اختصاصی؛ تردید ماتزاری برای قبول پیشنهاد پرسپولیس: «ایران امن است؟ بازداشت نمی‌شویم؟»

جوزپه یاکینی، آندره‌آ سوتیل و داویده بالاردینی از دیگر گزینه‌های سرخ‌پوشان‌اند

والتر ماتزاری، سرمربی ایتالیایی-شبکه‌های اجتماعی

خطر وقوع جنگ و «گروگانگری حکومتی» موجب کم شدن احتمال حضور هراس والتر ماتزاری، سرمربی نامدار ایتالیایی، و دستیاران او در ایران است.

یکی از کارمندان باشگاه پرسپولیس روز شنبه دوم تیرماه در گفت‌وگو با ایندیپندنت فارسی، با بیان این مطلب توضیح داد: «در ابتدا مذاکرات بسیار خوب پیش رفته بود و ماتزاری به‌صورت تلفنی جواب مثبت و قطعی خود را برای پذیرش پیشنهاد پرسپولیس اعلام کرده بود. اما ناگهان ورق برگشت و مدیر برنامه او گفت علاوه بر برخی از محدودیت‌های حکومتی در ایران، ماتزاری و دستیارانش از وقوع احتمالی جنگ ایران با اسرائیل، ناامن بودن ایران و همچنین خطر گروگانگیری حکومتی هراس دارند. ماتزاری پرسید که چرا کشورهای اروپایی نسبت به سفر به ایران هشدار می‌دهند و آیا ما می‌توانیم به او اطمینان بدهیم که در صورت سفر به ایران بازداشت نمی‌شود؟ درویش هم به حضور بدون مشکل چند مربی خارجی در ایران اشاره کرد و گفت شرایط ایران آن‌طور که آن‌ها فکر می‌کنند نیست، اما به نظر می‌رسد احتمال دریافت جواب مثبت از ماتزاری کم شده است.»

این منبع موثق، که نخواست نامش فاش شود، همچنین گفت که داویده بالاردینی، جوزپه یاکینی و آندره‌آ سوتیل، سه سرمربی ایتالیایی دیگر که کارنامه‌ای در حد ماتزاری ندارند و مبلغ دستمزدشان نیز کمتر از ماتزاری است، دیگر گزینه‌هایی هستند که رضا درویش، مدیرعامل سرخ‌پوشان، درحال مذاکره با آنان است.

کارمند باشگاه پرسپولیس تاکید کرد که تلاش‌های درویش برای اقناع ماتزاری و دستیارانش برای قبول پیشنهاد ادامه دارد و گفت مدیرعامل سرخ‌پوشان حتی از طریق آنتونیو مانیکونه، دستیار امیر قلعه‌نویی در تیم ملی فوتبال ایران که گویا روابط دوستانه و صمیمانه‌ای با ماتزاری دارد، می‌کوشد به هر شکل ممکن او را به ایران بکشاند و بمب نقل‌ و انتقالاتی را با جذب سرمربی سابق اینتر و ناپولی منفجر کند.

نظام جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر به بازداشت گسترده شهروندان اروپایی و آمریکایی و افراد دوتابعیتی که به ایران سفر می‌کنند دست زده است تا از این طریق کشورهای دیگر را مجبور به آزادی ماموران امنیتی ایران از زندان‌های این کشورها یا آزادی منابع مالی توقیف‌شده جمهوری اسلامی کند. سیاستی که غربی‌ها از آن با عنوان «گروگانگیری حکومتی و سیستماتیک» یاد می‌کنند و به شهروندانشان درباره سفر به ایران هشدارهای جدی می‌دهند.

حسین بادامکی، معاون ورزشی باشگاه پرسپولیس، نیز امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران، از پایین آمدن احتمال توافق این باشگاه با ماتزاری و «مذاکره با سه  گزینه خارجی دیگر» سخن گفت و همچنین اعتراف کرد که «نام‌های بزرگ به ایران نمی‌آیند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بادامکی گفت: «باشگاه پرسپولیس تمام سعی خود را کرد تا خبرنگاران ایرانی از مذاکره با ماتزاری آگاه نشوند و این خبر تا لحظه امضای قرارداد الکترونیکی به بیرون درز پیدا نکند، اما درنهایت اعلام خبر از سوی دی‌مارتزیو (خبرنگار ایتالیایی) همه‌چیز را به‌ هم ریخت.»

هراس مربیان نامدار خارجی از زندگی در ایران تنها محدود به فوتبال نیست و پیش از این شماری از مسئولان فدراسیون‌های والیبال، بسکتبال، دومیدانی یا ورزش‌های رزمی هم اعتراف کرده بودند که خارجی‌ها به‌دلیل شرایط بحرانی ایران و بی‌اطمینانی درمورد ثبات سیاسی جمهوری اسلامی از سفر و زندگی در ایران امتناع می‌کنند.

در همین رابطه، فروردین‌ماه امسال یکی از مدیران باشگاه تراکتور تبریز در گفت‌وگو با ایندیپندنت فارسی گفت که قربان بردیف، سرمربی باسابقه و نامدار روس، به‌دلیل ترس از حمله نظامی اسرائیل به ایران و وقوع جنگی فراگیر در ایران، پیشنهاد مالک این باشگاه برای هدایت تراکتور را رد کرده است.

این در حالی است که پیش از آن هم هوشنگ نصیرزاده، مدیرعامل باشگاه تراکتور، به خبرنگار روزنامه هم‌میهن گفته بود علت اصلی استعفای پاکو خمز، سرمربی اسپانیایی، از تیم محبوب تبریزی و خروج فوری او از ایران هراس او از درگیری نظامی گسترده جمهوری اسلامی و اسرائیل بوده است.

اکنون در شرایطی که مدیران پرسپولیس همچنان تلاش می‌کنند تا والتر ماتزاری را راضی به قبول پیشنهاد سرمربیگیری این باشگاه کنند، به نظر می‌رسد در صورت دریافت جواب منفی قطعی، آنان مجبور خواهند بود تا از میان گزینه‌های بی‌نام‌ونشان‌تر خارجی یا حتی گزینه‌های داخلی، مانند مهدی تارتار یا افشین قطبی، یکی را برای هدایت سرخ‌پوشان انتخاب کنند.

رضا درویش تاکنون در فصل نقل‌ و انتقالات فوتبال ایران، علاوه بر ناکامی در جذب سرمربی کارنامه‌دار، تنها موفق به عقد قرارداد داخلی با فرشاد احمدزاده، مهاجم تیم سپاهان، شده است. همچنین با خروج علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان ملی‌پوش، از پرسپولیس و امتناع چند مهره تاثیرگذار مانند مهدی ترابی، دانیال اسماعیلی‌فر و مرتضی پورعلی‌گنجی از تمدید قرارداد به‌دلیل اختلافات مالی، مدیرعامل تیم محبوب پایتخت روزهای سختی را پیش رو خواهد داشت.

بیشتر از فوتبال