درز عکس‌های برهنه همجنس‌‌گرایان از یک اپلیکیشن دوست‌یابی

اطلاعات خصوصی کاربران در دسترس عموم قرار گرفت

AFP

شرکت اصلی یک اپلیکیشن دوست‌یابی موافقت کرده است به عنوان بخشی از حل یک دعوای حقوقی، در پی درزکردن عکس‌های خصوصی کاربران در سال گذشته، ۲۴۰ هزار دلار (۱۸۹ هزار پاوند) غرامت پرداخت کند.

اپلیکیشن Jack’d، که خود را «از نظر فرهنگی» متنوع‌ترین اپلیکیشن دوست‌یابی دگرباشان جنسی جهان، توصیف می‌کند، بیش از ۶ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد، که اکثراً مردان همجنس‌گرا و دو جنس‌گرا هستند.

یکی از ویژگی‌های این اپلیکیشن این است که به کاربران اجازه می‌دهد تصویرهای خصوصی را، که باید فقط در دسترس افراد مشخص قرار داشته باشد، پست کند.

در فوریه ۲۰۱۸، اولیور هیو، پژوهشگر امنیت سایبری، ظاهرا نقصی را گزارش داد، به این معنا که عکس‌های خصوصی، و دیگر اطلاعات حساس خصوصی و آدرس، در دسترس عموم قرار می‌گرفت.

اما Online Buddies، مالک اپلیکیشن، تا یک سال بعد در فوریه ۲۰۱۹ نتوانست مشکل را برطرف کند.

لتیشیا جیمز، دادستان کل نیویورک، روز جمعه ۲۸ ژوئن توافقی را اعلام کرد که بر اساس آن Online Buddies ۲۴۰ هزار دلار به ايالت نيويورك پرداخت خواهد کرد و اقدامات امنیتی بهتری برای جلوگیری از حوادث مشابه در آینده انجام خواهد داد.

بحث دادستان ایالت این بود که «طرف اپلیکیشن آشکار و به طور ضمنی اظهار داشته است خصیصه عکس‌های خصوصی می‌تواند برای مبادله تصویرهای برهنه به طور امن، و مهم‌تر، خصوصی، به کار رود.»

همچنین ادعا کرد که Jack’d حدود ۷ هزار کاربر فعال در نیویورک داشت‌، که حدود ۱۹۰۰ نفر از آنها « تصویرهای خصوصی که می‌تواند عکس‌های برهنه باشد» داشتند.

جیمز در بیانیه‌ای که در این هفته صادر شد، گفت که شرکت از موضوع آگاه بوده و « یک سال کامل اقدامی در مورد آن نکرد فقط برای این که بتواند به سودبری ادامه دهند.»

ادام سگل، مدیر شرکت مادر، به ایندیپندنت گفت « Online Buddies »از نقص امنیتی در اپلیکیشن آگاه شد و در اوائل سال جاری برای اصلاح آن اقدام کرد.

«ما از کاربران بابت این نقص پوزش می‌خواهیم. ما در تحقیق در باره این موضوع از نزدیک با دفتر دادستانی نیویورک کار و کاملا همکاری کردیم.»

او ادامه داد:«با رهبری جدید و انجام اقدامات امنیتی قاطع‌تر، کاربران Jack’d می‌توانند همچنان به ایمنی اطلاعات شخصی خود مطمئن باشند. ما برای کاربران خود در سراسر جهان ارزش زیادی قائل هستیم و برای تمام اعضای جامعه خود شادی و تندرستی آرزو داریم».

اپليكيشن Jack’d نخستین اَپ دوست‌یابی نیست که با نگرانی‌هائی در مورد حفظ داده‌های کاربران خود روبروست.

سال پیش، Grinder پس از آنکه فاش شد اطلاعات مربوط به ویروس اچ آی وی را با شرکت‌های ثالث به اشتراک می‌گذارد هدف انتقادهای شدید قرار گرفت، در حالی‌که هک در فیس‌بوک میلیون‌ها حساب Tinder را آسیب پذیر کرد.

نمونه مشهورتر، هک شدن «اشلی مدیسون» در سال ۲۰۱۵ است که افراد خواهان روابط خارج از ازدواج مخاطبان آن هستند و بر اثر هک هویت کاربران درز کرد. این رویداد بعدا موضوع تحقیقات کمیسیون تجارت فدرال قرار گرفت و یک کیفرخواست ۵۷۶ میلیون دلاری (۴۵۴ میلیون پاوند) علیه شرکت به دادگاه ارائه شد.

© The Independent

بیشتر از جهان