شهپاد جدید آمریکا مدتی طولانی بدون نیاز به سوخت‌گیری کف دریا می‌خوابد

این شناور بی‌سرنشین که مانتا ری (سفره‌ماهی دیو) نام دارد می‌تواند کف دریا بماند و در حالت کم‌مصرف به خواب برود

شهپاد مانتا ری‌ نیروی دریایی آمریکا- Northrop Grumman

نیروی دریایی آمریکا شهپاد (شناور هدایت‌پذیر از راه دور) خودران ماهی‌شکل جدیدی را آزمایش کرده است که می‌تواند تا «مدتی بسیار طولانی» بدون نیاز به سوخت‌گیری مجدد، کف دریا به خواب برود‌ــ و سپس طیف گسترده‌ای از محموله‌ها را تحویل دهد.

به گزارش تلگراف، این شهپاد که به‌دلیل طراحی بدنه «مانتا ری» (سفره‌ماهی دیو) نام دارد، نوعی زیردریایی خودران بی‌سرنشین است که شرکت نورثروپ گرامن در چارچوب پروژه نیروی دریایی آمریکا تولید کرده است که بر توسعه شناورهای بی‌سرنشین زیردریایی برای ماموریت‌‌های دوردست متمرکز است.

این شناور سفید و صیقلی می‌تواند کف دریا بماند و در حالت کم‌مصرف به خواب برود.

به نوشته نیویورک پست، دکتر کایل ورنر، مدیر برنامه مانتا ری در سازمان پروژه‌های پژوهشی پیشرفته در حوزه دفاعی، گفت: «آزمایش کامل و موفقیت‌آمیز آمادگی این وسیله برای عملیات‌های واقعی را اثبات می‌کند. این شناور با چند محفظه محموله در ابعاد و انواع گوناگون طراحی شده است تا مجموعه گسترده‌ای از ماموریت‌های دریایی را ممکن کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نیروی دریایی آمریکا این شناور را به‌مدت سه ماه در ساحل جنوبی کالیفرنیا آزمایش کرده است.

به گمان تحلیلگران حوزه دفاعی، نیروی دریایی آمریکا درصدد توسعه پهپادهایی برای مقابله با عملیات‌های زیردریایی روسیه و چین است.

به گزارش تلگراف، روسیه نیز شهپادهایی ساخته و مدعی است که این شهپادها را می‌توان به کلاهک هسته‌ای مسلح کرد و سرعتشان به ۱۰۰ گره دریایی یا حدود ۱۸۵ کیلومتر می‌رسد.

علاوه بر بریتانیا و استرالیا، اوکراین نیز شهپادهایی تولید کرده است‌ که برای مقابله با ناوگان دریای سیاه روسیه به کار خواهد گرفت.

بیشتر از تکنولوژی