اردوغان: اسرائیل در غزه پیروز شود به سراغ ترکیه می‌آید

«ما به حمایت از حماس که برای استقلال سرزمین خود می‌جنگد و از آناتولی دفاع می‌کند ادامه می‌دهیم»

اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در کنار اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی گروه حماس-AFP

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه ۱۵ می (۲۶ اردیبهشت) مدعی شد که اسرائیل در صورت موفقیت در جنگ غزه و شکست دادن حماس، ترکیه را به‌عنوان هدف بعدی خود جهت رویایی و تخاصم انتخاب خواهد کرد.

به گزارش عرب‌نیوز، اردوغان به‌عنوان منتقد سرسخت دولت نتانیاهو در ماجرای حمله ارتش اسرائیل به غزه، در ماه‌های اخیر بارها حمایت خود را از گروه‌های فلسطینی مانند حماس که از سوی اسرائیل، ایالات متحده و اتحادیه اروپا به‌عنوان گروهی تروریستی شناخته می‌شود، اعلام کرده و از نیروهای حماس با عنوان «مدافعان میهن» یاد کرده است.

رئیس‌جمهوری ترکیه روز چهارشنبه در پارلمان این کشور در آنکارا، با اشاره به جنگ‌های تاریخی بر سر تصاحب آسیای صغیر، به نمایندگان عضو حزب خود گفت: «فکر نکنید که اسرائیل در غزه متوقف خواهد شد... این دولت سرکش و تروریست، دیر یا زود هدف خود را به آناتولی تغییر خواهد داد.»

اردوغان افزود: «ما به حمایت از حماس که برای استقلال سرزمین خود می‌جنگد و از آناتولی دفاع می‌کند، ادامه خواهیم داد.»

رئیس دولت ترکیه روز دوشنبه هفته جاری هم افشا کرده بود که از زمان آغاز حملات نظامی اسرائیل به غزه تاکنون، بیش از هزار عضو حماس در بیمارستان‌های ترکیه تحت درمان هستند. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه و بر اساس آمار رسمی اسرائیل، حمله ۷ اکتبر نیروهای حماس به اسرائیل، منجر به کشته شدن بیش از هزار و ۱۷۰ نفر شد که اکثر آنان غیرنظامی بودند. شبه‌نظامیان عضو حماس، همچنین حدود ۲۵۰ نفر را از خاک اسرائیل گروگان گرفتند که به گزارش عرب‌نیوز، ۱۲۸ نفر از آنان همچنان در مناطق فلسطینی نگهداری می‌شوند و ۳۶ نفرشان نیز کشته شده‌اند.

به گفته وزارت بهداشت غزه که زیر نظر حماس فعالیت می‌کند، بر اثر بمباران هوایی و حمله نظامی اسرائیل به غزه، تاکنون بیش از ۳۵ هزار نفر از ساکنان غزه که شمار زیادی از آنان زن و کودک بودند جان باخته‌اند. 

همزمان، اتحادیه اروپا روز چهارشنبه از اسرائیل خواسته است تا «فورا» به عملیات نظامی خود در رفح پایان دهد و هشدار داد که عدم انجام این کار، روابط این اتحادیه با دولت نتانیاهو را تضعیف خواهد کرد.

در بیانیه ای که به نام اتحادیه اروپا از سوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این نهاد اروپایی منتشر شد، آمده است: «اگر اسرائیل به عملیات نظامی خود در رفح ادامه دهد، به ناچار فشار زیادی بر روابط اتحادیه اروپا با اسرائیل وارد خواهد کرد.»

به گزارش عرب‌نیوز، در این بیانیه آمده است که ادامه لشکرکشی اسرائیل به رفح، توزیع کمک‌های بشردوستانه در غزه را بیشتر از قبل مختل می‌کند و منجر به آوارگی بیشتر ساکنان آن و قرار گرفتن فلسطینی‌ها در معرض قحطی چشم‌گیر می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اتحادیه اروپا می‌گوید اسرائیل به بیش از یک میلیون نفر در رفح و اطراف آن دستور داده است تا از این منطقه به مناطق دیگری فرار کنند، درحالی که به گفته سازمان ملل، شرایط چنین انتقالی درحال حاضر فراهم نیست.

در این بیانیه همچنین آمده است: «در حالی که اتحادیه اروپا حق اسرائیل برای دفاع از سرزمین خود را به رسمیت می شناسد، اسرائیل هم باید این کار (پایان عملیات رفح) را در راستای احترام به حقوق‌بشر بین‌المللی انجام دهد و امنیت غیرنظامیان را تامین کند.»

امروز همچنین تایمز اسرائیل در گزارشی اختصاصی از برنامه‌ریزی حماس برای ایجاد پایگاهی مخفی در ترکیه به‌منظور هماهنگی حمله‌ها برای هدف قرار دادن مواضع و منافع اسرائیل در کشورهای همسایه، شامل کشورهای عضو ناتو خبر داده است.

بیشتر از