پاسخ آموزش ‌و ‌پرورش به حذف دختران از جلد کتاب ریاضی: تصویر شلوغ بود

در طراحی کتاب‌ها اولویت تبیین سیاست‌های فرهنگی حکومت است

محتوای کتاب‌های درسی به  دور از هدف اصلی درس است و با مفاهیم دینی گره خورده است- عکس از وبسایت آموزش و پرورش

در پی انتقادها نسبت به حذف تصاویر دختران، از طرح سابق روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان، وزارت آموزش و پرورش گفت، دلیل آن «شلوغی تصویر» روی جلد بوده است.

با انتشار تصویر جدید کتاب ریاضی سوم دبستان، موجی از انتقادات در فضای مجازی علیه تغییر عکس شکل گرفت. در تصویری که از طرح جدید به چشم می‌خورد، نقاشی دو کودک دختر حذف شده و تنها پسران حضور دارند. بسیاری این اقدام را تفکیک جنسیتی و مبنای آن را نیز تبعیض جنسیتی دانستند. انتقادات بیشتر بر این اساس بود که آموزش و پرورش سعی دارد از کودکی به دانش‌آموزان تبعیض جنسیتی را القاء کند.

سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش که مسئولیت طراحی و تولید کتاب درسی را بر عهده دارد، با انتشار اطلاعیه‌ای، در توضیح این اقدام، دلیل حذف طرح دختران را شلوغی طرح اعلام کرد و مدعی شد به پیشنهاد برخی از دوستان بر اساس منظرهای هنری، زیباشناسی و روانشناسی توصیه کردند که تصویر خلوت‌تر شود.

در برابر عملکرد سازمان آموزش و پرورش، برخی از کاربران با عملی خلاقانه، به طراحی جلدی با تصویر «مریم میرزاخانی»، یکی از بزرگترین ریاضیدانان ایرانی تاریخ معاصر اقدام کردند.

 

اقدامات ایدئولوژیک حکومت در طراحی کتب درسی به همین‌جا ختم نمی‌شود. محتوای کتاب‌های درسی به شکل عجیبی، به دور از هدف اصلی درس که ریاضی، یا فارسی یا هر عنوان دیگری است، به شدت با مفاهیم دینی گره خورده است. به عبارت دیگر اولویت در طراحی به جای ارتباط مضمون با عنوان درس، تبیین سیاست‌های فرهنگی حکومت است.

 

 

پیشنهاد حذف انتگرال توسط رهبر جمهوری اسلامی، حذف بخش‌های از کتاب تاریخ که به استعمار و جنایات روسیه در ایران ارتباط دارد و حذف اشعار برخی از شاعران بزرگ تاریخ ایران به دلیل تفاوت‌های برداشت عمومی از گرایشات سیاسی آن شاعر، طی این مدت به شکلی سیستماتیک در تغییرات کتب درسی اعمال شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ریاست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با «علی ذوعلم» بود که اردیبهشت امسال از سمت خود بازنشست شد. اما وی بلافاصله طی حکمی از سوی وزیر آموزش و پرورش به عضویت شورای راهبری شبکه اجتماعی دانش‌آموزی «شاد»منصوب شد. وی همچنین  که در کنار این سمت خود، مسئولیت تأمین محتوای سایت رهبر جمهوری اسلامی و تولید کتاب از سخنرانی‌های علی‌خامنه‌ای را نیز برعهده دارد. او سال گذشته از حذف نام‌هایی مانند محمود دولت‌آبادی، نیما یوشیج، غلامحسین ساعدی، بزرگ علوی، مهدی اخوان اخوان‌ثالث، هوشنگ ابتهاج و همچنین حذف آثار افرادی مانند رهی معیری، فروغ فرخزاد، ایرج میرزا و شفیعی کدکنی دفاع کرد و  در مورد آنها گفته بود: «قطعاً نظام ایران ایدئولوژیک است. در سند تحول آموزش‌و‌پرورش چارچوب مهمی داریم به نام نظام معیار اسلامی؛ یعنی اگر نویسنده‌ای این نظام معیار را لحاظ نکرده باشد، نمی‌توانیم از آثارش استفاده کنیم و این موضوع روشنی است.»

بیشتر از