ربابه محمدی، بانویی که هنرش زندگی‌اش را تغییر داد

«الماس از تراش می درخشد، انسان از تلاش»

ربابه محمدی، بانوی نوزده ساله‌ای است که از هر دو دست و هر دو پا معلول است. او نقاش ماهری برای مردم و آموزگار خوبی برای دانش­آموزانش شده است.

خانم محمدی، در شهر کابل در منطقه­ی دشت ­برچی، همراه با خانواده‌اش در یک مکان زندگی می­کند و مسئولیت یک نهاد آموزشی بنام «مرکز هنری و فرهنگی ربابه» را نیز به عهده دارد. گفته می­شود حدود چهل دانش­آموز در این مرکز مشغول آموزش هنر نقاشی هستند.

بانو ربابه، از استان غزنی است. خانواده­اش او را چهار سال پیش برای درمان به کابل آوردند اما مشکلات مالی اجازه نداد تا مسیر درمان او را ادامه بدهند.

ربابه محمدی، به خبرنگار ایندیپندنت فارسی گفت: « چهارسال مداوم درمان کردم، دست‌ها و پاهایم بهتر شده بود؛ اگر یک‌ سال دیگر درمانم ادامه داشت، حالا وضعیت خوبی ­داشتم، اما متاسفانه نتوانستیم».

ربابه محمدی، حالا از دست‌ها و پاهایش نمی‌تواند استفاده کند، اما با دهانش نقاشی می­کشد. نقاشی­های زیبا، جالب و باورنکردنی که بیننده را حیرت­زده می­کند. نقاشی‌هایی که در افغانستان و خارج از افغانستان علاقمندان ویژه خود را دارد.

حالا هنر نقاشی این بانو، او را به قله­های پیروزی و شهرت جهانی رسانیده است، تا جایی‌که ربابه را همه می‌شناسند.

چیزیکه هنر و شخص ربابه را زبان‌زد عام و خاص کرده است، نقاشی­های زیبا و جالب اوست که با دهان می کشد. 

ربابه درپاسخ به این سوال که چگونه می‌تواند با دهان نقاشی کند؟ گفت: «الماس از تراشیدن می­درخشد، انسان از تلاش؛ معلولین اگر اراده کنند، می­توانند قهرمان باشند».

ربابه به‌رغم داشتن چنین معلولیتی از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است. محمدی چنان سخن می­گوید که گویا استاد زبان است یا اینکه سال­هاست آموزش دیده است، اما او هیچگاه به مدرسه نرفته و نوشتن و خواندن را در خانه آموخته است.

ربابه حالا در خانه استاد زبان انگلیسی، موسیقی و نقاشی دارد و هر روز نزد آنها آموزش می­بیند. او می­گوید: «برای کسانی ‌که مانند من معلول هستند، رفتن به مدرسه کار ساده­‌ای نیست و متاسفانه در افغانستان برای افراد معلول و معیوب مدارس ویژه وجود ندارد تا بتوانند با آرامش درس بخوانند».

ربابه، در کنار نقاشی علاقه­مند شده است که آواز هم بخواند. وی می­گوید: «سه آهنگ جدید دارم و به زودی در برنامه­ای بزرگ که در حال تهیه است، خواهم خواند».

ربابه محمدی، از دولت­ مردان افغانستان گله­مند است، برای اینکه تاکنون هیچ یک به او توجهی نکرده اند.

باید اشاره کرد که تابلوهای نقاشی ربابه محمدی، در داخل و خارج از افغانستان به نمایش گذاشته شده است و مورد استقبال گرم مردم قرارگرفته است.

بیشتر از