برگزاری انتخابات پاکستان تحت تدابیر شدید امنیتی؛ خدمات تلفن قطع و گذرگاه‌ها بسته است

عمران‌خان از زندان رای خود را به صندوق انتخابات انداخت

نیروهای امنیتی در حال بازرسی بدنی رای‌دهندگان در یکی از مراکز رای‌دهی در شهر کراچی پاکستان-ASIF HASSAN/AFP

روند رای‌گیری برای انتخابات سراسری پاکستان صبح روز پنجشنبه، ۱۹ بهمن (۸ فوریه) تحت تدابیر شدید امنیتی در شهرهای و ایالت‌های مختلف این کشور آغاز شد. 

در حالی که میلیون‌ها نفر برای انتخاب نخست‌وزیر جدید به پای صندوق‌های رای می‌روند، پاکستان خدمات تلفن همراه و خدمات اینترنت را به‌طور موقت متوقف کرده است، اگرچه به نظر می‌رسد که شبکه‌های اینترنت «وای‌فای» هنوز کار می‌کنند.

سخنگوی وزارت کشور پاکستان با اشاره به حوادث تروریستی اخیر در این کشور این اقدام را «موجه» خواند.

او به رسانه‌ها گفت: «در نتیجه حوادث اخیر تروریسم در کشور جان‌های با ارزشی از دست رفته است. تدابیر امنیتی برای حفظ نظم و امنیت و مقابله با تهدیدات احتمالی ضروری است.»

در حالی که تعداد قربانیان دو حمله بمب‌گذاری روز چهارشنبه در ایالت بلوچستان پاکستان افزایش یافته و تعداد جان‌باختگان آن به ۳۰ تن رسیده است، میلیون‌ها رای‌دهنده در هوای سرد زمستان و تهدید‌های شدید امنیتی به پای صندوق‌های رای می‌روند. 

کم‌اعتبارترین انتخابات 

این انتخابات تقریبا دو سال پس از برکناری نخست‌وزیر قبلی، عمران خان، سیاستمدار کریکت‌باز با رای عدم اعتماد برکنار شد. نواز شریف، با سابقه سه‌بار نخست‌وزیری، اکنون در انتخاباتی که بسیاری از تحلیلگران می‌گویند کم‌اعتبارترین انتخابات پاکستان است، حضور دارد.

عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان که اکنون در زندان به‌سر می‌برد، با رای پستی از زندان رای می‌دهد. سرکوب بزرگترین حزب اپوزیسیون و عمران خان رهبر آن، نگرانی‌هایی را در مورد آزاد و عادلانه نبودن رای‌گیری افزایش داده است.

حزب مسلم لیگ پاکستان  شاخه نواز و حزب مردم پاکستان (پی‌پی‌پی) دو حزب اصلی در نظر گرفته شدند که در رای‌گیری شرکت می‌کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

عمران خان به اتهام فساد به زندان افتاد و فعالیت انتخاباتی حزب او مختل شد. او هفته گذشته در سه پرونده جداگانه در فاصله پنج روز، دست‌کم به ۱۴ سال حبس محکوم شد. وکلای او می‌گویند که عمران‌خان هنوز با ۱۷۰ اتهام در پرونده‌های مختلف روبرو است. حزب تحریک انصاف ادعا می کند که ارتش قدرتمند پاکستان مداخله می کند، که گفته می‌شود خان قبل از سقوط از نفع خود با آنها درگیری داشته است.

در مقابل نوازشریف، رهبر حزب مسلم لیگ پاکستان در این انتخابات حضور فعال داشته است. این نخست وزیر سابق پاکستان در یک کودتای نظامی در سال ۱۹۹۹ برکنار شد و سپس در سال ۲۰۱۷ که برای سومین بار، مقام نخست‌وزیری را تجربه می‌کرد، دوباره با سرنوشت کودتای نظامی روبرو شد. او اخیرا از تبعید خودخواسته به پاکستان بازگشت و ممنوعیت مادام‌العمر او از تصدی پست دولتی و سابقه جنایی‌اش بر طرف شد. سال گذشته، به او اجازه داده شد تا برای چهارمین بار که رکورددار خواهد بود، در انتخابات شرکت کند.

بستن گذرگاه‌ها

پاکستان اعلام کرده است که مرزهای این کشور با ایران و افغانستان برای «تامین امنیت کامل» در جریان انتخابات سراسری روز پنجشنبه بسته است.

پیش از این، ممتاز زهرا بلوچ، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت بود: «برای تضمین امنیت کامل در جریان انتخابات عمومی پاکستان، گذرگاه‌های مرزی با افغانستان و ایران هم برای محموله‌ها و هم برای عابران پیاده بسته می‌مانند».

این اعلامیه پس از موجی از حملات ستیزه‌جویان در سراسر کشور، از جمله انفجار دو بمب در روز چهارشنبه در دفاتر انتخابات در استان بلوچستان شمال غربی، منتشر شد.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات و مطالعات امنیتی پاکستان (CRSS/سی‌آر‌‌اس‌اس) مستقر در اسلام آباد، سال ۲۰۲۳ برای سومین سال متوالی از ناامن‌ترین سال‌ها در پاکستان بود که بیشترین تلفات در آن ثبت شده است. به گفته این مرکز تحقیقات میزان تلفات ناشی از حملات تروریستی در سال ۲۰۲۳ در پاکستان در شش سال گذشته، سابقه نداشته است. 

در آخرین مورد، روز چهارشنبه، ۱۸ بهمن کمتر از ۲۴ ساعت قبل از آغاز انتخابات سراسری پاکستان، در پی دو انفجار که در نزدیکی دفتر نامزدهای انتخابات در ایالت بلوچستان در جنوب غربی پاکستان رخ داد، دست‌کم ۳۰ نفر کشته و بیش از ۴۰ تن زخمی شدند. 

مقامات امنیتی پاکستان گفته‌اند که ممکن این حملات در جریان برگزاری انتخابات روز پنچشنبه، ادامه یابد. با این حال در هر مرکز رای‌دهی ده‌ها نیروهای امنیتی در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

کمیسیون انتخابات پاکستان از ۹۰ هزار و ۶۷۵ مرکز رای‌دهی، نیمی از این مراکز را به عنوان «مراکز حساس» که با تهدید امنیتی مواجه است شناسایی کرده و در طبقه‌بندی تهدید جدی قرار داده است. 

چالش دسترسی به اینترنت

تعلیق اینترنت و شبکه‌های تلفن همراه هم برای رای‌دهندگان و هم برای ناظران انتخاباتی یکی از چالش‌ها در انتخابات روز پنچشنبه پاکستان بود. 

ناظران انتخاباتی به رسانه‌های پاکستان گفته‌اند که آنها نمی‌توانند با ناظران دیگر در شعب‌ مختلف انتخاباتی در اتباط باشند و قطع خدمات تلفنی برای آنها به یک چالش تبدیل شده است. 

قطع خدمات اینترنتی برای رای‌دهندگان نیز دشوار بوده است، زیرا این افرادی که از برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها برای اینکه به چه کسی رای دهند و نماد انتخاباتی آنها چیست، استفاده می‌کنند. 

با این حال، حزبی که بیشتر از همه تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته است، حزب تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران خان است زیرا این حزب به‌شدت به رسانه‌های اجتماعی متکی است.

روند رای‌دهی برای انتخابات سراسری پاکستان، ساعت ۸ صبح پنجشنبه به وقت محلی آغاز شد و قرار است این روند تا ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت محلی ادامه داشته باشد. به اساس قوانین کمیسیون انتخابات پاکستان ممکن روند رای‌‌گیری در برخی مناطق تمدید شود.

بیش از ۱۲۸ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند که تقریبا نیمی از آنها کمتر از ۳۵ سال سن دارند. بیش از پنج هزار نامزد که فقط ۳۱۳ نفر آنها زن‌اند، برای ۳۳۶ کرسی در این انتخابات رقابت می‌کنند.

رای‌دهندگان برای دو نامزد انتخاباتی از جمله در سطح ایالت و فدرال رای خواهند داد. در این انتخابات پنج هزار و ۱۲۱ نامزد برای مجلس فدرال و حدود ۱۲ هزار و ۶۹۵ نامزد دیگر در سطح ایالت‌ها رقابت می‌کنند. هرچند به طور مشخص معلوم نیست که نتایج این انتخابات چه زمانی اعلام خواهد شد، اما مقام‌های کمیسیون انتخابات پاکستان گفته‌اند که اعلام نتایج بیشتر از دو هفته به طول نخواهد انجامید.

بیشتر از جهان