هراس از کرونا باعث برگزاری بدون تماشاگر مسابقه ماراتن سالانه توکیو شد

در تلاش برای مهار شیوع این بیماری فقط ۲۰۰ نفر از دوندگان اجازه شرکت یافتند

یکی از شرکت کنندگان در ماراتن شهر توکیو در ژاپن در حال عبور از برج مشهور این شهر. 
Philip FONG / AFP

خیابان‌های خلوت و ترسناک توکیو میزبان دوندگان ماراتن سالانه این شهرند. این مسابقه در حالی برگزار می‌شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا تقریباً هیچ‌کس به تماشای آن نرفته است. 

برگزارکنندگان ماراتن در تلاش برای مهار شیوع این بیماری فقط به حدود ۲۰۰ نفر از دوندگان ممتاز و حرفه‌ای اجازه شرکت در آن را دادند.

به علت ترس از تجمع و افزایش سرعت شیوع ویروس کرونا معروف به کووید ۱۹، از شرکت ۳۰ هزار دونده تازه‌کاری که معمولاً در این مسابقه معتبر شرکت می‌کردند جلوگیری شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در ژاپن تقریباً ۱۰۰۰ مورد ابتلا به این بیماری ثبت شده که بیشتر آن‌ها سوار کشتی دایموند پرنسس بوده‌اند و در بندر یوکوهاما قرنطینه شده‌اند.

یازده نفر نیز در اثر ابتلا به ویروس کرونا در ژاپن جان خود را از دست داده‌اند. این موضوع مقامات این کشور را مجبور کرده اقدامات گسترده‌ای برای مهار شیوع آن انجام دهند.

نخست وزیر شینزو آبه، علاوه بر تعطیل کردن مدرسه‌ها تا پایان ماه مارس، روز شنبه اعلام کرد ۲ میلیارد پوند بودجه اضطراری برای مبارزه با این ویروس در نظر گرفته است.

برگزارکنندگان ماراتن علاوه بر کاهش تعداد دوندگان به ۲۰۰ دونده ممتاز، از تماشاچیان خواستند به دیدن این مسابقه نیایند و به جای تجمع در خیابان‌ها فقط از تلویزیون آن را تماشا کنند.

معمولاً بیش از یک میلیون نفر ماراتن توکیو را تماشا می‌کنند، اما کارکنان ایستگاه‌های متروی توکیو نوشته‌هایی در دست داشتند که به مسافران می‌گفت به تماشا و تشویق دوندگان نروند.

تصاویر منتشر شده از این مسابقه دسته‌ای ورزشکار را نشان می‌دهد که در خیابان‌های خلوت مرکز شهر توکیو می‌دوند، شهری که در حالت عادی کلان‌شهری شلوغ است. هوادارانی به تعداد انگشت‌های دست هم با صورت‌هایی ماسک‌زده از پیاده‌رو مسابقه را تماشا می‌کردند.

ماراتن تنها رویداد ورزشی‌ای نیست که تحت تأثیر شیوع ویروس قرار گرفته است. برگزاری لیگ فوتبال ژاپن نیز دو هفته عقب افتاده است. مسابقات اسب‌دوانی و بیسبال نیز در استادیوم‌هایی خالی از جمعیت و در برابر ده‌ها هزار صندلی خالی برگزار شد.

با این حال دولت اصرار دارد بازی‌های المپیک که قرار است ۲۴ ژوئیه در توکیو آغاز شود تحت هر شرایطی برگزار شود.

انتظار می‌رود ۱۱ هزار ورزشکار به همراه هزاران تماشاچی برای دنبال کردن بازی‌های المپیک وارد ژاپن شوند.

بنا بر شایعات، برگزاری بازی‌ها منوط به این است که مانند بازی‌های این آخر هفته تماشاچیان حضور نداشته باشند.

هیروشی اینوموتو کفاش ۶۸ ساله‌ و یکی از معدود تماشاچیانی که در منطقه آساکوزا در مرکز شهر توکیو به تماشای دوندگان ماراتن ایستاده بود گفت: «اگر المپیک هم این شکلی باشد، صحنه بسیار اسف‌باری خواهد بود.»

آقای اینوموتو گفت: «شاید ۲۰ درصد جمعیتی که پارسال به دیدن این مسابقات آمده بودند هم نیامده‌اند. معمولاً آن‌قدر شلوغ است که جای سوزن انداختن نیست.»

© The Independent

بیشتر از جهان