اعتراض به اهدا جایزه سینمایی سزار به رومن پولانسکی

پولانسکی به دلیل اتهام تجاوز به یک دختربچه ۱۳ ساله در دادگاهی در آمریکا محکوم شده است

پیش از برگزاری مراسم جوایز سزار، معترضان در بیرون محل برگزاری مراسم در پاریس تجمع کردند- Lucas BARIOULET / AFP

اهدای جایزه بهترین کارگردان به رومن پولانسکی در جشنواره سزار فرانسه باعث شد که برخی از حضار سالن را به اعتراض ترک کنند. جایزه سزار فرانسه معادل اسکار آمریکا شناخته می‌شود. 

رومن پولانسکی به دلیل اتهام تجاوز به یک دختربچه ۱۳ ساله در دادگاهی در آمریکا محکوم شده است. مراسم جایزه سزار، تازه‌ترین فیلم او «افسر و جاسوس» را در ۱۲ زمینه نامزد کرده بود. 

پولانسکی همچنین به موارد دیگری از تعرض‌ جنسی، از جمله تجاوز به ولنتین مونیه، بازیگر فرانسوی در ۱۸ سالگی او، متهم شده است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در پی اعلام نام او به عنوان برنده جایزه بهترین کارگردانی، ادل انل، بازیگر، در حالی که با صدای بلند می‌گفت «شرم»، سالن را ترک کرد. 

سلین سیاما، کارگردان فیلم «سیمای زنی در آتش» که ادل انل نیز در آن بازی کرده است، نیز آن اعتراض را همراه با فلورنس فارستی، مجری مراسم، ادامه داد. فارستی پس از اعلام نام پولانسکی به عنوان برنده جایزه، دیگر به صحنه بازنگشت. 

فارستی سپس در حساب کاربری اینستاگرم خود یک صفحه سفید خالی در بخش «استوری» منتشر کرد که بر آن نوشته شده بود «تهوع‌آور».

پیش از برگزاری مراسم جوایز سزار، معترضان در بیرون محل برگزاری مراسم در پاریس تجمع کردند. فرنک ریستر، وزیر فرهنگ فرانسه، نیز گفته بود اگر پولانسکی برنده جایزه بهترین کارگردانی شود، «از نظر نمادین» بد است. 

رومن پولانسکی در مراسم شرکت نکرده بود. فیلم او «افسر و جاسوس»، جایزه بزرگ هیأت داوران در فستیوال فیلم ونیز را نیز در سپتامبر ۲۰۱۹ کسب کرده است. 

سال گذشته، انل از تجربه خود از آزار و بدرفتاری از سوی کارگردانی دیگر، کریستوف روجیا، سخن گفته بود  و او را به آزار و اذیت جنسی خود در سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی متهم کرده بود. 

© The Independent

بیشتر از فیلم