افشای اختلاسی دیگر در جمهوری اسلامی؛ مدیر مالی بندر ماهشهر از ایران گریخت

رهبر جمهوری اسلامی پیش از این با حمایت از اختلاسگران، خبرنگاران افشاگر را به سیاه‌نمایی علیه مدیران نظام متهم کرده بود

بندر امام خمینی ماهشهر در خوزستان-تسنیم

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در ایران، از کشف یک اختلاس مالی در مجتمع بندری «امام خمینی» در ماهشهر خبر داد و گفت یکی از کارکنان امور مالی این واحد صنعتی، عامل این اختلاس بوده است.

ابوطالب گرایلو توضیح داد: «اوایل فروردین‌ماه امسال، واحدهای ذی‌ربط در اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان متوجه سوءاستفاده یکی از کارکنان امور مالی مجتمع بندری امام خمینی شدند که مبالغی را از حساب سازمانی برداشت کرده بود. بلافاصله با هماهنگی و اقدام به موقع مقام قضایی، تمامی اشخاص و افرادی که از طریق این فرد به حساب آنها مبالغی واریز شده بود، مورد شناسایی و حساب آنها مسدود شد.»

این مدیر، همچنین درحالی مدعی بازگشت مبلغ این اختلاس به حساب دولت و «اقدام به‌موقع حراست بندر امام خمینی» شد که درباره مبلغ دقیق به سرقت رفته، نام فرد مذکور، چگونگی خروج او از کشور و دلیل عدم بازداشت به‌موقع، توضیحی ارائه نکرده است.

او همچنین مدعی شد که در جریان این برداشت غیرقانونی در ماه‌های پایانی سال گذشته، «هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های نظارتی و امنیتی استان برای دستگیری و بازگرداندن فرد متخلف به داخل کشور» ادامه دارد؛ اما نگاهی به پرونده‌های بزرگ اختلاس از سوی مدیران دولتی و حکومتی در یک دهه گذشته نشان می‌دهد که هیچ‌یک از متهمان این پرونده‌ها تاکنون به ایران بازنگشته‌اند.

همچنین درحالی که بیش از ۶ ماه از وقوع اختلاس ۳.۳۷ میلیارد دلاری «چای دبش» به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین اختلاس‌های تاریخ جمهوری اسلامی می‌گذرد، اما همچنان خبری درباره چگونگی برخورد با عاملان آن یا احکم احتمالی صادرشده علیه وزیر برکنارشده جهاد و کشاورزی و سردار محسن کاظمینی، قائم مقام او، منتشر نشده است.

این درحالی است که علی‌اصغر باقرزاده، نماینده بابلسر در مجلس شورای اسلامی، روز ۲۸ آذر ضمن انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی، گفت: «درخواست دارم گشت ارشاد را به موضوع واردات برنج اختصاص دهید، چون شبیه موضوع چای دبش در موضوع واردات برنج هم تکرار شده است. وقتی در واردات دارو مشکل داریم، این دو میلیون تن برنج با چه ارزی و از سوی چه کسی وارد کشور شده است؟ آیا این نیاز کشور است؟»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رهبر جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۰ و زمانی که انتشار خبر وقوع اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی در بانک‌های ایران، جنجالی شد و انتقاد شهروندان و خبرنگاران را علیه دولت محمود احمدی‌نژاد برانگیخت، در یک سخنرانی دستور داد که «رسانه‌ها نباید این قضیه را کش دهند» و به‌طور غیرمستقیم از اختلاس‌گران در آن پرونده حمایت کرد. خامنه‌ای همچنین مدعی شده بود که «عده‌ای می‌خواهند از این حوادث برای زدن توی سر مسئولان سوءاستفاده کنند.»

اختلاس و زمین‌خواری هزار میلیارد تومانی کاظم صدیقی، نماینده علی خامنه‌ای در حوزه علمیه تهران و امام جمعه تهران هم به تازگی از سوی یاشار سلطانی، خبرنگار ساکن ایران افشا شده است، اما با این حال صدیقی در تمامی مراسم حکومتی یک ماه اخیر که در دفتر رهبر جمهوری اسلامی برگزار شد، حضور داشته است.

بیشتر از اقتصاد