ترامپ و پلوسی ۱۰ ماه است با هم صحبت نکرده‌اند

آنها آخرین بار در تاریخ ۱۶ اکتبر ۲۰۱۹ در نشست کاخ سفید با یکدیگر گفتگو کردند

پلوسی در جریان سخنرانی سالانه «وضعیت کشور»، متن سخنرانی ترامپ را پاره کرد-MARK WILSON / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، حدود ۱۰ ماه است که با یکدیگر صحبت نکرده‌اند، حتی در زمانی که آمریکا یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های سلامتی و اقتصادی تاریخ مدرن را می‌گذراند و گفتگوها درباره بسته کمکی بزرگ بعدی متوقف شده‌ است.

این دو نفر، که قدرتمندترین رهبران احزاب سیاسی خود هستند، آخرین بار در تاریخ ۱۶ اکتبر ۲۰۱۹ در نشست کاخ سفید با یکدیگر گفتگو کردند. سی‌ان‌ان گزارش داد که آقای ترامپ خانم پلوسی را «سیاستمدار درجه سه» نامیده‌ است.

این سیاستمدار هم پاسخ ترامپ را چنین داد: «همه راه‌ها با [ترامپ] به پوتین ختم می‌شود.» منظور او ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بوده ‌است. این آخرین مکالمه آن‌ها قبل از آن بود که خانم پلوسی ناگهان وسایلش را جمع کند و از جلسه خارج شود.

از آن زمان، رئیس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا، آقای ترامپ را متهم کرده که در ارتباط با اوکراین، از قدرتش سوءاستفاده کرده تا به اهداف سیاسی‌اش برسد. این دو رهبر سیاسی در سخنرانی سالانه «وضعیت کشور»، که ماه فوریه انجام شد، یکدیگر را متهم کردند و پلوسی متن سخنرانی ترامپ را پاره کرد. در همین دوره، همه‌گیری ویروس کرونا جان ۱۶۳ هزار آمریکایی را گرفت و اقتصاد آمریکا را تضعیف کرد، آن‌هم در شرایطی که انتخابات آینده ریاست جمهوری نزدیک است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

خانم پلوسی با استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری، در راستای مذاکرات قبلی درباره مسائل قانونی مربوط به کووید-۱۹ گفتگو کرد و بیش از ۲.۷ تریلیون دلار به اقتصاد و سیستم سلامت آمریکا تزریق شد.

گفتگو درباره پنجمین بسته کمکی متوقف مانده‌ است. دمکرات‌ها بودجه چهار تریلیون دلاری را تقاضا داده‌اند اما جمهوری‌خواهان نمی‌خواهند بیش از یک تریلیون دلار خرج کنند.

به نظر می‌رسد آقای ترامپ در توییت روز دوشنبه خود به خانم پلوسی (و چاک شومر، رهبر اقلیت دمکرات مجلس سنا) به دلیل تعویق در مذاکرات طعنه زده‌است: «آنها شماره تلفن من را می‌شناسند!»

آقای ترامپ، که یک ستاره سابق تلویزیون است، سابقه مطرح کردن خصومت شخصی خود با رقبای حرفه ای و سیاسی‌اش را دارد. درحالی‌که کنگره می تواند بعضی اوقات کاملا حزبی عمل کند، تاریخ نشان داده که در مواقع بحران هر دو حزب گردهم می‌آیند و برای حل موضوع مذاکره می‌کنند.

این قابلیت کنارگذاشتن اختلافات، به‌طور آشکاری در رابطه میان آقای ترامپ و خانم پلوسی غایب ‌است.

خانم پلوسی به نیویورک تایمز گفت: «این رئیس‌جمهور بزرگ‌ترین شکست تاریخ ماست. من نمی‌توانم فکر کنم که کسی بدتر از او باشد.»

آقای ترامپ هم سال گذشته خانم پلوسی او را «نانسی دیوانه» خطاب کرد.

© The Independent

بیشتر از جهان