مسابقه حیثیتی نکونام در آزادی؛ بلانکو باز هم ناجی می‌شود؟

دستیار نکونام مدعی شد پرسپولیسی‌ها در این فصل از اشتباهات داوری ۱۴ امتیاز کسب کرده‌اند

خوشحالی جواد نکونام پس از گل دوم استقلال به ذوب‌آهن‌، اردیبهشت ۱۴۰۳‌ــ وب‌سایت استقلال

تیم استقلال تهران در هفته بیست‌وهفتم لیگ برتر ایران و چهار هفته مانده به پایان این رقابت‌ها، از ساعت ۱۹:۳۰ روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت در ورزشگاه آزادی تهران، میزبان فولاد خوزستان خواهد بود؛ دیداری حساس و سرنوشت‌ساز برای جواد نکونام، سرمربی آبی‌ها، که از دست رفتن امتیاز آن می‌تواند به قیمت از دست رفتن جام قهرمانی برای این تیم تمام شود.

پرسپولیس، رقیب اصلی استقلال برای کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر، با برد دو گله برابر هوادار تهران در روز شنبه، حالا با ۵۹ امتیاز و البته یک بازی بیشتر در صدر جدول قرار دارد و جواد نکونام برای بازگشت به صدر، جز کسب پیروزی برابر خوزستانی‌ها چاره‌ای ندارد.

این در حالی است که بازیکنان فولاد اهواز با هدایت عبدالله ویسی هم که در رده پانزدهم و منطقه سقوط به دسته پایین‌تر قرار گرفته‌اند، برای کسب دست‌کم یک امتیاز از این دیدار انگیزه زیادی دارند، زیرا در صورت شکست یکی از دو تیم استقلال خوزستان و نساجی مازندران در دیگر دیدار مهم هفته، می‌توانند وضعیتشان را در انتهای جدول تا حدی را بهتر کنند؛ آنچه کار شاگردان نکونام را برای کسب هر سه امتیاز مسابقه امروز سخت‌تر می‌کند.

در چنین شرایطی، جواد نکونام همچنان تلاش می‌کند تا در جنگ رسانه‌ای و دعواهای بیرون زمین نیز مقابل رقیب سنتی‌اش پیروز شود. او روز شنبه، در شرایطی که خود از حضور در نشست خبری پیش از دیدار با فولاد خودداری کرد، حمید رجبی، دستیارش، را به این نشست فرستاد تا او مصاحبه علیه پرسپولیسی‌ها را ادامه دهد.

حمید رجبی در این نشست، در واکنش به سخنان حسین بادامکی، معاون ورزشی باشگاه پرسپولیس، که به اخراج نشدن روزبه چشمی در دیدار استقلال مقابل ذوب‌آهن و محروم نشدن حامدی‌فر معترض بود، مدعی شد: «با ممنوع‌ شدن بیانیه‌ها، اعضای تیم رقیب همچنان علیه ما مصاحبه می‌کنند که فدراسیون باید ورود پیدا کند و اجازه این کار را ندهد. تیم رقیب ما این فصل از داوری ناعادلانه ۱۴ امتیاز گرفت، اما خیلی راحت درباره تیم ما صحبت می‌کنند که چرا بازیکن ما را محروم نکردند. اتفاق مشابه در اراک افتاد و هوادار تیم آلومینیوم را مقابل اتوبوس زدند، اما خیلی راحت هیچ محرومیتی برای آن در نظر گرفته نشد.»

ادعای دستیار نکونام درباره اشتباهات داوری به سود تیم پرسپولیس در حالی بیان می‌شود که پرسپولیسی‌ها نیز با اشاره به نظر کارشناسان داوری، معتقدند در شماری از دیدارهای یک ماه اخیر از جمله بازی‌ استقلال مقابل تیم‌های آلومینیوم، تراکتور و ذوب‌آهن، داوران با اخراج نکردن بازیکنان استقلال پس از ارتکاب خطاهای جدی، به آن‌ها برای ماندن در صدر جدول کمک کردند.

پیش از مصاحبه رجبی، حسین بادامکی، معاون باشگاه پرسپولیس، درباره محروم نشدن امید حامدی‌فر، هافبک تیم استقلال به دلیل حمله فیزیکی به بازیکن ذوب‌آهن گفته بود: «این بازیکن استقلال هر جایی بود حداقل سه جلسه محروم می‌شد، ولی حکم تعلیقی دادند، چون دو بازیکنشان محروم بود و دست مربی تنگ بود و خواستند کمک کنند. هرچه این حکم‌ها بیشتر صادر می‌شود، ذهن هوادار ما بیشتر مشغول می‌شود و شبهه‌برانگیز است. ما هم مجبوریم از حق تیممان دفاع کنیم.»

او سپس با اعتراض به چیدمان داوری لیگ برتر، افزود: «کمیته انضباطی و آن‌هایی که تصمیم می‌گیرند، در چیدمان داوری تلاش کنند تا شبهه‌ها به حداقل برسد. آن‌ها تلاش می‌کنند بهترین تصمیم را بگیرند، ولی نمونه‌اش چیدمان این هفته داوری و بازی رقیب مستقیم ما است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اشاره بادامکی به انتخاب موعود بنیادی‌فرد به‌عنوان داور دیدار استقلال و فولاد خوزستان است. مدیران باشگاه پرسپولیس معتقدند که اشتباه بنیادی‌فر در اخراج نکردن امید حامدی‌فر در دربی نیم‌فصل اول منجر به رهایی استقلال از شکست مقابل آنان شد و به منزله «استقلالی بودن» بنیادی‌فر است.

رضا درویش، مدیرعامل پرسپولیس، هم پس از بازی با هوادار، درباره احتمال برگزاری بازی هفته آخر پیکان با استقلال در شهری دیگر با حضور تماشاگران، گفت: «وقتی امروز تصمیم گرفتند که بازی ما بدون تماشاگر در دستگردی اکباتان برگزار شود، یقینا برای آن بازی هم باید این کار انجام شود.»

درویش ضمن تایید خبر تشکیل پرونده‌ای درباره فساد در فوتبال ایران گفت: «سیستم دلالیسم با هدایت فضای مجازی و اهالی رسانه را که همراهشان بود، دائما گوشزد می‌کردیم و سازمان‌های نظارتی هم به نتیجه رسیده‌اند که مسائل بدی در فوتبال به وقوع پیوسته است.»

روز یکشنبه، پس از انتشار گزارشی در خبرگزاری تسنیم مبنی بر احضار چند مدیر ارشد فدراسیون فوتبال ایران، چند خبرنگار و تعدادی از مدیر برنامه‌های بازیکنان به دادگاه فساد فوتبال ایران، کمیته اخلاق این فدراسیون با انتشار اطلاعیه‌ای کوتاه، از مربوط بودن این پرونده به سال ۱۴۰۰ و رسیدگی این کمیته به پرونده مذکور بر اساس درخواست فیفا خبر داد. پس از این اطلاعیه هم کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که علی مطوری، محمد کابلی، محمدجواد سرشت و ولی خرسندی، چهار مدیر برنامه فعال در فوتبال ایران، به دلیل «ارتکاب تخلف اخلاقی و با توجه به مستندات ارائه‌شده»، تا صدور حکم نهایی به مدت تنها ۲۰ روز از فعالیت‌های فوتبالی محروم شده‌اند.

هم‌زمان، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال نیز در حکمی دور از انتظار، خبر داد که جریمه مالی دو میلیارد تومانی عبدالله ویسی که به دلیل متهم کردن مدیران فدراسیون و داوران لیگ به فساد مالی صادر شده بود، نقض و به جریمه ۵۰ میلیون تومانی تبدیل شده است.

بیشتر از فوتبال