بفتا ۲۰۲۰:‌ از شرکت‌کنندگان خواسته شد لباس نو نخرند

این اقدام برای به صفر رساندن کاربرد مواد کربن‌دار در مراسم امسال است

آل‌پاچینو در مراسم بفتا در لندن- Tolga AKMEN / AFP

بفتا از میهمانانش درخواست کرد که در مراسم فرش قرمز از گزینه‌های پایدار و مطابق معیارهای حفظ محیط‌زیست استفاده کنند. این اقدام در چارچوب تلاش‌های آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا، برای به صفر رساندن کاربرد مواد کربن‌دار در مراسم امسال است. 

نهاد بریتانیایی برگزارکننده بفتا، روز یکشنبه به تمامی شرکت‌کنندگان در مراسم، دستورالعملی مبتنی بر معیارهای حفظ محیط‌زیست ارائه داد که از سوی کالج مد لندن تهیه شده است. 

این راهنمای مد شرکت‌کنندگان را ترغیب می‌کند که یا یکی از لباس‌های قدیمی‌شان را بپوشند و یا به جای خرید رخت نو، لباس دلخواهشان را کرایه کنند.

 این دستورالعمل همچنین میهمانان را به استفاده از وبسایت‌های مد برای اجاره‌ لباس و کفش و زیورآلات مانند هر کالکتیو، بای روتیشن، و مای واردروب، و همچنین خرید از بازارهای فروش لباس دست‌دوم مانند وستایر کالکتیو و دیپاپ ترغیب می‌کند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

علاوه بر این، دستورالعمل مد بفتا، چندین نشان تجاری پایدار در عرصه مد را فهرست کرده است؛ از جمله استلا مک‌‌‌کارتنی و ریفورمیشن، که هر دو به استفاده از مواد اولیه بی‌ضرر برای محیط زیست شهرت دارند. 

در این راهنمای مد آمده است:‌ «بفتا در این فصل از جوایز، بیش از همیشه می‌کوشد تا مسئله پایداری محیط‌زیست را در تمامی مراسم مد نظر داشته باشد، از جمله در دعوت از میهمانان به پوشیدن لباس‌های پایا. برای کمک درباره مد و محیط‌زیست، کالج مد لندن، با اطلاعات بیشتر درباره این که چطور میشود بدون آسیب به محیط زیست لباس پوشید، به بفتا کمک می‌کند.» 

 یک سخنگوی بفتا نیز گفت:‌ «پایداری و محیط‌زیست برای بفتا اهمیت بسیاری دارد و ما در این راه بیش از همیشه تلاش می‌کنیم. در نبود گزینه‌های منطبق با حفظ محیط زیست، بفتا به میهمانانش ابزاری می‌دهد تا در گزینه‌هایشان معیارهای حفظ محیط زیست را نیز رعایت کنند.»

 لارا ویتمور، مجری برنامه تلویزیونی «جزیره عشق»، از این تصمیم استقبال کرد و در حساب اینستاگرم خود، ضمن انتشار چند عکس از خودش در مراسم پیشین بفتا نوشت:‌«امسال جوایز بفتا بدون تولید کربن برگزار می‌شود. از همه دعوت کرده‌اند تا یکی از لباس‌هایی را که دارند بپوشند! چه ایده فوق‌العاده‌ای!» 

 روز بفتا مبارک! امسال جوایز بفتا بدون تولید کربن برگزار می‌شود. از همه دعوت کرده‌اند تا یکی از لباس‌هایی که دارند را بپوشند. چه ایده فوق‌العاده‌ای. هیچ‌کدام از این لباس‌ها را نخریدم و آنها را از طراحان مشهور کرایه کردم. این لباس‌ها همگی دست‌ دوم هستند و باز هم پوشیده خواهند شد.»

ویتمن افزود:‌ «هیچ‌کدام ‌از این لباس‌ها را نخریده‌ام و آن‌ها را از طراحان مشهور کرایه کرده‌ام. این لباس‌ها همگی دست دوم هستند و باز هم پوشیده خواهند شد.» 

غیر از این، بفتا اعلام کرده که در مراسم امسال از بسته هدیه به مدعوین خبری نیست و در راستای حفظ محیط زیست، پیش‌غذا و دسر کاملا گیاهی خواهد بود. 

بفتا تنها مراسم اهدای جوایز هنری نیست که معیارهای محیط زیستی را مدنظر قرار می‌دهد. ماه گذشته گلدن گلوب نیز در مراسم سالانه خود خوراک کاملا گیاهی ارائه داد. غذاهای مراسم گردهمایی اسکار نیز در هفته گذشته ‌کاملا گیاهی بود. 

© The Independent

بیشتر از مُد و زیبایی