تشخیص سرطان پروستات از طریق آزمایش ژنتیک در مطب پزشکان

آزمایش جدید می‌تواند این بیماری را در مراحل اولیه در مردان به ظاهر سالم، تشخیص دهد

عکس آرشیوی از آزمایشگاه در مارسی فرانسه، مارس ۲۰۱۹- GERARD JULIEN / AFP

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد آزمایش ژنتیک سرطان پروستات در مطب پزشک عمومی می‌تواند این بیماری را در مراحل اولیه در مردان به ظاهر سالم، تشخیص دهد.  

هدف این پژوهش که روی ۳۰۷ مرد ۵۵ تا ۶۹ سال انجام گرفت، تعیین احتمال بروز سرطان پروستات در آن‌ها بود. 

از میان داوطلبان، هجده مرد که در شاخص ده درصدی، محتمل‌ترین افراد برای ابتلا به سرطان پروستات بودند، موافقت کردند تحت آزمایشات «ام آر آی» و نمونه‌برداری قرار گیرند.  

تیم انستیتوی مطالعات سرطان بیمارستان «رویال مارزدن» وابسته به نظام درمان عمومی بریتانیا می‌گوید در بیش از یک سوم نمونه‌ها – هفت نفر از هجده نفر –  سرطان پروستات ردیابی شد که در یک مورد تومور آن به اندازه یک ذره ماسه بوده است.

پژوهشگران اکنون درنظر دارند برای تعیین آن که آزمایشات ژنتیکی تا چه اندازه در نجات جان مردم موثر است، این آزمایش را روی ۵۰۰۰ مرد انجام بدهند.

پرفسور پل وُرکمَن، رئیس انستیتوی مطالعات سرطان می‌گوید: «این پژوهش‌ها مقدماتی و البته بسیار هیجان‌انگیز است که برای نخستین بار در بریتانیا نشان می‌دهد آزمایش ژنتیک سرطان پروستات ممکن، امن و بالقوه موثر است. بسیار عالی است که می‌بینیم این مطالعات به گونه‌ای گسترده‌تر انجام شده و درصورت موفقیت، نشان می‌دهد که آزمایش ژنتیک می‌تواند بالقوه جان انسان‌ها را نجات دهد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پژوهش‌گران می‌گویند آزمایش ژنتیک، معالجه سرطان پروستات را در مراحل اولیه ممکن کرده است و این بیماری اکنون به درمانی راحت‌تر با عوارض جانبی کمتری نیاز دارد. 

هزینه این مطالعات از طرف نهاد پژوهش سرطان بریتانیا، انستیتوی ملی مطالعات درمانی و شورای پژوهش‌های اروپایی تامین شده است.

رِمی اسمیت ۵۹ ساله، یکی از داوطلبانی که برای او تشخیص سرطان پروستات داده شد، می‌گوید در ابتدا شوکه شده و سپس احساس آرامش کرده است: «خوشحالم که این بیماری در مراحل بسیار اولیه تشخیص داده شد.

فکر می‌کنم اکنون در شرایط بسیار بهتری برای تصمیم‌گیری در مورد گزینه‌های درمانی آتی هستم. در عین حال خوشحالم که بخشی از مطالعاتی هستم که در زندگی بسیاری مردها در آینده موثر خواهد بود.»

© The Independent

بیشتر از زندگی