متخصص ارشد بیماری‌های واگیردار: چاقی خطر کرونا را تشدید می‌کند

چاقی همچون سن و داشتن پیش زمینه های بیماری، می‌تواند به پیچیدگی‌‌های شدید ویروس کرونا منجر شود

طبق استاندارهای نظام درمانی بریتانیا، ان اچ اس، شاخص توده بدنی (BMI)، گرچه برای همه دقیق نیست، اما متداول ترین روش برای تشخیص چاقی افراد است - istock

یک متخصص ارشد بیماری‌های واگیردار در فرانسه می‌گوید، افراد چاق در صورت ابتلا به ویروس کرونا در معرض خطر بروز علائم شدید هستند. 

بنا بر اظهارات پروفسور ژان فرانسوا دلفریزی، آمریکا به طور خاص، به علت آمار بالای چاقی آسیب پذیر خواهد بود. 

به گفته آقای دلفریزی، چاقی همچون سن و داشتن پیش زمینه های بیماری ، می تواند به پیچیدگی‌‌های شدید ویروس کرونا منجر شود. 

آقای دلفریزی به رادیوی فرانس اینفو گفته: « این ویروس وحشتناک است. می تواند جوانان را هدف قرار دهد. مخصوصا افراد فربه را. کسانی که اضافه وزن دارند واقعا می بایست مراقب باشند. به همین خاطر ما نگران دوستانمان در آمریکا هستم. جایی که مشکل چاقی مساله شناخته شده ایست و افراداحتمالا بیشترین مشکلات را به خاطر چاقی و اضافه وزن خواهند داشت. » 

طبق استاندارهای نظام درمانی بریتانیا، ان اچ اس، شاخص توده بدنی (BMI)، گرچه برای همه دقیق نیست، اما متداول ترین روش برای تشخیص چاقی افراد است. به شکلی که افراد با بی ام آی بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ به عنوان افراد سالم شناخته می شوند. در حالی که افراد با ۲۵ تا ۲۹.۹ بی ام آی دارای اضافه وزن و افراد با بی ام آی بالای ۳۰ چاق در نظر گرفته می شوند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از سال ۲۰۱۸ میلادی، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا ، ۴۲.۴ درصد آمریکایی‌ها را چاق درنظر گرفته ، در حالی که براساس ارزیابی های نظام درمانی بریتانیا، تنها ۲۹ درصد از بزرگسالان این کشور چاق شناخته شده اند. 

آقای دلفریزی گفته، ۸۸ درصد از کسانی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند فقط علائمی مشابه آنفلونزای شدید دارند. 

فرانسه از ۱۸ مارس گذشته تدابیر قرنطینه را اعمال کرده و دست کم تا ۱۵ ماه جاری میلادی آن را ادامه می دهد.

این کشور، تا روز پنجشنبه، ۸۶،۳۳۴ مورد مبتلا به ویروس کرونا و ۱۲،۲۱۰ جان باخته داشته است. 

به گفته آقای لفریزی،‌ درصد کسانی که بدنشان در مقابل ویروس مصونت ایجاد کرده کمتر از پیش بینی های قبلی است. 

او گفته: « آمار اولیه نشان می دهد که تعدا افرادی که مصونیت پیدا کرده اند بین ۱۰- ۱۵ درصد است که از آنچه تصور می شد پایین تر است. این میزان کمتر از ۵۰ و یا ۶۰ درصدی است که برای رسیدن به ایمنی جمعی لازم است. »

این متخصص همچنین به بهترین شیوه برای پایان دادن به قرنطینه از سوی دولت پرداخت و بر اهمیت ذخیره کافی تجهیزات مورد نیاز از جمله ماسک صورت، کیت های آزمایشی و وسایل ردیابی مبتلایات تاکید کرد. 

 فرانسه اکنون بنا دارد تا ظرفیت تست ویروس را در سطح کشور افزایش دهد. چنانچه همین حالا هم این ظرفیت را به شکل چشمگیری افزایش داده و از روزی ۳۰۰۰ مورد در اواسط ماه مارس به ۳۰،۰۰۰ رسانده. 

در حالی که آقای دلفریطی امیدوار است ظرفیت تست ویروس کشور طی دو هفته آینده به روزانه ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار مورد افزایش یابد. 

*گزارش‌های تکمیلی توسط رویترز

© The Independent

بیشتر از جهان