صندوق سرمایه فیلم عربستان سعودی با زندگی‌نامه ام‌کلثوم آغاز به کار می‌کند

در فیلم «الست»، مونا زکی نقش این خواننده مشهور جهان عرب را بازی می‌کند

مونا زکی، بازیگر مصری، و ام‌کلثوم، خواننده مشهور مصری‌ــ Canva and AFP

صندوق سرمایه فیلم بیگ‌تایم که اداره کل رفاه عربستان سعودی (GEA) با هدف ارتقای کیفیت تولید‌ سینمای عرب راه‌اندازی کرده است، از ساخت مجموعه‌ای از فیلم‌های سینمایی مصری خبر داد که در صدر این فهرست فیلم زندگی‌نامه ام‌کلثوم قرار دارد، که بزرگ‌ترین خواننده جهان عرب محسوب می‌شود.

به گزارش ورایتی (Variety)، مروان حامد، کارگردان برجسته مصری، این فیلم را که «الست» (لقب ام‌کلثوم به‌معنای بانوی قدرتمند) نام دارد کارگردانی خواهد کرد. مونا زکی، بازیگر مشهوری مصری، نقش ام‌کلثوم را بازی خواهد کرد. ام‌کلثوم اولین خواننده برجسته عرب بود که از اواخر دهه ۱۹۲۰، آثارش را از طریق فناوری‌های جدید آن دوران یعنی رادیو، گرامافون، سینما و تلویزیون برای مردم منتشر می‌کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی (SPA)، تخصیص این بودجه جدید را ترکی آل‌الشیخ، رئیس اداره کل رفاه عربستان سعودی، در قاهره اعلام کرد و گفت اداره کل رفاه حامی مالی اصلی این صندوق بودجه حدود ۱۳۰ میلیون دلاری است و وزارت فرهنگ نیز در آن مشارکت دارد.

علاوه بر این، چند شرکت سعودی از جمله صله استودیو، اس‌ام‌سی کمپانی، شرکت سمعی‌بصری روتانا، و بنچمارک کمپانی نیز در این صندوق مشارکت دارند.

هدف صندوق سرمایه بیگ‌تایم تولید حدود ۲۰ فیلم عربی در سال است و پس از صندوق سرمایه دریای سرخ راه‌اندازی شد. صندوق سرمایه دریای سرخ متعلق به بنیاد فیلم دریای سرخ عربستان سعودی است، بنیادی غیرانتفاعی که با جشنواره فیلم دریای سرخ مرتبط است و در تامین بودجه فیلم‌های هنری عربی مشارکت دارد.

فیلم‌هایی که بودجه‌شان را از صندوق سرمایه دریای سرخ دریافت کرده‌اند و در حال حاضر بر پرده جشنواره فیلم برلین به اکران درآمده‌اند عبارت‌اند از «من به چه کسی تعلق دارم» به کارگردانی مریم جبور، فیلمساز تونسی؛ «چای تلخ» به کارگردانی عبدالرحمان سیساکو، فیلمساز آفریقایی ساکن فرانسه؛ و مستند بلند «روزنوشت‌هایی از لبنان» به کارگردانی میریام الحاج، فیلمساز لبنانی.

بیشتر از فرهنگ و هنر