جشن پساکرونا در پایتخت جمهوری چک

هزاران نفر در پراگ بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی پایان کرونا را جشن گرفتند

هزاران نفر از شهروندان پراگ در کنار هم پایان کرونا در این شهر را جشن گرفتند- Michal Cizek / AFP

پراگ پایان خود‌خوانده بیماری کرونا را جشن گرفت؛ به نحوی که هزاران نفر در این جشن شرکت کردند، غذاها را با یکدیگر شریک شدند و هیچ خبری از رعایت فاصله اجتماعی نبود.

پایتخت چک این مراسم غیرعادی را به عنوان نماد خداحافظی با بیماری برگزار کرد تا به شهروندان نشان دهد دیگر نیازی به ترس از برخورد با دیگران و رفتن به مغازه‌ها و گشت و گذار در محله‌ها نیست.

میزی ۵۰۰ متری روی پل معروف چارلز برپا شد و مردم دوشادوش یکدیگر غذا و نوشیدنی‌هایی را خوردند که دیگران از خانه آورده بودند.

با حضور هنرمندان محلی و نواختن موسیقی در خیابان‌ها، مردم نیز در این مراسم به هم‌خوانی و رقص مشغول شدند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مراسم در حالی برگزار شد که طی هفته گذشته حدود ۲۶۰ مورد جدید در این کشور گزارش شد اما ظاهرا اصلا به این موضوع اهمیت داده نشد که اگر چند فرد مبتلایی که خبر از ابتلای خود ندارند در این مراسم شرکت کرده باشند، می‌تواند به عنوان مراسمی عمل کند که باعث شیوع و سرایت سریع و دوباره ویروس کرونا شود. 

اوندرج کوبزا، از دست اندرکاران مراسم و صاحب کافه‌ای در این شهر گفت: «ما می‌خواهیم پایان بحران ویروس کرونا را جشن بگیریم و به مردم اجازه دهیم با یکدیگر ملاقات کنند و نشان دهیم دیگر نیازی به ترسیدن از ارتباط با دیگران نیست و نیازی نیست نگران گرفتن تکه‌ای ساندویچ از همسایه خود باشند.»

اگر برگزاری این مراسم برای بسیاری از بریتانیایی‌هایی که در حال حاضر زیر سایه مرگ حدود ۵۰ هزار نفر زندگی می‌کنند و دولت‌شان در کنترل این بحران ناکام مانده، عجیب به نظر می‌رسد باید گفت که شهروندان چک به نحوه اداره این ویروس در این کشور اعتماد به نفس بسیار بالایی دارند.

تاکنون در این کشور مرکزی اروپا، کمی بیش‌تر از ۱۲ هزار مورد ابتلا گزارش شده است و تنها شاهد مرگ ۳۵ فرد مبتلا بود پیش از آن که دولت تمهیدات قرنطینه را خیلی زود و سفت و سخت اعمال کرد.

این مهمانی یک ماه بعد از آن برگزار شد که رستوران‌ها و می‌خانه‌ها اجازه بازگشایی یافتند و یک هفته بعد از آن که دولت اجازه گردهمایی‌های عمومی تا هزار نفر را اعطا کرد.

Michal Cizek / AFP

گالینا خمچنکو کرجسیکوا، یکی از شرکت‌کنندگان در این مهمانی گفت در فیس‌بوک از این مراسم باخبر شد و تصمیم گرفت در آن شرکت کند.

او گفت: «من تازه شیفت شب خود را تمام کردم و فرصت آماده کردن چیزی نداشتم. ولی کمی شراب و خوردنی که در خانه پیدا کردم با خود آوردم.»

© The Independent

بیشتر از جهان