فیلتر سیگار راز قتل ۳۵ سال قبل را فاش کرد

مردی به خاطر پیدا شدن دی‌ان‌ای خود روی یک ته‌سیگار به قتلی متهم شد که بیش از سه دهه پیش اتفاق افتاده است

ته‌سیگارهایی که توسط ماموران  اداره بازپرسی ایالت اکلاهما از صحنه قتل جمع‌آوری شده بود مورد استفاده قرار گرفت تا هویت مظنون را مشخص کند-Ana Maria AREVALO GOSEN / AFP

دادستان‌ها در آمریکا روز دوشنبه اتهام قتل درجه اول پاول ایکمن در سال ۱۹۸۵ را علیه ارل ویلسون، زندانی بازداشتگاهی در ایالت اکلاهما ثبت کردند.

مایک هانتر، دادستان کل اکلاهما گفت کارآگاهان دی‌ان‌ای این مرد ۵۵ ساله را روی ته‌سیگارهایی یافته‌اند که در محل جرم بوده است.

آقای هانتر گفت: «پیشرفت در فناوری دی‌ان‌ای به مقامات اجازه می‌دهد نگاهی دوباره به پرونده‌های سخت و دشوار گذشته داشته باشند. تنها به این خاطر که پرونده‌ای به سرانجام نرسیده دلیل نمی‌شود هیچ کس برای ارتکاب آن جرم مسئول تلقی نشود حتی اگر سه دهه پیش اتفاق افتاده باشد.»

مقامات گفتند آقای ایکمن در شهر ترنر ترنپایک شهرستان لینکلن در سپتامبر ۱۹۸۵ با ضربات چاقو به قتل رسید اما پرونده قتل او در آن زمان به سرانجام نرسید.

ته‌سیگارهایی که توسط ماموران  اداره بازپرسی ایالت اکلاهما از صحنه قتل جمع‌آوری شده بود مورد استفاده قرار گرفت تا هویت مظنون را مشخص کند ولی تا سال گذشته هیچ انطباقی با دی‌ان‌ای یافته شده بر روی آنها پیدا نشد.

آقای هانتر گفت بعد از بررسی بانک اطلاعات دی‌ان‌ای کل کشور مشخص شد دی‌ان‌ای آقای ویلسون با مورد پیدا شده روی ته‌سیگارها انطباق دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ریکی آدامز، رئیس اداره بازپرسی ایالت اکلاهما روز دوشنبه گفت: «برای ۳۵ سال گذشته خانواده پاول ایکمن با این درد زندگی کردند که نمی‌دانستند چه کسی مسئول قتل او است. ۳۵ سال گذشت ولی ما پاول را فراموش نکردیم.»

او افزود: «با تشکر از دانش روز و تلاش بی‌وقفه ماموران اداره بازپرسی ایالت اکلاهما و واحد پرونده‌های بی‌سرانجام ما، اکنون می‌توانیم اعلام کنیم مظنون پرونده قتل پاول شناسایی شده است.»

آقای ویلسون به خاطر ارتکاب جرائمی دیگر در زندان به سر می‌برد.

© The Independent

بیشتر از زندگی