تاریخ دادگاه ترامپ برای پرونده حق‌السکوت تعیین شد

دونالد ترامپ گفت: کاخ سفید جو بایدن تلاش می‌کند مانع فعالیت‌ کارزار انتخاباتی او شود

یک قاضی دادگاه در نیویورک روز پنجشنبه، ۱۵ فوریه تقاضای دونالد ترامپ را برای رد اتها‌م‌های مربوط به پرداخت پول به یک بازیگر فیلم‌های بزرگ‌سالان قبل از انتخابات ۲۰۱۶، قبول نکرد. این اتهام ناشی از تحقیقات الوین براگ، قاضی دادگاه منطقه‌ای منهتن درباره پرداخت حق‌السکوت به استورمی دانیل است. 

چنان‌که رسانه‌ها نوشته‌اند این اقدام زمینه را برای اولین محاکمه رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا فراهم می‌کند که قرار است ۲۵ ماه مارس آغاز شود. 

به گزارش شبکه خبری فاکس، اکنون قرار است دادگاه روند انتخاب هیئت‌منصفه را آغاز کند تا محاکمه حدود شش هفته دیگر آغاز شود.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه برای شرکت در جلسه استماع در دادگاه شهر نیویورک حاضر شد. 

قاضی براگ ماه آوریل ترامپ را در ۳۴ مورد به انجام خطا متهم کرد. ترامپ درباره تمام موارد اعلام بی‌گناهی کرده است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دونالد ترامپ و وکلایش تلاش کردند که این پرونده را از جریان خارج کنند، اما قاضی مرچان روز پنجشنبه این درخواست را رد کرد. 

هم‌زمان، نمایندگان ترامپ روز پنجشنبه در یک جلسه استماع جداگانه در شهر آتلانتا شرکت کردند و خواستار رد صلاحیت دادستان اصلی شدند که به تقلب در انتخابات و باج‌گیری علیه ترامپ متهم شده است.

این دو مورد از چهار پرونده‌ای است که دونالد ترامپ، داوطلب نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو با آن مواجه است و تیم‌های حقوقی او تاکنون نتوانسته‌اند محاکمه‌ها را تا پس از رای‌گیری در ماه نوامبر به تعویق بیندازند. 

ترامپ می‌گوید اتهام‌هایی که به او وارد شده است، حربه حزب دموکرات برای ضربه زدن به فعالیت‌ها و کارزار انتخاباتی‌اش است.

دونالد ترامپ در بدو ورود به دادگاه نیویورک گفت: «اگر قرار باشد آدم تمام روز را در دادگاهی در منهتن بنشیند، کی وقت انجام کارهای انتخابات را دارد؟»

ترامپ گفت به‌جای حضور در دادگاه می‌بایست برای رای‌گیری مقدماتی در کارولینای جنوبی که قرار است ۲۴ فوریه برگزار شود، بر فعالیت‌های کارزار انتخاباتی‌اش تمرکز می‌کرد. 

او گفت:‌ «من بابت چیزی اینجا هستم که جرم نیست، این مداخله در انتخابات است و کاخ سفید جو بایدن آن را اداره می‌کند.» او همچنین گفت: «این یک دوره وحشتناک و بسیار تاریک برای کشور ماست.»

ترامپ همچنین گفت بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهوری «هیچ دستاوردی نداشته است». 

دادگاه قرار است درست پس از رای‌گیری مقدماتی لوئیزیانا و قبل از دوم آوریل و رای‌‌گیری در ایالت‌های کانتیکت، دلاور، نیویورک، رودآیلند و ویسکانسین، برگزار شود.

ترامپ تاکنون در رای‌گیری‌های مقدماتی حزب جمهوری‌خواه برای انتخاب نامزد انتخابات، با اختلاف جلوتر از رقبای دیگرش قرار گرفته است. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تیم حقوقی ترامپ در دادگاه استدلال کردند که محاکمه او در نیویورک عادلانه نخواهد بود، زیرا هیئت‌منصفه دیگری در منهتن به دونالد ترامپ دستور داده است که بابت تخریب وجهه ای.جین کارول (E. Jean Carroll)، ۸۳ میلیون دلار به این نویسنده صنعت مد بپردازد. 

قاضی خوان مرچان اظهارات وکلای ترامپ و همچنین استدلال آنان را مبنی بر این‌که پوشش رسانه‌ای بیش از حد باعث خدشه‌دار شدن بی‌طرفی هیئت‌منصفه شده است، رد کرد. 

وکلای ترامپ که به نمایندگی از او در آتلانتای ایالت جورجیا حضور داشتند، در دادگاهی شرکت کردند که به اتهام ترامپ برای ابطال انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ رسیدگی می‌کند. 

اگر دادگاه مدنی حکمی علیه او صادر کند، ممکن است روند قضایی در پرونده ترامپ در روز جمعه نیز ادامه یابد و در این صورت ممکن است ترامپ با خطر پرداخت جریمه نقدی و ممنوعیت تجارت در ایالت نیویورک مواجه شود.

ترامپ در حضورهای متعددش در دادگاه‌ها بارها گفته است که قربانی تلاشش برای بازگشت به کاخ سفید شده است.

بیشتر از جهان