نگاه اندی موری به اوپن آمریکا

اندی موری پس از گذشت هفت ماه از عمل جراحی لگن که باعث هراس او از پایان عمر ورزشی‌اش شده بود در فکر بازگشت به مسابقات تک نفره در ماه آگوست است.

در پی پیروزی قابل توجه او در کنار فلیسیانو لوپز در مسابقه نهایی دو نفره مسابقات قهرمانی «فیوِر تری»، در روز یکشنبه در کویینز کلاب، موری اظهار داشت که ممکن است پیش از بازگشت به گرند اسلم تک نفره اوپن آمریکا، در مسابقات تک نفره مسترز سین سیناتی در اواسط آگوست بازی کند. مسابقات اوپن آمریکا دو هفته پس از مسترز سین سیناتی برگزار خواهد شد.

موری پس از برد مشترک با فلیسیانو لوپز با نتیجه ۶-۷، ۷-۵ و ۵-۱۰ بر راجیو رم آمریکایی و جو سلیسبری بریتانیایی تایید کرد: «اگر به همین شکل پیشرفت کنم، دوست دارم سعی کنم در مسابقات تک نفره بازی کنم.»

وی ادامه داد: «فکر می‌کنم پس از ویمبلدون چند گزینه دارم. می‌توانم با دو نفره ادامه دهم اما در طول زمانی که اوپن آمریکا جریان دارد تمرینات خودم را شروع کنم و بعد شاید سعی کنم در مسابقات تک نفره بازی کنم. یا شاید بعد از ویمبلدون برای مدت طولانی استراحت کنم، مثلاً یک ماه یا شش هفته تا اینکه خودم را برای بازی‌های تک نفره آماده کنم و بعد تلاش کنم قبل از برگزاری اوپن آمریکا بازی کنم.»

موری که بشاش و سرحال بود گفت از این‌که در طول اولین تورنمنت پس از عمل جراحی لگن خود هیچ دردی را احساس نکرده شگفت زده شده است. او گفت: «انتظار درد را داشتم، در طی پنج یا شش سال گذشته بعد از مسابقات به نوعی درد داشتم، یک حالت درد و زُق زُق. منتظر بودم که همان اتفاق بیافتد، اما دیگر دردی نداشتم و این عالی است.»

موری گفت که پیروزی در مسابقات کویینز- اولین قهرمانی او بعد از دو سال و اولین برد دو نفره بدون برادر خود- از بعضی از برد‌های پیشین تک نفره‌اش احساس ویژه بیشتری برایش دارد.

موری با لبخند گفت: «من اینجا دو نفره را با فِلی برنده شدم - با یک لگن فلزی، این واقعاً به روحیه بستگی دارد. اینکه بتوانم با حالی که چند ماه پیش داشتم الان این را انجام بدهم خیلی خوب است. حتی همین دو ماه پیش، فکرش را هم نمی‌کردم. من واقعاً از اینکه درد ندارم و از زندگی لذت می‌برم خوشحال هستم، به معنای واقعی کلمه کار‌های عادی را انجام می‌دهم و این خیلی جالب است.»

در حالی که موری علاقه دارد تا مجدداً در مسابقات تک نفره بازی کند اما گفت که اگر هرگز چنین اتفاقی نیافتد ناراحت نمی‌شود. این تنیسور اسکاتلندی که در اوپن استرالیا امسال با درد شدید بازی می‌کرد، اعلام کرده بود که علاقه‌ای ندارد تا در آینده فقط در مسابقات دو نفره بازی کند، اما تجربه او در کویینز کلاب، همراه با این واقعیت که دردی ندارد، به او کمک کرده است تا تصمیم‌اش را تغییر دهد.

او ممکن است از ادامه مسیر حرفه‌ای خود به عنوان یک متخصص بازی دو نفره راضی باشد. او گفته است: «بعد از پیروزی در دور اول مسابقه دو نفره خیلی شاد و خوشحال شدم و شاید همین کافی باشد.»

موری گفته است که توانبخشی او بیش از آن چیزی بوده که فقط برای بازی مجدد تک نفره نیاز داشته است. وی گفت: «این نوع مراقبت از لگن من به منظور استفاده در بلند مدت انجام شده است تا ماهیچه‌ها در حالت متعادلی قرار گیرند و مطمئن شوم که به لگن از همان نقطه‌ای که همیشه تحت فشار بوده است فشاری وارد نکنم. همچنین باید دامنه حرکتی لگن را بیشتر کنم، تا وقتی جهتم را تغییر می‌دهم کمی آزادی بیشتر برای چرخش وجود داشته باشد.»

اولین هفته بازگشت موری که هیجان مسابقات دو نفره تابستان امسال تازه برایش شروع شده است قابل توجه بود. در مسابقات بین‌المللی «نیچر ولی» که این هفته در ایستبورن برگزار خواهد شد، با مارسلو مِلو از برزیل که قهرمان دو نفره ویمبلدون در سال ۲۰۱۷ است همبازی خواهد شد و حریف آنها در دور اول، دو تنیسور در رده‌های بالا خواهند بود: خوان سباستین کابال و رابرت فَرح. هفته گذشته موری و لوپز در کویینز زوج کلمبیایی را در دور اول شکست دادند.

در ویمبلدون که دوشنبه آینده شروع خواهد شد، موری با پییر هیو هربرت همبازی خواهد شد که در تمام چهار تورنمنت گرند اسلم قهرمان مسابقات دو نفره شده است. موری همچنین قصد دارد تا در دو نفره مختلط نیز بازی کند، البته هنوز یار کناری مناسب خود را پیدا نکرده است. اَشلی بارتی، ویکتوریا آزارنکا و کریستینا ملادینویچ همگی درخواست برای بازی دو نفره در کنار قهرمان سابق ویمبلدون را رد کرده‌اند.

بازی دو نفره برای موری در رقابت‌های تنیس هم یک تمرین بازیابی و نشاط دهنده است و هم یک راهنمای خوب برای آمادگی جسمانی‌اش.

جمعیت حاضر در کویینز کلاب، هفته گذشته تمام و کمال مختص به موری بود، اما در حقیقت مرد واقعی تورنمنت لوپز بود، که از زمان مارک فیلیپ‌ پوسیس در سال ۱۹۹۷ اولین تنیسوری بود که در هر دو رده تک نفره و دو نفره قهرمان این مسابقات شد.

بازی نهایی دو نفره، پنجمین مسابقه لوپز ۳۷ ساله در مدت زمانی کمی بیش از ۲۴ ساعت بود، او بازیکن کلیدی در مرحله تای بِرِک بود، برای به دست آوردن پنج «مچ پوینت» برای تیمش که فقط به یکی از آنها نیاز بود پنج بار پیاپی باعث برد در بازی شد. این تنیسور اسپانیایی که گیلز سایمون را ۲-۶، ۷-۶ و ۶-۷ در فینال تک نفره شکست داد، به مدت چهار ساعت و چهل دقیقه در روز آخر در زمین تنیس بازی کرد، که با این حساب مجموع مدت زمان حضور او در زمین تنیس در طول هفته گذشته به ۱۵ ساعت و ۲۶ دقیقه می‌رسد.            

© The Independent

بیشتر از ورزش