سازمان ملل متحد، تداوم خشونتها در ماه رمضان را غیرقابل قبول خواند

دکتر عبدالله عبدالله می‌گوید که تردیدهایی نسبت به اراده سیاسی طالبان در مذاکرات صلح وجود دارد

نمایندگی سازمان ملل متحد ( یوناما) درافغانستان، از افزایش خشونت­ها و آسیب‌پذیری افراد غیرنظامی درماه رمضان، ابراز نگرانی کرد و آن را غیرقابل قبول خواند.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر ارشد سازمان ملل متحد برای افغانستان با نشر بیانیه‌ای اعلام کرد: به‌طور قطع هیچ توجیهی برای اعمال حملات عمدی بر علیه شهروندان غیر نظامی وجود ندارد.» 

یاماموتو گفته است، روشن است که یک عمل پیش بینی شده و شدیدا خشونت­بار در برابر یک موسسه کاریابی که درآن شهروندان غیر نظامی برای بهبود زندگی افغان­ها تلاش می کردند صورت گرفته که قربانی اصلی این تهاجم افغان­ها بودند.

سازمان ملل متحد، حملات تهاجمی علیه موسسه بین‌المللی «کانترپارت» در کابل و حمله به ساختمان فرماندهی پلیس در ولایت بغلان درجریان ماه رمضان را محکوم کرده و اعلام کرد که در آن حملات، افراد غیر نظامی شامل زنان و کودکان قربانی شدند.

در بیانیه­ یوناما آمده است: یوناما ادعاها در مورد تلفات افراد غیر نظامی قربانی درعملیات هوایی توسط نیروهای بین‌المللی در ولایت­های فراه و نیمروز را بررسی کرده که برمبنای گزارش­ها، کارگاه‌های تولید مواد مخدر در آن عملیات آماج حمله قرار گرفتند.

این مناطق به آسانی قابل دسترسی نبوده و چالش­های عملیاتی متعددی مانع از امکان تایید ادعاها در مورد آسیب رسیدن به غیرنظامیان دراین حملات می‌گردد.

یوناما همچنین گفته است که حمله­های هوایی نیروهای افغان و خارجی را نیزکه دربخش­هایی از افغانستان انجام می‌شود،  بررسی خواهد کرد.

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل، بار دیگر از تمام گروه‌های درگیرجنگ در افغانستان خواست که نبردهای خود را درماه رمضان متوقف کنند و به مسئولیت‌شان در قبال حفاظت از افراد غیرنظامی عمل کنند.

این درخواست یوناما درحالی مطرح می‌شود که اعضای «لوی جرگه مشورتی صلح» نیز از گروه طالبان خواسته بودند که درماه مبارک رمضان آتش بس اعلام کنند، اما این درخواست اعضای لوی جرگه از طرف گروه مزبور رد شد و حملات آنان دراین ماه بیش از پیش شدت گرفته است.

درهمین حال ریاست اجراییه دولت وحدت ملی، دکتر عبدالله عبدالله می‌گوید که تردیدهایی نسبت به اراده سیاسی طالبان در مذاکرات صلح وجود دارد و به همین خاطر است که این گروه نه به آتش بس تمایلی نشان می‌دهد، نه به مذاکره میان افغانی.

بیشتر از جهان