مرگ جرج فلوید: بازوبندهای معترضان چه معنایی دارد؟

برخی معتقدند، معترضانی که بازوبندهای سفید دارند در واقع پلیس مخفی هستند

حداقل ده شهر ایالات متحده تا کنون شاهد تظاهرات معترضانی خشمگین در اوایل هفته جاری بوده‌ است-Matthew Hatcher/Getty Images/AFP

کاربران رسانه‌های اجتماعی اظهار داشته‌اند معترضانی که در تظاهرات برای اعتراض به مرگ جرج فلوید بازوبندهایی سفید پوشیده‌اند، ممکن است در واقع پلیس‌ مخفی باشند.

حداقل ده شهر ایالات متحده تا کنون شاهد تظاهرات معترضانی خشمگین در اوایل هفته جاری بوده‌ است. آقای فلوید بعد از بازداشت در شهر مینیاپولیس با فشار زانوی افسر پلیس بر گردنش به مدت ۹ دقیقه نفسش بند آمد و جان باخت.

بعد از مرگ جرج فلوید، مرد سیاه‌پوستی که در شهر مینیاپولیس به خاطر فشار پلیس برای خواباندن او روی زمین جان باخت، اعتراضات در سراسر ایالات متحده بالا گرفت.   

بعد از آنکه ویدیویی از برخورد پلیس با معترضان در شهر نیویورک در روز جمعه منتشر شد، برخی ادعا می‌کنند، می‌شود پلیس‌های مخفی را از طریق بازوبندهای‌شان در میان جمعیت تشخیص داد.

عکس‌هایی که در توییتر منتشر شده افرادی را نشان می‌دهد که لباس‌هایی یکسان به تن داشته و بعضی از کاربران رسانه‌های اجتماعی به دست‌بندهای آنها و جلیقه‌های ضد گلوله‌ای که زیر لباس پوشیده‌اند و گهگاه دیده می‌شود اشاره کرده‌اند.

زاک بورنستاین، نویسنده و کارگردان با به اشتراک گذاری عکس‌های اعتراضات، توییت کرد: «دوستان. در شهر نیویورک، متوجه شدم تمام پلیس‌های مخفی بازوبندی سفید به دست کرده‌اند که احتمالا برای شناسایی یکدیگر است.»

او افزود: «مراقب باشید.»

کاربران شبکه‌های اجتماعی هم اظهار داشتند این حربه ممکن است «رنگ روز» باشد، این گونه که پلیس‌های مخفی هر روز چیزی یک‌رنگ بپوشند که بتوانند همکاران خود را تشخیص دهند.

دیگران هم در واکنش به ویدیوی درگیری در مرکز بارکلیز شهر نیویورک که هزاران معترض در روز جمعه به فضای پیرامون اداره امنیت این مرکز هجوم بردند، گفتند به نظر می‌رسد پلیس‌های لباس شخصی پارچه‌ای سفید را به دور بازوهای خود بسته‌اند.

یکی از کاربران گفت: «به افراد لباس شخصی توجه کنید که پارچه‌هایی سفید به دور بازو بسته و به نیروهای پلیس کمک می‌کنند.»

کاربری دیگری در توییتر نوشت: «به راحتی می‌شود افرادی را با بازوبندهای سفید و جلیقه‌های ضدگلوله به تن دید که از افسران پلیس محافظت می‌کنند. لطفا مراقب پلیس‌های مخفی باشید.»

با اداره پلیس نیویورک برای اظهار نظر در این باره تماس گرفته شده است.

با برپایی تظاهراتی عظیم در بروکلین، پلیس دست به بازداشت‌هایی گسترده زد. در این تظاهرات بعد از آنکه معترضان بطری‌ و اشیایی دیگر را پرتاب کردند، نیروهای پلیس با یورشهای گهگاه‌ به سمت جمعیت، اقدام به بازداشت تعدادی از معترضان کردند.

از زمان مرگ آقای فلوید در اوایل هفته جاری که مردی سیاه‌پوست و غیر مسلح بود، اعتراضاتی در سراسر ایالات متحده به راه افتاده است.

معترضان تظاهرات خود را با راهپیمایی‌های صلح‌جویانه آغاز کردند و در برخی نقاط جلوی عبور و مرور ماشین‌ها را گرفتند و در روز جمعه در بیش از ده شهر امریکا درگیری‌های خشونت‌آمیز با نیروهای پلیس داشته‌اند.

ویدیوی دلخراش این حادثه که به گونه‌ای فراگیر در فضای مجازی دست به دست می‌شود، آقای فلوید را نشان می‌دهد که با نفسی بریده چندین مرتبه می‌گوید: «لطفا، نمی‌توانم نفس بکشم.» و گروهی از عابران پیاده سر پلیس فریاد می‌زنند که او را از روی زمین بلند کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بعد از چند دقیقه آقای فلوید به تدریج ساکت شده و از حرکت باز می‌ایستد. مرگ او اندکی بعد در بیمارستان محل اعلام شد.

درک چاوین، افسر پلیس اخراج شده که از زانوی خود برای خوابان این مرد ۴۶ ساله از روی گردن بر کف خیابان استفاده کرد، روز دوشنبه دستگیر شده و به قتل درجه سوم و غیر عمد متهم شد.

گزارش‌های تکمیلی از سایر آژانس‌های خبری

© The Independent