مرمت معماری قدیمی کابل در محله مرادخانی

موسسه فیروزکوه توانسته با بودجه شخصی، خانه­ های تاریخی و باستانی این محله را بازسازی کند

فیروزکوه، یک نهاد قانونی، غیرانتفاعی وغیردولتی درافغانستان است. این نهاد در منطقه تاریخی و باستانی «مرادخانی» کابل قرار دارد و حدود دویست کارمند زن و مرد در آن‌جا به کار و فعالیت‌های هنری اشتغال دارند.

موسسه فیروزکوه، توانسته است با بودجه شخصی، خانه­های تاریخی و باستانی «مرادخانی کابل» را بازسازی و نوسازی کند. این خانه‌ها سپس به مالکین اصلی واگذار می شود تا برای محل آموزش ساکنان منطقه مرادخانی، در رشته‌های هنری و فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد.

محله مرادخانی قدیمی ترین منطقه کابل است که معماری قدیم این شهر را نشان می دهد. زیارتگاهی به نام «ابوالفضل آغا» نیز در این محله وجود دارد. 

نهاد غیرانتفاعی فیروزکوه از طرف چند کشور خارجی مانند، ایالات متحده آمریکا، انگلستان، عربستان سعودی و تعدادی از کشورهای اروپایی حمایت مالی می­شود.

فیروزکوه، درسال ۲۰۰۶ برای آموزش نسل جدید صعنت­کاران افغانستان تأسیس شد و درسال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان یک نهاد غیردولتی وابسته به وزارت آموزش افغانستان ثبت شد.

گفته می­شود هدف این مؤسسه حفظ، نگهداری و احیای آثار تاریخی، هنری و فرهنگی و ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به نسل‌های آینده افغانستان است.

مرکز فیروزکوه، دانش آموزان دختر و پسر را از سراسر افغانستان ثبت‌نام می‌کند و زیر نظر استادان مجرب در رشته‌های خطاطی، نقاشی، کارهای سنتی روی چوب، سرامیک، زیورآلات و جواهرسازی آموزش می‌دهد. درسال ۲۰۰۹ نخستین گروه از دانش­آموزان این مؤسسه در بخش­های مختلف فارغ التحصیل شدند که اکنون در نقاط مختلف کشور مشغول کار و فعالیت­های هنری هستند.

ذبیع­الله نوری، مسئول بخش ارتباطات فیروزکوه، به خبرنگار ایندیپندنت فارسی گفت: «ما تلاش می­کنیم، برای دانش‌آموزانی که از موسسه فیروزکوه در بخش­های مختلف فارغ‌التحصیل می‌شوند، فرصت‌های شغلی فراهم کنیم.»

آقای نوری هم­چنین گفت که درگذشته تلاش­های زیادی صورت گرفت تا قسمت­هایی از «موسسه فیروزکوه» به بخش خصوصی فروخته شود، اما با مقاومت سخت مسئولان این کار انجام نشد.

دانش­آموزان موسسه فیروزکوه، در مسابقات ملی و بین‌المللی نیز شرکت کرده و جوایزی هم دریافت کرده‌اند.

موسسه فیروزکوه، در استان­های مزارشریف، جوزجان، هرات و بامیان نیز فعالیت می‌کند.

آقای ذبیح الله نوری گفت: «ما تلاش می­کنیم که در آستان­های دیگر افغانستان نیز فعالیت­های خود را گسترش بدهیم.»

نهاد فیروزکوه، شاید یگانه نهاد خصوصی درافغانستان باشد که توانسته است، در زمانی کوتاه، دستاوردهای قابل توجهی درسطح ملی و بین‌المللی به نام خود ثبت کند.

درهای موسسه فیروزکوه، برای بازدیدکنندگان داخلی و خارجی باز است و می‌توانند فعالیت­های آموزشی، هنری و فرهنگی این نهاد را از نزدیک مشاهده کنند.

بیشتر از