روباه زمانی بهترین دوست انسان بود

جوامع بشری ساکن آمریکای جنوبی برای روباه به‌قدری حرمت قائل بودند که او را کنار خود دفن می‌کردند

عکسی از یک روباه در جنگل- Glyn KIRK / AFP

دانشمندان می‌گویند شواهد جدیدی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد اجداد ما احتمالا قبل از اهلی کردن سگ‌ها، روباه‌‌ها را به‌عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کردند.

به گزارش لایوساینس، شواهد باستان‌شناسی حاکی از آن‌اند که جوامع بشری ساکن آمریکای جنوبی برای روباه به‌قدری حرمت قائل بودند که او را کنار خود دفن می‌کردند.

این گزارش می‌افزاید دانشمندان در بررسی‌هایشان با روباهی روبرو شدند که یک هزار و ۵۰۰ سال پیش در پاتاگونیای آرژانتین، کنار انسان دفن شده بود.

به باور دانشمندان، محتمل‌ترین توضیح برای این یافته این است که این روباه همدم و به‌عبارتی حیوان خانگی بسیار ارزشمندی برای انسان به شمار می‌رفته است.

بررسی مبتنی بر دی‌ان‌ای هم نشان می‌دهد که این حیوان همراه با انسان شکارچی‌ــ‌گردآوردنده غذا می‌خورده و در اجتماع انسانی جایگاه خاصی داشته است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته دانشمندان، تجزیه و تحلیل ایزوتوپ‌های کربن و نیتروژن در استخوان‌های روباه نشان داد که رژیم غذایی این حیوان غنی از گیاه، یعنی مشابه رژیم غذایی انسانی که در گور خفته، بوده است. آن‌ها می‌گویند روباه‌های وحشی معمولا گوشت بسیار بیشتری می خورند اما روباه پیداشده در قبر از همان چیزی که انسان می‌خورده، تغذیه می‌کرده است.

پژوهشگران بر این باورند که سگ‌ها حدود چهار هزار سال پیش با انسان وارد قاره آمریکای جنوبی شده‌اند، اما به نظر می‌رسد تا سه هزار سال پیش، گسترش آن‌ها در شمال پاتاگونیا متوقف شده باشد. در نتیجه، نخستین شواهد مبنی بر وجود سگ‌ها در این منطقه مربوط به قرن شانزدهم یعنی زمانی است که برخی جوامع بومی پرورش سگ‌های اروپایی‌تبار را آغاز کردند.

پیش از این نیز روباهی از همین گونه در یک گور بسیار قدیمی‌تری در ناحیه دیگری از آرژانتین پیدا شد که دانشمندان می‌گویند آن روباه نیز ممکن است حیوان خانگی بوده باشد؛ اما در آن زمان، رژیم غذایی آن روباه تجزیه و تحلیل نشد.

بقایای روباه اخیر در گورستانی در کانیادا سکا در آرژانتین پیدا شد و بررسی استخوان‌هایش نشان داد که این روباه از گونه‌ «دوسیسیون آووس» بوده که حدود ۵۰۰ سال پیش منقرض شده‌ و وزن آن‌ها ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم بوده است. پژوهشگران موسسه تکامل آرژانتین (IDEVEA) در شهر مندوزا می‌گویند این گونه روباه احتمالا صد‌ها سال پس از ورود سگ‌های اهلی به پاتاگونیا منقرض شده‌ است.

بیشتر از علوم