محقق: دار و ندار مردم به دلیل اخاذی طالبان به یغما رفته است

رهبر حزب وحدت گفت کوچ اجباری، غصب زمین و اخاذی از مردم همچنان ادامه دارد

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان- ایندیپندنت فارسی

محمد محقق، از رهبران شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان، روز جمعه چهارم اسفند در پیامی که در شبکه ایکس منتشر کرد، به ادامه اخاذی طالبان از مردم به‌ویژه در مناطق هزاره‌نشین اعتراض کرد و گفت: «دار و ندار مردم به یغما رفته است.»

محقق که رهبری سیاسی یکی از احزاب عمده هزاره و شیعه را به عهده دارد و در دولت‌های پیشین افغانستان در مسندهای کلیدی کار کرده است، در مورد وضعیت هزاره‌ها در رژیم طالبان افزود: «وضعیت هزاره‌ها و شیعه‌ها در حکومت طالبان سیر قهقرایی دارد و مرگ تدریجی است. هزاره‌ها در مرکز تصمیم‌گیری کشور حضور ندارند، مذهب و زبانشان از رسمیت افتاده است، در ساختار اجرایی کشور حضور ندارند و تبعیض قومی و ‌مذهبی بیداد می‌کند.»

به نوشته رهبر حزب وحدت، در کنار اینکه همه اقوام افغانستان دچار «مصائب مشترک» اند، اما طالبان فشار بیشتری بر مناطق هزاره‌نشین وارد می‌کنند. محقق، کوچ اجباری، غصب زمین و اخاذی به بهانه داشتن اسلحه را از‌جمله مواردی برشمرد که در دوسال و شش ماه سلطه طالبان به صورت مداوم جریان دارد. او افزود: «دار و ندار مردم ما به یغما رفته است و روزگار مردم با خاک سیاه یکسان شده است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مردم و رهبران سیاسی بارها طالبان را به غصب زمین، کوچ اجباری و وضع مالیات سنگین بر ساکنان مناطقی در مرکز و شمال افغانستان متهم کرده‌اند. طالبان در اوایل ۲۰۲۲، صدها خانواده را در بغلان، پنجشیر، تخار، دایکندی، مزارشریف و دیگر بخش‌های افغانستان از خانه‌هایشان بیرون راندند. این اقدام علیه فرماندهان و بستگان اعضای جبهه مقاومت ملی افغانستان در اندراب، پنجشیر و تخار صورت گرفت و طالبان ساکنان مناطق دایکندی، تخار، ارزگان و شماری دیگر از استان‌های افغانستان را به اتهام اینکه اسناد مالکیت زمین‌هایشان متعلق به افراد دیگر است، از خانه‌هایشان راندند و زمین‌ها و خانه‌ها را تصاحب کردند.

مقام‌های طالبان با رد اتهام غصب زمین و خانه‌های مردم، ادعا کرده‌اند که با ایجاد کمیسیون استرداد زمین‌های غصب‌شده، هزاران جریب زمین دولتی و شخصی را که افراد قدرتمند در دولت‌های پیشین افغانستان غصب کرده بودند مسترد کرده‌اند. این کمیسیون را که ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان، ایجاد کرده، بر شمال افغانستان متمرکر است و اسناد زمین‌ها و خانه‌های متعلق به مقام‌های دولت پیشین را بررسی می‌کند.