ارزش صنعت مد عربستان سعودی در سه ماهه اول ۲۰۲۴ به ۲۴ میلیارد دلار رسید

عربستان سعودی با ۶۵ درصد، بیشترین سهم از حجم سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر در خاورمیانه و شمال آفریقا را دارد

تصویری از نمایش مد و خوش‌پوشی در عربستان سعودی‌ــ Kristy Sparow/Arab Fashion Council

طبق گزارش اداره‌کل بنگاه‌های تجاری کوچک و متوسط عربستان سعودی (منشآت)، ارزش کل صنعت مد در این کشور طی سه ماهه اول سال ۲۰۲۴، به ۹۲.۳ میلیارد ریال سعودی، یعنی معادل ۲۴.۶ میلیارد دلار رسیده که از این مقدار ۱۲.۵ میلیارد دلار مربوط صنایع مد محلی بوده است. 

به گزارش الشرق‌الاوسط، میزان هزینه‌های صرف‌شده برای واردات مد (محصولات نشان‌های تجاری خارجی) هم به ۷.۳ میلیارد دلار رسیده که نشان‌دهنده رشد تجمعی ۴۸ درصدی در بخش مد بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ است.

 منشآت در گزارش سه ماهه اول سال ۲۰۲۴، بر اهمیت صنعت مد در این کشور پادشاهی و فرصت‌های بزرگ سرما‌یه‌گذاری که در دسترس کارآفرینان است، تاکید کرد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بوراک چاکماک، مدیرعامل کمیسیون مد عربستان سعودی، گفت: «آینده مد در عربستان سعودی به لطف طراحان سعودی و اندیشه‌های کارآفرینانش که بر صحنه مد جهان تاثیر‌ خواهند گذاشت، پیشرفت و شکوفایی بیشتری را نظاره‌گر خواهد بود.»

در این گزارش، سعود السهبان، معاون کارآفرینی منشآت، هم بر نقش این سازمان در حمایت از کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، از طریق برنامه‌ها و طرح‌های مختلف تاکید می‌‌کند.

به گفته فیلیپ باهشی، مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت مگنیت (MAGNiTT)، در آغاز سال ۲۰۲۴ این کشور پادشاهی با سرمایه‌گذاری‌هایی به ارزش ۲۴۰ میلیون دلار همچنان در سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر (سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های نوپا و نوآفرین) پیشگام بوده است. او اضافه می‌کند که عربستان سعودی با ۶۵ درصد، بیشترین سهم از حجم سرمایه‌گذاری‌های خطر پذیر در خاورمیانه و شمال آفریقا را دارد.

در این گزارش همچنین موفقیت‌های برجسته و سرگذشت کارآفرینان موفق زن و مرد در صنعت مد و فناوری را بررسی کرده است. از جمله امیره دیمه بنت منصور بن سعود آل سعود، بنیان‌گذار «پرسوناژ» (Personage) و محمد خوجه، طراح و یکی از بنیان‌گذاران شرکت «هیندامه» (Hindamme) و دیگر افراد موفق. 

بیشتر از مُد و زیبایی