جام جهانی زنان؛ پیروزی چهار بر صفر فرانسه مقابل کره جنوبی

میزبان این مسابقات در شب افتتاحیه، تماشاچیان «پارک دو پرنس» را به هیجان آورد

در اولین شب بازی‌ها در استادیوم «پارک دو پرنس»، شعار «آبی‌ها به‌پیش» با همان شور و اشتیاقی طنین انداز شده بود که سال گذشته، در هر گوشه از مسکو و سن پیترزبورگ شنیده می‌شد. فرانسه امیدوار است که تابستان امسال نیز با همان نتیجه سال گذشته به پایان برسد، و برای اثبات این مدعا، میزبان جام جهانی زنان ۲۰۱۹، تمام موارد لازم برای رسیدن به این باور را دارد.

دو گل با ضربه سر توسط «وِندی رنارد» در میان دو گل دیگر توسط «یوجین لِسومر» و «آماندین هنری»، پیروزی چهار بر صفر بر کره جنوبی را تثبیت کرد. هر سه گل‌زن، از اعضای هفت بازیکن قدرتمند تیم المپیک لیون در تیم ملی فرانسه هستند که در چهار سال گذشته قهرمان اروپا شده است، و تمامی این هفت نفر، در تمام پیروزی‌های تیم فرانسه نقش حیاتی دارند.

در حقیقت، عده کمی انتظار داشتند تا این بازی به این راحتی برگزار شود. آبی پوش‌های فرانسه هنگامی به این موفقیت دست یافتند که از بدو ظهورشان به‌عنوان حریفی در بازی‌های زنان، به‌شدت زیر نظر قرار داشتند. بنابراین این «شال پیروزی»‌ برازنده آنان است. تمام چهار تورنومنت اخیر، آنان را به‌طرز باورنکردنی‌ای در جمع هشت تیم آخر جای داده است. در جام جهانی ۲۰۱۵، در مرحله گروهی، باخت به کلمبیا اولین شکست بزرگ آنها بود.

چهار سال بعد، فشار ویژه‌ای که با موقعیت کشور میزبان بودن همراه است، منجر به احتیاط شده است: یک بازی پرهراس و شروعی مأیوسانه. اما حالا که «کورین دیاکرِ» در کنار زمین شک و تردید خود را کنار گذاشته است و استعداد‌های قابل توجه خود را به نمایش درآورده است، به‌راحتی می‌شود دید که چرا بعضی‌ها این تیم فرانسه را سزاوار بر سر گذاشتن تاج قهرمانی جهان در این مسابقات می‌دانند.

به‌رغم یک فصل باشگاهی طولانی و فرساینده، هفت بازیکن لیون همگی در بازی حضور داشتند و با دو تن دیگر، ترکیبی را برای شروع گل‌زنی فراهم کردند. فقط ۹ دقیقه از زمان بازی گذشته بود که «لِسومر» مهاجم توپ را به زیر تیر افقی دروازه زد و سپس به داخل دروازه فرود آمد. با این حال، برد فرانسه مدیون بازی محکم و پر انرژی «هِنری»، کاپیتان آنها بود.

خیلی‌ها عقیده دارند که این بازیکن ۲۹ ساله بهترین «هافبک» وسط در این دوره از بازی‌ها است. او به‌سرعت به جناح راست چرخش کرد، توپ را از پیش پای «لی یونگ جو» بازیکن کُره‌ای ربود، و با «کادیدیاتو دیانییک» حرکت  یک - دو انجام داد و خودش را به خط دروازه رساند، و «لِسومر» در آنجا با یک پاس در عرض، با یک ضربه به سمت نقطه پنالتی، کار را تمام کرد.

هنگامی که فرانسه سرگرم شادمانی پس از گل بود، تمام ۱۱ بازیکن کُره در محوطه جریمه خود با یکدیگر صحبت می‌کردند. آنها بعد از هر گل فرانسه، هرچه جلوتر می‌رفتیم، بیشتر با یکدیگر صحبت می‌کردند. هیچ تأثیر قابل مشاهده‌ای در آنها دیده نمی‌شد. نیمکت «یون دوک یِوو»، سرمربی تیم کُره، به‌وضوح و بسیار زود به لرزه در‌آمد. در تنها فرصتی که در نیمه اول کُره‌ای‌ها توانستند دروازه فرانسه را تهدید کنند، صاحب یک «کرنر» شدند که طی آن، جونگ سئول بین، با یک ضربه کم‌رمق توپ را به کنار تور دروازه زد.

فرانسوی‌ها درست یک ثانیه پیش از دقیقه سی بازی تصور کردند که به گل دوم خود دست یافته‌اند. ضربه آکروباتیک روی هوای «گریج امباک بتی» از بالای شانه خودش تبدیل به اولین گل در یک مسابقه زنان شد که قانون «وی اِی آر» در مورد آن به اجرا درآمد. پای چپ او  اندکی از آخرین مدافع کُره جلوتر بود، و این گل آفساید اعلام شد. تماشاچیان «پارک دو پرنس» شروع به «هو کردن» کردند، اما زیاد طول نکشید.

بعضی از دلالان شرط‌‌بندی احتمال بسیار کمی را برای کسب مقام بهترین «گل‌زن» برای رنارد در این جام جهانی در نظر گرفته بودند. باید در نظر داشت که او ۶ فوت و ۱ اینچ قد دارد و هافبک میانی است، و فقط در لحظاتی در نقش فوروارد ظاهر می‌شود. با این حال، واضح است که چیزی در چنته دارند. خیلی زود پس از پذیرفته نشدن گل «امباک بتی» توسط تکنولوژی «وی اِی آر»، رنارد مجدداً اندام ورزیده خود را به‌کار گرفت و تک و تنها از میان دفاع کُره عبور کرد و ضربه کرنر «ژاتن تیِنی» را به گل تبدیل کرد.

در وقت اضافه نیمه اول، رنارد به‌راحتی حرکت می‌کرد. در حالی که اولین ضربه سر او به سختی به داخل دروازه زده شد، گل دوم به‌راحتی، مستقیم و دقیق، از نزدیک نقطه پنالتی به گوشه سمت چپ پایین دروازه وارد شد.

سوت نیمه دوم بازی بلافاصله پس از گل به صدا درآمد، و به نظر می‌آمد که شب در همین جا به پایان رسیده است. نیمه دوم با اتفاقات کمی در حال سپری شدن بود، تا آن‌که آشفتگی دفاع کُره جنوبی مانند گل رنارد خود را مجدد نمایان کرد. تعویض تیم کُره، لی مین، در پانزده دقیقه به پایان بازی انجام شد، اما این مدت بسیار طولانی به نظر آمد.

با این حال، هنوز برای گل ارزشمند هِنری وقت باقی بود. کاپیتان فرانسه علاقه‌مند به بازی در عرض است، اما این حرکت «ضربه و انتظار دریافت» نبود. او از فاصله حدود ۲۰ متری از دروازه با روی پای خود ضربه محکمی به زیر توپ زد و آ‌ن‌را دور از دست‌های دروازه‌بان کُره، کیم مونگ جون، به تور دروازه چسباند. آزمون‌های اِسترن، دستکم  در بازی در برابر نروژ در روز چهارشنبه در شهر نیس، به سراغ او و هم تیمی‌هایش خواهد آمد. اما تصمیم فرانسوی‌ها برای داشتن هم‌زمان دو تیم زنان و مردان در جام جهانی، به‌سختی می‌تواند به شروع چشمگیر‌تری منجر شود.

© The Independent

بیشتر از ورزش