کیش و مات مرد باوقار فوتبال ایران

تجمع اعتراضی سرخ‌ها مقابل دفتر تیم پرسپولیس

برانکو ایوانکوویچ، سرمربی موفق تیم پرسپولیس روز یکشنبه قراردادش با قرمزپوشان را یک‌طرفه فسخ کرد و موجی از خشم و نارضایتی از عملکرد ضعیف مدیریت این باشگاه را در میان هواداران ایجاد کرد.

پرسپولیسی‌ها از ساعت ۱۱ صبح در مقابل ساختمان این باشگاه جمع شدند تا اعتراض‌شان را به بی کفایتی هیات مدیره و مدیرعامل بیان کنند. اگرچه مسئولان باشگاه در اولین برخورد اعلام کردند که با فسخ قرارداد برانکو موافقت نمی‌کنند و برانکو فصل آینده این تیم را همراهی خواهد کرد، ولی ایوانکوویچ برای دو سال آتی با تیم الاهلی عربستان قرارداد بست و مراسم معارفه اش شب دوشنبه به وقت محلی انجام شد.

مرد باوقار فوتبال ایران، در پی خروج آرام و مصممش، دست هیات مدیره ناکارآمد پرسپولیس را در پوست گردو قرار داد ولی آنها به جای پاسخگویی به هواداران دو آتشه تیمشان، رجزخوانی را آغاز کرده و خبر از شکایت از برانکو به فیفا دادند. گفتنی است که ایوانکوویچ در پی دریافت نکردن حقوق قانونی خود پس از ۱۰ ماه دست به این اقدام زد. این مربی کروات حدود ۶۰۰ هزار یورو از فصل قبلی از باشگاه طلب داشت و جمع بدهی های پرسپولیس به او و دستیاران و بازیکنانش به یک میلیون یورو می رسد.

محسن خلیلی، سرپرست تیم، برای آرام کردن مردم در جمع حاضر شد ولی در ویدیوهای منتشر شده، وی به یکی از آنها می گوید: «بابا اینقدر حرص نخور!» از مدیرانی که مفهوم هواداری را فراموش کرده اند، بهتر از این هم نمی شود انتظار داشت! بحث بین طرفین شدت یافت و پای کلانتری ونک به محل باز شد ولی حتی پس از متفرق کردن مردم، طرفداران در محل حاضر بودند.

به دنبال ارسال نامه درخواست فسخ قرارداد از طرف برانکو به باشگاه پرسپولیس به دلیل پرداخت نشدن مطالبات خود و همکارانش و رسانه ای شدن آن، بازیکنان تیم پرسپولیس از طریق شبکه های اجتماعی شان با مربی محبوبشان خداحافظی کردند. برانکو بدون مراسم رسمی خداحافظی از این تیم رفت؛ تیمی که در عرض چهار سال سرمربیگری اش، سه قهرمانی متوالی برای آنها رقم زد. پیشتر، این تیم در ۱۴ دوره لیگ برتر تنها دو بار قهرمان شده بود ولی با مربی کروات که زمانی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بود، به سه قهرمانی لیگ، دو قهرمانی سوپر‌جام، یک قهرمانی حذفی، یک نائب قهرمانی آسیا و یک نائب قهرمانی لیگ دست یافت.

با رفتن برانکو و نارضایتی سایر اعضای تیم و هواداران، به نظر می رسد که پرسپولیس روزهای سختی را در پیش داشته باشد. شنیده شده که دستیاران برانکو نیز خواهان جدایی از این تیم هستند.

از سوی دیگر، برانکو برای هدایت تیم الاهلی که از هفت تیر آغاز می شود، یک و نیم میلیون یورو دریافت کرده است و اولین خریدش برای تیم را نیز انجام داده است. به گزارش سایت الکوره عربی، تیم الاهلی طلال العبسی، مدافع سابق الاتحاد و کنونی التعاون را برای تقویت خط دفاعی اش خریده است.

سرخ های معترض، به میکروفون سایت فوتبالی گفتند: «ما سه روز پیش اینجا جمع شدیم و در مورد این اتفاق هشدار دادیم. گفتند درست می‌شود در صورتی‌که قرارداد برانکو روز عید فطر بسته شده! به ما دروغ می گویند. تکلیف تیم‌مان معلوم نیست. هیچکس هم پاسخگو نیست». دیگری گفت: «ما دو سال از نقل و انتقال محروم بودیم ولی در عوض قهرمانی و نایب قهرمانی آسیا داشتیم. این پول (جوایز) چه شد؟»

یکی از اعتراضات مهم سرخ ها به تعویض حمیدرضا گرشاسبی است. گرشاسبی، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس بود که در آذر ۹۷ با قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان از ادامه فعالیت منع شد و سمتش را به ایرج عرب به عنوان جایگزین تحویل داد. یکی از معترضان گفت: «قانون بازنشستگی فقط برای گرشاسبی هست؟ چرا هیات مدیره شامل این قانون نمی شود؟»

یک معترض دیگر می گوید: «همه تیم ها به وزارت ورزش تعلق دارد. وقتی می بینند یک تیم مثل استقلال نتیجه نمی گیرد، تیم دیگر (پرسپولیس) را می زنند تا صدای هواداران استقلال را در نیاورند».

علی انصاریان، کاپیتان سابق تیم پرسپولیس، جور مدیران باشگاه و محسن خلیلی را کشید و در گفت‌و‌گو با برنامه تهران ورزشی رادیو تهران گفت: «من از طرف مدیران باشگاه فقط می‌توانم از هواداران عذرخواهی کنم که نتوانستیم برانکو را نگه داریم. ما نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم. با این تحریم‌ها چطور یک مربی به پولش می‌رسد؟ چطور با چمدان پول می‌برد؟ مگر می‌گذارند؟ بانک مرکزی خودش نمی‌تواند پول خارج کند، چطور تأییدیه می‌دهد؟ (باخنده) به نظر من صد در صد در این موضوع حق با برانکوست. طرفداران او را دوست دارند و شاید محبوب‌تر شدن برانکو برای خیلی‌ها بد بود. ما آدم‌های خوش استقبال و بدبدرقه‌ای هستیم».

گفتنی است کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، که بر خلاف برانکو ساکت و آرام نبود و با جنجال و اعتراض به عدم پرداخت دستمزدش از ایران رفت و به فیفا شکایت کرد،‌ روز شنبه در اولین دیدار رسمی‌اش با تیم جدیدش، کلمبیا، در جریان کوپاآمریکا ۲۰۱۹ در برابر تیم قَدَر آرژانتین با نتیجه ۲ بر صفر پیروز میدان شد. وی در جریان مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل با تیم ایران به مقابل تیم آرژانتین رفت که در بازی نفس گیر با نتیجه یک بر صفر بازی را واگذار کرد. 

بیشتر از ورزش