ماجرای قتل مینه منگل چیست؟

ماجرای قتل مینه منگل چیست؟

مینه مَنگَل، مجری سابق یک برنامه تلویزیونی و مشاور دبیرخانه مجلس نمایندگان افغانستان، صبح شنبه بیست و یکم اردیبهشت، در شهرکابل هدف تیراندازی مردان موتور سوارقرار گرفت و جان باخت.

بنا به اظهارات شاهدانی که درمحل حضورداشتند، موتورسوران، نخست چهارتیرهوایی شلیک کردند تا مردم متفرق شوند، سپس با دو تیر به جانب مینه منگل شلیک کردند که هر دوتیر به سینه اش اصابت کرد و موجب قتل او شد، و در پی آن، مردان موتورسوار از صحنه گریختند.

خانواده مینه منگل، قتل دخترشان را به شوهرسابق او نسبت می دهند. به گفته آنان، مینه منگل، چندی پیش به حکم دادگاه عالی افغانستان از شوهر سابقش جدا شد؛ اما خانواده شوهرش این حکم دادگاه را قبول نداشتند.مینه، حدود یک هفته پیش از این حادثه، درصفحه فیسبوکش نوشته بود که از سوی برخی ها تهدید می شود.

مینه منگل سابقه بیش از ده سال کار به عنوان مجری در شماری از تلویزیون‌های خصوصی افغانستان را داشت. او برای دفاع از حقوق زنان و دختران دانش‌آموز دادخواهی می‌کرد.

فرمانده عمومی پلیس کابل گفته است که مینه وشوهر سابقش در حالی که از هم جدا شده بودند، هنوز هم بگومگوها و خصومت هایی داشتند. پدر مینه مدعی است که مینه از سوی شوهر قبلی اش تهدید به مرگ شده بود. خانواده مینه همچنان گفته است که دخترشان از روزهای نخست با این ازدواج مخالف بود، اما آن‌ها از سرناگزیری و سنت‌ها به ازدواج مینه رضایت داده بودند.

قتل مینه منگل واکنش های زیادی در میان فعالان رسانه‌یی و شهروندان افغانستان برانگیخت.دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی از حکومت افغانستان خواسته است مشخص کند که آیا قتل خانم منگل با کار رسانه‌ای او ارتباط داشته است یا خیر؟

نرگس نهان، وزیر معادن و صنایع و از فعالان حقوق زنان درصفحه تویتتر خود نوشته است: «قتل مینه منگل، قتل آزادی بیان، برابری و صدها مبارز می باشد؛ این عمل وحشیانه را محکوم می کنم». خانم  نهان همچنان گفته است که در هماهنگی با دفتر شورای امنیت ملی افغانستان و وزارت اطلاعات و فرهنگ تلاش صورت خواهد گرفت که برای تامین امنیت زنانی که با تهدید مواجه اند، اقدامات عملی روی دست گرفته شود.

در همین حال، سخنگوی دادستانی کل افغانستان به رسانه‌ها گفته است که قتل مینه منگل ریشه در مشکلات خانوادگی داشته است. بر اساس گفته‌های سخنگوی دادستانی، مینه در سال ۱۳۹۶ با مراجعه به دادستانی درخواست جدایی از شوهرش را داده بود.

قتل مینه منگل درحالی صورت می گیرد که حکومت افغانستان چندی پیش برای گرامیداشت کارمندان و خبرنگاران رسانه‌های افغانستان که در یک ونیم دهه گذشته جان خود را در راه اطلاع‌رسانی به مردم ازدست داده‌اند بنای یادبود ساخت. در یک و نیم دهه گذشته، نزدیک به هشتاد خبرنگار در نقاط مختلف افغانستان کشته شده اند.

افغانستان هنوز یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاری است.

 

بیشتر از