با جدیدترین بمب‌افکن هسته‌ای رادارگریز آمریکا آشنا شوید

هزینه ساخت هر بمب‌افکن جدید بی‌ـ‌۲۱ ریدر حدود ۷۰۰ میلیون دلار است

بمب‌افکن رادارگریز بی‌ـ‌۲۱ ریدر در حال پرواز‌ــ US Air Force

آن را همین حالا ببینید زیرا وقتی در هوا باشد، ممکن است دیده نشود.

نیروی هوایی عکس‌های جدیدی از بی‌-‌۲۱ ریدر (B-21 Raider)‌ــ بمب‌افکن رادارگریز قادر به حمل سلاح هسته‌‌ای‌ــ منتشر کرده است. به گزارش یواس‌ای تودی (USA Today)، این هواپیما اولین بمب‌افکن جدید آمریکا در بیش از ۳۰ سال گذشته و یکی از شش هواپیمایی است که در دست تولید دارد.

این هواپیمای سری برای آزمایش به آسمان کالیفرنیا برده شده است و تصاویر جدید شیک و قشنگ آن را در حال پرواز نشان می‌دهند.

به گزارش یواس‌ای تودی، اندرو هانتر، معاون تدارکات نیروی هوایی، پیش‌تر در ماه جاری گفت: «برنامه پرواز آزمایشی به‌خوبی پیش می‌رود.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

«این برنامه همان کاری را می‌کند که برنامه‌های پرواز آزمایشی برای انجامش طراحی شده‌اند، یعنی به ما کمک کند تا ویژگی‌های منحصربه‌فرد این پلتفرم را بشناسیم، اما به‌ شیوه‌ای بسیار بسیار موثر.»

بر اساس تازه‌ترین برآوردها، (ساخت) هر بمب‌افکن جدید بی‌ـ‌۲۱ ریدر حدود ۷۰۰ میلیون دلار هزینه دارد. این رقم نسبت به هزینه اولیه ۵۰۰ میلیون دلار به‌ازای هر هواپیما در سال ۲۰۱۰ افزایش داشته است.

در قرارداد نیروی هوایی با نورثروپ گروپ (Northrop Group) دست‌کم ۱۰۰ بمب‌افکن جدید درخواست شده است.

بمب‌افکن‌ بی‌-‌۲۱ ریدر به افتخار «تکاورهای دولیتل» نام‌گذاری شده است، گروهی از خلبانان نیروی هوایی که به‌دلیل حمله غافلگیرانه‌شان به ژاپن در ۱۸ آوریل ۱۹۴۲ شناخته شده‌اند. این حمله برق‌آسا ژاپن را وادار کرد تا نیروهای رزمی‌اش را برای دفاع از کشور فرا بخواند‌ــ و این امر روحیه نیروهای آمریکایی را تقویت کرد.

عدد «۲۱» به‌منزله تاییدی است که این اولین بمب‌افکن قرن حاضر است.

در شرح راهنمای نیروی هوایی آمده است: «بی‌-۲۱ ریدر بخشی از خانواده بزرگ‌تر سامانه‌های حملات دوربرد متعارف شامل اطلاعات، رصد و شناسایی، حمله الکترونیکی، ارتباطات و سایر ظرفیت‌ها خواهد بود.»

«این هواپیما ظرفیت هسته‌ای خواهد داشت و برای انجام عملیات‌ باسرنشین و بی‌سرنشین طراحی شده است. علاوه براین، قادر خواهد بود از ترکیب گسترده‌ای از مهمات دورایست و حمله مستقیم استفاده کند.»

قرار است بمب‌افکن‌های جدید جای مدل‌های بی‌-‌۱  بی‌‌-۲ را بگیرند.

بمب‌افکن‌های رادارگریز را به‌دلیل توانایی‌شان در اجتناب از شناسایی در رادار می‌شناسند.

© The Independent

بیشتر از تکنولوژی