ادامه مذاکرات بغداد و واشینگتن‌ بر سر خروج نیروهای آمریکایی از عراق

بغداد و واشنگتن در حال تدوین جدول زمانی برای خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از عراق‌اند

به گزارش رویترز، سخنگوی ارتش عراق روز یکشنبه اعلام کرد،  بغداد و واشینگتن برای تنظیم جدول زمانی به‌منظور خروج تدریجی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از عراق در حال مذاکره‌اند.

براساس این گزارش، این گفتگوها از ماه ژانویه آغاز شد، اما با گذشت کمتر از ۲۴ ساعت از شروع آن، سه نظامی آمریکایی در حملاتی پهپادی در اردن کشته شدند. ایالات متحده اعلام کرد که این حملات را گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در سوریه و عراق انجام داده‌اند.

نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی بارها در مورد حضور نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق، هشدار داده بودند و طی ماه‌های گذشته حملات متعددی را علیه این نیروها انجام داده‌اند.

هفته گذشته و پس از آنکه نیروهای آمریکایی به تلافی کشته شدن سربازان‌شان در اردن حملاتی را علیه نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در عراق ترتیب دادند، فالح الفیاض، فرمانده حشد الشعبی، خواستار خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فالح الفیاض یکشنبه، ۴ فوریه (۱۵ بهمن)، در مراسم تشییع اعضای کشته‌شده این گروه در حمله‌های جنگنده‌های آمریکایی هشدار داد که «هدف قرار دادن حشد الشعبی بازی با آتش است».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ماه گذشته وزارت امور خارجه عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که بغداد قصد دارد جدول زمانی مشخص و روشنی را تدوین کند که بر اساس آن زمان‌بندی خروج مستشاران ائتلاف بین‌المللی در عراق مشخص شود.

دولت عراق در این بیانیه تاکید کرد که کاهش تدریجی مستشاران نظامی در خاک عراق را آغاز خواهد کرد که این به معنای پایان ماموریت ائتلاف خواهد بود.

نخست‌وزیر عراق نیز ماه گذشته میلادی خواستار خروج سریع و منظم نیروهای نظامی ائتلاف از این کشور شد و حضور آن‌ها را عامل «بی‌ثباتی»، به‌ویژه در گرماگرم تنش‌های منطقه‌ای در پی جنگ غزه، ارزیابی کرد.

ایالات متحده از زمان حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ حضور مستمری در عراق داشته است. نیروهای نظامی این کشور در سال ۲۰۱۱ عراق را ترک کردند اما با ظهور داعش، بار دیگر در سال ۲۰۱۴ با هدف کمک به دولت عراق برای شکست داعش به این کشور بازگشتند. اکنون نزدیک به ۲۵۰۰ تفنگدار آمریکایی همچنان در عراق حضور دارند که در صورت توافق دو کشور، این نیروها به صورت تدریجی از خاک عراق خارج خواهند شد.

بیشتر از جهان