پادتن شترسانان جلو عفونت کرونا را در بدن می‌گیرد

دانشمندان سوئدی مشغول آزمایش پادتن به عنوان خنثی‌کننده ویروس کرونا هستند

تحقیق برای این نانوبادی‌های مؤثر از ماه فوریه آغاز شد- STR / AFP

دانشمندان می‌گویند پادتن‌های خاصی در گونه‌های شتر (گروهی از حیوانات شامل شتر، لاما و آلپاکا) کشف کرده‌اند که می‌تواند مانع ورود ویروس عامل کووید-۱۹ به درون سلول‌های انسانی شود.

گروه تحقیقاتی سوئدی و مسئول این مطالعه معتقدند که این پادتن خنثی کننده یا «نانوبادی»، این قابلیت را دارد که به عنوان یک درمان ضد ویروسی توسعه داده شود و برای مبارزه با این بیماری همه‌گیر که باعث کشته شدن بیش از ۸۰۰ هزار نفر در سراسر جهان شده است، مورد استفاده قرار گیرد.

تحقیق برای این نانوبادی‌های مؤثر(قطعاتی از پادتن که به طور طبیعی در شترها تولید می‌شود و می‌تواند با بدن انسان سازگار شود) از ماه فوریه آغاز شد و در آن زمان دانشمندان  مؤسسه کارولینسکا در استکهلم به یک آلپاکای ۱۲ساله به نام تایسون پروتئین اسپایک  (سنبله) ویروس کرونا تزیق کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بعد از۶۰ روز، نمونه‌های خون آلپاکا نشان داد که یک واکنش ایمنی قدرتمند در برابر پروتئین اسپایک صورت گرفته است.

در ماه ژوئن این گروه گزارش داد که آنها این نانوبادی‌ها را (که همانند پادتن‌های انسانی به همان قسمت ویروس متصل می‌شود) از خون تایسون جدا کرده‌اند و توانسته‌اند مانع این عفونت شوند.

تیم تحقیقاتی اکنون این مطالعه را به اتمام رسانده است و یافته‌هایی را گزارش داده‌اند که امیدوارند منجر به تحقیقات پیش-بالینی حیوانات شود و در مبارزه نهایی با ویروس کرونا مورد استفاده قرار گیرد.

جرالد مک اینرنی، نویسنده مسئول و دانشیار ویروس شناسی در گروه میکروبیولوژی، زیست‌شناسی تومور و سلول در مؤسسه کارولینسکا، گفت:«ما امیدواریم که یافته‌های ما بتواند آزمایش‌های بیشتر این نانوبادی را به عنوان راه درمانی در مقابله با این عفونت ویروسی فراهم  کند و در بهبود همه‌گیری کوید-۱۹ مورد استفاده قرار گیرد.»

این گروه می‌گوید که این نانوبادی‌ها در مقایسه با پادتن‌های معمول که گزینه درمان‌های خاص است، مزایای متعددی دارند. اندازه آنها کمتر از یک دهم پادتن‌های معمولی است و در قیاس معمولا  با هزینه کمتری تولید می‌شوند.

این محققان گفته‌اند:«آنها می‌توانند با پروتکل‌های فعلی برای انسان سازگار شوند و سابقه اثبات شده‌ای در مهار عفونت‌های تنفسی دارند.»

لئو هانکه، نویسنده اول این مطالعه، گفت: «با استفاده از میکروسکوپ الکترونی برودتی ما توانستیم ببینیم که چطور این نانوبادی با یک اپیتوپ به اسپایک ویروس متصل می‌شود و با محل اتصال ACE2 گیرنده سلولی همپوشانی ایجاد می‌کند، و از این طریق درک ساختاری از فعالیت خنثی کنندگی قوی به دست آوردیم.»

همکار وی بن مورل، استادیار گروه میکروبیولوژی، زیست‌شناسی تومور و سلول، و نویسنده ارشد و همراه این مطالعه، گفت: «نتایج ما نشان می‌دهد که [این نانوبادی] Ty1 می‌تواند با قدرت به پروتئین اسپایک SARS-CoV-2 (نام رسمی ویروسی که باعث کووید -۱۹ می‌شود) متصل شود و ویروس را خنثی کند، بدون این که هیچ فعالیت خارج از هدفی تشخیص داده شود.»

«ما اکنون در حال انجام مطالعات حیوانی پیشابالینی برای بررسی فعالیت خنثی‌سازی و قابلیت درمانی Ty1 در داخل بدن (حیوانات) هستیم.»

این گروه سوئدی تنها محققانی نیستند که این قابلیت نانوبادی‌ها در آلپاکاها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کنتاکی هم در حال بررسی نانوبادی‌های تولید شده توسط سه آلپاکا به نام‌های «پسر بزرگ»، «چشم آبی»، و «امپراطور»هستند.

این تحقیق در مجله «نیچر کامیونیکیشن»(Nature Communications) به چاپ رسیده است.

© The Independent

بیشتر از جهان