردند و سپس این القائات را در زمان مناسب برای آنها بازپخش کردند.

دانشمندان با استفاده از یک ردیاب خواب که به دست فرد پوشانده می شود و می تواند تغییرات متعددی مانند ضربان قلب فرد، بارهای الکتریکی روی پوست، حرکت انگشت و موارد دیگر را تشخیص دهد می توانند تشخیص دهند که چه زمانی خواب به مرحله هیپناگوژیک وارد می شود تا بتوانند فرمان صوتی مذکور را در آن زمان پخش کنند.

به گفته آدام هار هوروویتز نویسنده اصلی این تحقیق، ردیاب خواب که دورمیو Dormio  نامیده می شود، "فرمان صوتی را در زمان های مناسب برای فرد در حال خواب پخش می کند و همچنین بعدا روایت فرد از محتوای خوابی که دیده را ضبط می کند."

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

هار هوروویتز می گوید: "به زبان ساده، افراد به ما می گویند که آیا آن محرک ها و فرمان های درخواستی در خواب آنها ظاهر شده اند یا نه" "محتوای این فرمان های محرک اغلب تغییر می کنند– مثلا یک 'درخت' تبدیل به یک 'ماشین درخت شکل' می شود - اما خط و ربط این دو را می توان به راحتی تشخیص داد." بر اساس این مطالعه بیش از دو سوم موارد گزارش شده می گویند که محتوای خواب ها بازتاب همان محتوای فرمان صوتی بوده اند. یک شرکت کننده خواب خود را این گونه توصیف کرد که در خواب، ریشه های یک درخت را دنبال می کرده، در حالی که شرکت کننده دیگر، درختی را از کودکی اش به یاد آورد.

با این حال تا زمانی که بسیاری از جنبه های دستکاری رویاها شناخته نشده است، هنوز نمی توان به شکل دقیق گفت که دستکاری خواب افراد چه مزایایی می تواند برای آنها داشته باشد. هار هوروویتز می گوید: "یافتن هر تاثیر و مزیتی که نشان دهد این روش با رویا دیدن ارتباط دارد، اینکه بتوان محتوای رویا را به شکل علّی و معلولی نشان داد، ارزش آزمودن و تحقیق را دارد. "این مساله، دامنه وسیعی از پژوهش های گذشته، شامل مطالعاتی که در مورد کابوس ها وPTSD (اختلال اضطرابی پس از آسیب روانی) انجام شده، تا تحقیقات علمی در دست انجام کنونی در مورد یادگیری زبان در خواب، یا خلاقیت واکتشافات ناگهانی در عالم رویا را در بر می گیرد." 

نمونه اولیه از فناوری دورمیو در سال ۲۰۱۸ ساخته شده است. همچنین از زمان آن طرح اولیه تا کنون، ورکشاپی نیز در ژانویه ۲۰۱۹ به منظور بحث در مورد فن آوری های جدید برای مطالعه، ضبط و تأثیرگذاری بر رویاها برگزار شده است. این آزمایش جدید، راه را برای جهت دهی محتوای خواب ها در زمان شروع خواب خواهد گشود. مساله ای که می تواند به این منجر شود که بتوان داده ها و اطلاعات را در محتوای رویای افراد وارد کرد. نتایج این ورکشاپ، برای انتشار یک نسخه ویژه با موضوع مهندسی رویا در مجله علمی 'آگاهی و شناخت' استفاده شده است.

پتی مایس استاد علوم و هنرهای رسانه ای و رئیس گروه پژوهش فلوید اینترفیسز می گوید: "بیشتر مطالعات خواب و رویا تاکنون به آزمایشگاه های خواب  در دانشگاه محدود بوده است. پژوهش هایی که بسیار پرخرج بوده اند و هم برای پژوهشگران و هم برای شرکت کنندگان دردسرزا بوده اند."

"گروه تحقیقاتی ما از اینکه پیشتاز فن آوری های جدید، فشرده و ارزان برای مطالعه در زمینه خواب و افزودن محتوا به رویا بوده خوشحال است. این پژوهش، زمینه انجام مطالعات بیشتر و انجام این آزمایش ها در شرایط غیرآزمایشگاهی را نیز فراهم می کند.

© The Independent

بیشتر از زندگی